SCENARIUSZ ZAJĘCIA-ZIMĄ WOKÓŁ JEST WESOŁO, scenariusze, konspekty


SCENARIUSZ ZAJĘCIA

 

Temat: Zimą wokoło jest wesoło.

Wiek dzieci: 6-latki

Cele:

-     integracja dzieci i rodziców,

-     wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy,

-     kształtowanie umiejętności współpracy w zespole,

-     wyzwalanie i rozwijanie próżnych sposobów twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej, plastycznej),

-     doskonalenie umiejętności rozwiązywania prostych działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 1- 10,

-     doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo - słuchowej wyrazów,

-     ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej,

-     uogólnianie i rozwijanie twórczego myślenia przy rozwiązywaniu zagadek.

Pomoce: wizytówki w kształcie gwiazdek, biała kulka z krepiny, kartoniki z napisami TAK i NIE, karteczki ze zdaniami o tematyce zimowej (prawda - fałsz), kaseta z nagraniami muzycznymi, obrazki o tematyce zimowej (puzzle), rozsypanka sylabowa, koperty oznaczone cyframi z ukrytymi zagadkami, koperty oznaczone literami, losy z literami, niebieskie kartony, biała farba plakatowa.

Przebieg zajęcia

1.       Zaproszenie do sali przybyłych gości - rodzice przy wejściu wybierają dla siebie wizytówkę w kształcie gwiazdki i wpisują na niej swoje imię.

2.     Zaproszenie rodziców do zabawy:

„Serdecznie Was witamy i do wspólnej zabawy zapraszamy”.

3.   Powitanie uczestników spotkania w kręgu:

    „Witam wszystkich, którzy lubią zimę.”

    „Witam wszystkich, którzy mieli dziś na sobie czapki.”

    „Witam wszystkich, którzy lubią zabawy na śniegu.”

    „Witam wszystkich, którzy lubią śmiech i dobrą zabawę.”

4.   Dopełnianie zdania - uczestnicy siedzą w kręgu, podają sobie „śnieżynkę” i kolejno kończą zdanie: „Gdy mówię zima, to myślę o … .”

5.   Zabawa rytmiczna na rozgrzanie się - uczestnicy rytmicznie powtarzają za prowadzącą słowa i gesty:

 

„Ta - ram - tam - tam!    (uderzenie rękoma 3 razy o uda)

  O gili - gili - gili!           (łaskotanie partnerów po obu stronach)

  O jej! O jej!                 (klaśnięcie 3 razy nad głową)

 

  Ta - ram - tam - tam!   (uderzenie rękoma 3 razy o uda)

  O jej! O jej!                (klaśnięcie 3 razy nad głową)

  O gili - gili - gili!          (łaskotanie partnerów po obu stronach)

  Ta - ram - tam - tam!  (uderzenie rękoma 3 razy o uda)

 

6.   Zabawa „Prawda - fałsz”

Rodzice otrzymują karteczki z napisanymi zdaniami, których jedne są prawdziwe, a inne fałszywe. Dzieci otrzymują kartoniki z napisami TAK, NIE. Jeśli zdanie odczytane przez rodzica jest prawdziwe, to dzieci podnoszą do góry kartonik z napisem TAK, jeżeli zdanie jest fałszywe - z napisem NIE.

 

Propozycje zdań

·      Zima to pora roku, która następuje po lecie.

·      Po zimie biegamy boso po łące.

·      Zimą z nieba pada oranżada.

·      W temperaturze poniżej 0o woda zamarza.

·    Na zimę przylatują do nas bociany.

·    Śnieg jest koloru różowego.

·    Niedźwiedź zimą zasypia w głęboki sen.

·    Przysmakiem sikorek jest słoninka.

·    Adam Małysz to mistrz Polski w skokach narciarskich.

·    Paśnik - to miejsce, w którym leśnicy zimą zostawiają zwierzętom pożywienie.

·    Na zimę przylatują do nas gile.

·    Wiewiórki na zimę w swojej dziupli gromadzą rodzynki.

