Leśna rodzina - jeż i wiewiórka, Scenariusze zajęć


Scenariusz zajęć „Leśna rodzina - jeż i wiewiórka”

Temat zajęć: „Leśna rodzina - jeż i wiewiórka” - zajęcia plastyczne, wydrapywanie form, kształtów w podłożu, zabawy dydaktyczne.

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody:

Metoda aktywizująca - zajęcia plastyczne - „ryt” oraz zabawy i gry dydaktyczne

Metoda podająca - pogadanka

Formy:

Praca indywidualna i grupowa

Miejsce realizacji:

Przedszkolna sala dydaktyczna

Czas trwania:

Około 30 min

Pomoce dydaktyczne:

Gotowe formy do wydrapywania, wykałaczki, kolczaste przedmioty i rośliny - grzebień, szczotka, róża, kaktus , gra „pamięć”,

Przebieg:

  1. Rozpoczęcie zajęć - nauczyciel wprowadza dzieci w tematykę dzisiejszych zajęć, nawiązuje do mieszkańców lasu (może posłużyć się planszami z rysunkami zwierząt leśnych), pyta dzieci o to, jakie zwierzęta zamieszkują las, jak owe zwierzęta wyglądają, które z nich są ulubionymi zwierzętami przedszkolaków...

  1. Leśna rodzina - praca plastyczna - wydrapywanie postaci zwierząt przy wykorzystaniu wykałaczki z wcześniej przygotowanego podkładu (kartka zamalowana kredką świecową i farbą plakatową).

OPIS TECHNIKI:

Brystol grubo (mocny nacisk kredki na podłoże) zamalowujemy kredką świecową (w dowolnie wybranych kolorach), tak by nie pozostawić wolnego miejsca. Następnie zamalowujemy pokolorowaną kartkę ciemną (czarną, granatową) farbą plakatową lub temperową. Trzeba dosyć gęsto rozrobionej farby użyć, by chciała pokryć „wosk” kredki świecowej. Odczekujemy kilka chwil, by kartka lekko przeschnęła (gdy odcień farby zmatowieje) - w tym czasie planujemy jaki wzór wyrysujemy na naszej pracy.

Po przeschnięciu wykałaczką „rysujemy” wybrany wzór.

Wzór ma taki kolor, jaki kolor kredki świecowej wybraliśmy

  1. Leśna galeria - pogadanka, z powstałych prac tworzymy naszą własną galerię, omawiamy nasze prace oraz zastanawiamy się nad tym dlaczego akurat „to zwierze” wydrapałem...

  1. Kolczaste przedmioty - zabawa dydaktyczna „Kolczaste przedmioty”; zapoznanie dzieci z różnymi przedmiotami przypominającymi kolce jeża oraz ich zastosowaniem w życiu codziennym: szczoteczka do mycia zębów, do mycia rąk, do czyszczenia butów, ubrań; poznanie rośliny - kaktusa oraz owoców kasztana w skorupce;

  1. Leśne zapamiętywanie - dzieci grają w grę dydaktyczną Pamięć - opierającą się na zasadach znanej gry „Memory”. Zakryte kartoniki przedstawiające kolczaste przedmioty należy odnajdywać parami, odkrywając wcześniej wybrane przez siebie pola i zgadując, gdzie można by odnaleźć brakujący szablon.

  1. Podsumowanie zajęć - rozmowa z dziećmi na temat związany z zabawą, jakie odczucia dzieci mają tuż po niej, czy zabawa się im podobała, czy też nie, dzieci wyrażają swoje zdanie na temat dzisiejszych zajęć...


