scenariusz, PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I NA CZYTELNIKA


PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I NA CZYTELNIKA

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem tej imprezy jest „reklama” biblioteki szkolnej i zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów.

CEL GŁÓWNY: poznanie pracy biblioteki szkolnej, przygotowanie uczniów do samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

CELE OPERACYJNE: potrafi trafić samodzielnie do biblioteki, zna zasady korzystania z biblioteki, godziny otwarcia i obowiązki czytelnika,

CEL WYCHOWAWCZY: zachęcanie do samodzielnego czytania

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: regulamin biblioteki, prezentacja zbiorów bibliotecznych, wystawa nowych, starych i zniszczonych książek, , plansze z „przyrzeczeniem i z prośbami książek”, dyplom dla każdego czytelnika.

CZAS: dwie lekcje

PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Przywitanie dzieci w bibliotece szkolnej.

Serdecznie witam wszystkie dzieci w bibliotece szkolnej. Zaprosiłam was tutaj, abyście zaprzyjaźnili się z książką, poznali nasz księgozbiór.

Dzisiejsze spotkanie zaczniemy od zagadki. Proszę posłuchać.

Dziesięć liter ma to słowo.

A na końcu jest w nim TEKA

Książka tam na ciebie czeka.

Jest to (co?).........................

B i b l i o t e k a

  1. Zapoznanie uczniów z pomieszczeniem biblioteki.

  1. Zapoznanie uczniów z nowymi pojęciami:

Biblioteka - to instytucja, która gromadzi, przechowuje i udostępnia czytelnikom książki, czasopisma i inne zbiory (czyli dokumenty gromadzone przez bibliotekę).

Biblioteka posiada wypożyczalnię i czytelnię. Mogą z niej korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły.

(nauczyciel pokazuje uczniom wypożyczalnię i czytelnię biblioteki szkolnej i omawia zakres księgozbioru znajdującego się w wypożyczalni i czytelni)

Wypożyczalnia - jest to pomieszczenie biblioteki, w którym wypożycza się książki

Czytelnia - to pomieszczenie biblioteki, w którym można czytać książki i czasopisma oraz korzystać ze zbiorów biblioteki, ale tylko na miejscu. Księgozbiór podręczny czytelni składa się między innymi z encyklopedii ogólnych i specjalnych, słowników, leksykonów itp.

4. Zapoznajmy się z zasadami zachowana się w bibliotece, może już niektóre znacie

(Spontaniczne wypowiedzi dzieci jak należy się zachowywać).

Zasady zachowania się w bibliotece:

- zachowuj się cicho by nie przeszkadzać innym czytelnikom

- przychodź do biblioteki w wyznaczonych godzinach

- nie wchodź do biblioteki z jedzeniem i piciem

- dbaj o książki, nie zaginaj rogów, nie czytaj przy jedzeniu

- zawsze w terminie oddawaj wypożyczone książki

- jeśli zgubisz lub zniszczysz książkę zgłoś to w bibliotece

5. Wiecie jak zachować się w bibliotece , czas zobaczyć jakie książki możecie wypożyczać (prezentacja książek dla dzieci).

6. Zapoznanie uczniów z regulaminem biblioteki.

7.Posłuchajcie teraz wiersza „Skarga książki” J. Huszcza i zastanówcie się o czym mówi:

Jestem książka z dużej szafy,

Wszyscy mówią, żem ciekawa,

Więc mnie ciągle ktoś pożycza,

Lecz nie cieszy mnie ta sława.

Papier miałam bielusieńki- ślady na nim Florka ręki!

Pozaginał Jaś mi rogi, Julek na mnie kładł pierogi!

Krzyś ze swym zwyczajem zgodnie, trzymał mnie aż trzy tygodnie![…]

Anka, Władka siostra mała, ta mi kartki dwie wyrwała!

Cóż mi z tego, żem ciekawa,

Dłużej żyć tak nie potrafię!

Nie będziecie mnie szanować,

To się na klucz zamknę w szafie!

Jak myślicie o co prosi książka w tym wierszu? (Swobodne wypowiedzi dzieci.)

8. Aby lepiej zapamiętać jak należy obchodzić się z książką posłuchajcie

10 próśb książki do dzieci:

- chcę być zawsze czysta i ładna

- dotykaj mnie tylko czystymi rękami

- nie czytaj przy jedzeniu

- nie przełamuj mi grzbietu

- używaj zakładki

- nie śliń palców przy odwracaniu kartek

- nie zaginaj moich rogów

- nie pisz i nie rysuj po moich kartkach

- nie lubię spać na podłodze- odłóż mnie na stolik

- nie zwijaj mnie w rulon

(Aby jeszcze lepiej przyswoić zasady jak należy obchodzić się z książką można przeczytać bajkę Bourgeois Paulette „Franklin i książka z biblioteki”).

9. Układanie próśb książki w zespołach. Każdy zespół otrzymuje rozsypankę wyrazową,

z której mają ułożyć prośbę książki. Ułożone zdanie głośno odczytują.

Chcę

być

zawsze

czysta

i ładna

Dotykaj

mnie

tylko

czystymi

rękami

Nie

czytaj

przy

jedzeniu

Nie

przełamuj

mi

grzbietów

Nie

śliń

palców

przy

odwracaniu

kartek

Chciałam uświadomić dzieciom dlaczego należy dbać o książki, pokazałam więc nową

i zniszczoną książkę. (Porównanie- swobodne wypowiedzi dzieci).

Myślę, że wszystkie dzieci wiedzą jak należy zachować się w bibliotece, a także czego oczekuje od nas książka.

10. Złożymy teraz uroczyste przyrzeczenie, aby włączyć Was do grona czytelników biblioteki szkolnej.

Dzieci powtarzają słowa przyrzeczenia:

"My uczniowie pierwszej klasy

uroczyście przyrzekamy,

że będziemy książki kochać,

krzywdy zrobić im nie damy.

Wskazówek i rad książek

będziemy słuchać z uwagą.

Obowiązki czytelnika traktować z powagą" !

Każde dziecko zostaje pasowane. Dotykając ramienia najstarszą książką w bibliotece z 1905 roku wypowiadam słowa; „Pasuję cię na czytelnika naszej biblioteki” i wręczam pamiątkowy dyplom.

Zakładam karty czytelnika wszystkim uczniom i wypożyczenie pierwszej książki.

12. Przygotowałam również pokaz slajdów z ilustracjami bajek, dzieci miały za zadanie odgadnąć z jakiej bajki pochodzi dana ilustracja.

13. Proszę Was abyście w domu narysowali ilustrację pt. „Moja pierwsza wizyta w bibliotece” i przynieśli ją do biblioteki. Zaprezentuję Wasze prace w gablocie.

14. Wręczyłam wychowawczyni plakat z tekstem podstawowych zasad zachowania się w bibliotece.

Podsumowanie lekcji i zaproszenie do czytania książek.

Dorota Mitoraj

ZSP GIERAŁTOWICE


