KONSPEKT LEKCJI WF DLA KLASY - 6

Temat - zadanie główne: Skok w dal - doskonalenie odbicia z deski. Nauka pomiaru skoku.

1. Cele operacyjne w zakresie:

2. Ilość osób: 14 dziewcząt

  1. Miejsce zajęć: boisko, piaskownica do skoku w dal

  2. Czas trwania: 45 minut

  3. Pomoce dydaktyczne: grabie, taśma miernicza

Opracowała mgr Beata Joszko

Część

lekcji

Układ działań

(tok lekcji)

Treść zadań

Dozowanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

Część wstępna

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2. Motywacja do udziału lekcji

1.Zbiórka w dwuszeregu

2.Powitanie klasy

3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

4.Podanie tematu lekcji oraz głównych zadań lekcji

4min.

Odnotowanie nieobecnych lub nie ćwiczących tego dnia

Część główna

A

3. Rozgrzewka psychomotoryczna, profilaktyka.

1.Zadania ruchowe wprowadzające:

-bieg dookoła boiska

-wyrównanie oddechu - skłony tułowia

-krążenia RR w przód i w tył

-skrętoskłony

-krążenia tułowia w prawą i lewą stronę

-krążenia bioder

-pajacyki - podskoki do rozkroku i wykroku

-wypady pN i lN w przód

-przysiad podparty, prostowanie NN

-chwyt za kostki, marsz

-przeplatanka

2okr

5 x

20 x

15 x

5 x

5 x

20 x

5 x

10 x

1okr

1okr

-Ustawienie jedna za drugą

-w rozsypce

-metoda ścisła - naśladowcza

-jedna za drugą

Część główna

B

4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności w różnych zakresach.

1. Zadania ruchowe na bieżni:

-marsz w przysiadzie na sygnał bieg

-skoki na prawej nodze

-skoki na lewej nodze

-skoki obunóż

2.Ćwiczenia przygotowujące do odbicia z deski:

-skoki, odbijając się z jednej nogi lądowanie na dwie w piaskownicy

3.Wsłuchanie przypomnienia wiadomości

4.Dostosowanie rozbiegu do odbicia:

-zaznaczenie linii w miejscu startu, szybkim marszem dojście do deski i próba odbicia

-jak wyżej, ale w truchcie, w miarę potrzeby przesuwamy linię startu

-skok w dal próba

5.Nauka pomiaru skoku, przejście do piaskownicy, wysłuchanie informacji.

6. Każde dziecko po skoku wraz z nauczycielem dokonuje pomiaru własnego skoku.

7. Ocena długości skoków własnych, porównanie długości skoków po 3 próbach pomiaru

2 x

2 x

2 x

1 x

2 x

2 x

2 x

2 x

3 x

-przejście na skocznię

-jedna za drugą, met. ścisła -zadaniowa

-Przypomnienie przepisów dotyczących spalonego oraz zasad bezpieczeństwa podczas skoku w dal

-w rzędzie

-Każde dziecko zaznacza swoją linię startu i w miarę potrzeby przesuwa ją dalej lub bliżej

-Nauczyciel woła dzieci i na przykładzie paru skoków zapoznaje z sposobem pomiaru skoku

-Nauczyciel występuje jako sędzia

Część końcowa

5.Uspokojenie organizmu

6. Podsumowanie lekcji

7.Nastawienie do samodzielnych zajęć

1.Ćwiczenia relaksujące:

-na trawie w rozsypce dzieci przyjmują pozycję Cook'a

2.Podsómowanie dydaktyczno - wychowawcze

3.Podsumowanie wiadomości o przepisach skoku spalonego. Wyłonienie osoby najlepiej skaczącej w dal.

4.Zalecenia i instrukcje do samodzielnego usprawniania się.

5. Pożegnanie.

1min.

3min.

Przejście na trawę, rozsypka, opis pozycji Cook'a

Nagrodzenie plusem osoby najlepiej skaczącej