Scenariusz zajęć obserwowanych dla klasy II B

STYCZEŃ

Blok tematyczny: Wieczna zima

Temat dnia: Mieszkańcy krainy wiecznych lodów

Cele:

Dziecko:

Metody: praca z tekstem, rozmowa, obserwacja

Formy: indywidualna, grupowa

Pomoce dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, płyta CD, kartoniki z działaniami, encyklopedie dla dzieci, wydruki stron internetowych, ilustracje, paski papieru z zakodowanymi nazwami, karteczki z pięciolinią.

Przebieg zajęć:

  1. Rozwiązanie łamigłówki z hasłem - „Grenlandia”

Dzieci w grupach wykonują działania na kartonikach - dodawanie i odejmowanie pełnych dziesiątek w zakresie 100 - wpisują wyniki i układają kartoniki w kolejności od najmniejszego wyniku do największego. Odczytują hasło (kartoniki ułożone wynikami rosnąco po odwróceniu mają utworzyć hasło: Grenlandia).

Nauczyciel podaje podstawowe informacje o Grenlandii, np. Jest to największa na świecie wyspa, położona w dalekiej północy, blisko bieguna północnego. Jej powierzchnię w większości pokrywa lód. Panuje tam klimat polarny. Grenlandię zamieszkują m.in. Innuici i osadnicy z Europy. Dzieci oglądają Grenlandie na mapie lub globusie. Wypowiadają się na temat jej położenia i panujących tam warunków.

  1. Dzieci w grupach wyszukują w przygotowanych przez nauaczyciela źródłach informacje na temat Arktyki i Grenlandii. Grupa kolejno prezentuje krótkie informacje i ciekawostki.

  2. Czytanie tekstu „Kartka z pamiętnika polarnika”

Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat tekstu. Odpowiadają na pytania nauczyciela:

- Skąd pochodzi prezentowany tekst?

- Kto jest autorem tekstu?

- Kiedy polarnik napisał swój tekst?- O czym pisze polarnik w swoim pamiętniku?

4. Czytanie tekstu z wyróżnianiem określonych informacji.

5. Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt - mieszkańców lodowych krain.

6. wskazywanie najbardziej niezwykłego mieszkańca krainy wiecznych lodów.

7. Zagadka literowa „W krainie wiecznych lodów”

Dzieci tworzą 4-osobowe grupy. Każda z nich otrzymuje dwa paski papieru z zakodowanymi hasłami: INNUITA i POLARNIK. Zadaniem dzieci jest odkodowanie haseł poprzez wykreślenie z nich nazw polarnych zwierząt, np. FINNOUKIATA, POMLARONIRKS (aby odkodować hasła, należy wykreślić z pasków nazwy: foka, mors). Przedstawiciele grup czytają utworzone wyrazy. Nauczyciel tłumaczy ich znaczenie.

8. Tworzenie opowiadania z wykorzystaniem rysunków i zgromadzonego słownictwa „Mieszkańcy krainy wiecznych lodów”.

9. Wykonanie kompozycji płaskiej według instrukcji - „Lodowe zoo”.

10. Słuchanie i rozpoznawanie odgłosów polarnych zwierząt.

11. Poznawanie dźwięku re; pisanie, wyróżnianie dźwięku re, przeliczanie nut.

12. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości: dźwięki la, fa, Re.

13. Doskonalenie umiejętności odczytywania nut. Układanie i odczytywanie rebusów z użyciem nazw solmizacyjnych, np. nuta Re +bus (wyraz lub ilustracja); dwie nuty la; nuta fa + nuta la itp. Nauczyciel zapisuje nuty i sylaby na tablicy, dzieci rozwiązują rebusy. Potem próbują samodzielnie lub w parach układać własne rebusy.

14. Dodawanie i odejmowanie pełnych dziesiątek w zakresie 100.

15. Rachunek pamięciowy - dodawanie wyrażeń mianowanych (złote); pełne dziesiatki. Nauczyciel podaje treść zadania, np. Kupiłam rękawice za 40 zł i skarpety za 20 zł. Ile zapłaciłam? Pola chce kupić mapę za 20 zł i album za 80 zł. Ile poturbuje pieniędzy?

16. Rozwiązywanie zadania tekstowego.

17. Rozwiązywanie zadania - obliczenia kalendarzowe w zakresie 100.

18. Odczytywanie i uzupełnianie danych w tabeli. Porównywanie liczb.

19. Rozwiązywanie zadania nietypowego. Zaznaczenie właściwej odpowiedzi.

20. Praca domowa: do wyboru przez nauczyciela, ćwiczenia ze str. 22, 23 w Zeszycie 5.