·    Zimą zbieramy w lesie grzyby.

 

7.   Zabawa ruchowa „Śnieżyca”

Dzieci i rodzice stoją w kole. Osoba prowadząca wywołuje kolory wizytówek. Wywołane osoby wykonują wcześniej ustalony ruch:

- gwiazdki żółte - klaszczą w dłonie,

- gwiazdki srebrne - klaszczą dłońmi o uda,

- gwiazdki niebieskie - podskakują do góry,

- gwiazdki białe - tupią nogami.

Na hasło „śnieżyca” wszyscy uczestnicy zabawy zamieniają się miejscami.

 

8.     Zabawa „Podaj odpowiedź”

W różnych miejscach sali umieszczone są koperty oznaczone cyframi 1 - 6, znajdują się w nich teksty zagadek:

- dzieci rozwiązują działanie matematyczne lub krótkie zadanie tekstowe i przynoszą odpowiednią kopertę jednemu z rodziców,

- rodzic odczytuje zagadkę,

- dzieci po odgadnięciu zagadki, dzielą wyraz na sylaby, głoski lub wyodrębniają głoskę w na głosie i wygłosie.

 

9.     Taniec integracyjny „Śnieżek”

Uczestnicy spotkania przy muzyce naśladują ruchy pokazane przez nauczycielkę.

„Pada śnieg.                   (rękami naśladujemy opadanie płatków śniegu)

Wieje wiatr.                  (podniesienie rąk do góry i pokazanie jak wieje wiatr)

Błyskawica, grzmot.       (klaśnięcie, tupnięcie)

Błyskawica, grzmot.       (klaśnięcie, tupnięcie) 

Słońce.”                         (rozchylamy ręce nad głową)

 

10.  Praca w grupach

Podział dzieci na 5 zespołów. Każdy zespół wybiera swojego przedstawiciela. W różnych miejscach sali umieszczone są koperty z zadaniami. Przedstawiciel grupy losuje los z literą i odszukuje koperty z taką samą literą, np. wylosuje literę A, to szuka koperty oznaczonej literą A.

W kopertach ukryte są puzzle (pocięty obrazek o tematyce zimowej) i rozsypana sylabowa (podpis do obrazka).

Każda grupa układa swój obrazek, a potem zdanie z rozsypanki sylabowej.

Przedstawiciele grup odczytują ułożone zdania.

11.   Zabawa rytmiczna

Dzieci i rodzice wypowiadają słowa: „Hu, hu, ha, hu, hu, ha, nasza zima nie jest zła” cicho, głośno albo umiarkowanie - w zależności od położenia ręki nauczycielki (u góry, na dole, przed sobą).

 

12. Wspólne zaśpiewanie piosenki „My się zimy nie boimy”.

 

13. Relaksacja z recytacją wiersza Z. Makowskiej „Świeci gwiazdka”.

Zaproszenie do koła i zaproponowanie uczestnikom wzajemnego masażu pleców.

„Świeci gwiazdka.      (rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków,

                                  promieniście)

Gwiazdek sto.            (stukanie opuszkami palców po całych plecach)

 

Skaczą dzieci.           (dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy sąsiada)

Hop, hop, hop!

 

Tu choinka.                (palcami rysują choinkę od góry do dołu)

 Tam choinka.

 

 A tu uśmiechnięta      (zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do

 minka.                          drugiego boku)

 

 W białym śniegu         (dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach)

 

Suną sanki                    (energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry

A w tych sankach           na dół)

 

Dwa bałwanki                (wszystkie palce złączone w „dzióbek” wystukują kółka)

 

14. Określenie nastroju - każdy uczestnik kolejno z wyciągniętym kciukiem skierowanym do góry lub do dołu (w zależności od nastroju) głośno mówi „ZOOM”. Na koniec wszyscy wykrzykują „ZOOM”.

 

15.  Praca plastyczna

Dzieci dobierają się w pary i przy stolikach białą farbą plakatową na niebieskich brystolach malują obraz przedstawiający zimowy krajobraz.

 

16.  Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciach.


