SCENARIUSZ ZAJĘĆ

RĘKODZIELNICTWO

Prowadzący:

Data: 17. 02. 2006

Klasa: 1pb

Czas trwania: 5 jednostek lekcyjnych

Temat: Kartki z wydrapywanym motywem, ciąg dalszy.

Bhp: Zabezpiecz stół przed malowaniem.

Cele zajęć:

Po zajęciach uczeń potrafi wykonać kartkę z wydrapywanym motywem, a w szczególności:

WIE:

POTRAFI:

PAMIĘTA:

Metody pracy:

Słowna: pogadanka, instruktaż, formułowanie pytań i odpowiedzi

Praktyczna: przenoszenie wzoru, wykonanie wydrapywanki

Oglądowa: oglądanie gotowych kartek i szablonów

Formy pracy:

Indywidualna: zapisanie notatki, przenoszenie wzoru, wykonanie motywu

Zbiorowa: udział w pogadance, ocena pracy, porządkowanie

Pomoce dydaktyczne: gotowe kartki, szablony z wzorami na wydrapywanki, wykałaczki, nożyczki, kredki woskowe, świeca, farby plakatowe, mydło, kubki, pędzle, gazety, spinacze, kalka maszynowa, ołówki, blok techniczny.

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie, nawiązanie pozytywnych relacji z grupą.

  2. Wprowadzenie do tematu zajęć, przypomnienie czynności wykonanych poprzedniego dnia(malowanie kartek pod wydrapywanki)

  3. Podanie tematu zajęć: Kartki z wydrapywanym motywem, ciąg dalszy.

  4. Podanie zalecenia bhp: Zabezpiecz stół przed malowaniem.

  5. Przypomnienie (wspólne) etapów pracy przy wykonaniu wydrapywanki:

  • Zapisanie tematu i zalecenia bhp w zeszycie.

  • Przygotowanie potrzebnych materiałów i narzędzi do wykonywania wydrapywanych motywów: szablonów, kalki maszynowej, ołówków, pomalowanych poprzedniego dnia kartek, wykałaczek.

  • Przerwa śniadaniowa.

  • Oglądanie gotowych kartek i motywów wykonanych techniką wydrapywania.

  • Wybór wzoru, który uczeń chce wykonać na swojej wydrapywance.

  • Nauka odpowiedniego układania trzech warstw: pomalowanej kartki, kalki maszynowej w odpowiednią stronę i wzoru na samej górze.

  • Przenoszenie wzoru na kartkę.

  • Wydrapywanie jajka według linii wyznaczonych przez kalkowanie. Zwrócenie uwagi na dokładność, oraz na to, że tego typu praca musi być wykonana powoli, ponieważ pośpiech powoduje, że wykonujemy zbędne linie, których nie da się już z wydrapywanki usunąć.

  • Uczniowie powtarzają pracę kilkakrotnie, za każdym razem zmieniając wzór, który wydrapują na jajku.

  • Porządkowanie pracowni.

  • Prezentacja własnej pracy i ocena pracy uczniów na zajęciach.

  • Podziękowanie i pożegnanie.