Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a

Data: 21.09.2009r.

Ośrodek tematyczny: W naszej klasie.

Temat dnia: Nowy kolega.

Cel główny: Kształtowanie umiejętności postrzegania odmienności jako naturalnego zjawiska społecznego.

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody pracy:

- pogadanka,

Formy pracy:

- indywidualna jednolita,

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel prowadzi zabawę bieżną „Wiewiórki w dziupli”

  2. Uczniowie wypowiadają się swobodnie na temat wiewiórki, sposobu poruszania się, ulubionych pokarmów itp.

  3. Uczniowie czytają indywidualnie fragmenty opowiadania dotyczące wyglądu Agnieszki, zachowania kolegów oraz zdarzenia, które zadecydowało o zmianie postępowania dzieci.

  4. Uczniowie ustalają kolejność wydarzeń na podstawie ilustracji.

  5. Uczniowie rysują portret bohaterki utworu ukazujący zmianę w jej wyglądzie.

  6. Uczniowie przeprowadzają wywiad z kolegą, zapisują jego odpowiedzi.

  7. Nauczyciel odpytuje uczniów z rachunku pamięciowego w zakresie 10.

  8. Nauczyciel tłumaczy na praktycznych przykładach dodawanie liczb w zakresie drugiej dziesiątki.

  9. Uczniowie rozwiązują samodzielnie zadanie z karty matematycznej.

  10. Uczniowie ćwiczą liczenie pieniędzy samodzielnie lub z pomocą nauczyciela.

  11. Nauczyciel zaprasza do zabawy „Zgadnij moje imię”.

  12. Uczniowie poznają regułę pisowni imion, ich zdrobnień oraz przezwisk wielką literą.

  13. Uczniowie wypowiadają z różnym natężeniem głosu przysłowia i zdania.

  14. Uczniowie wykonują wizytówkę dla nowego kolegi. Układają i zapisują zdania o sobie.

  15. Uczniowie odgrywają scenki dramowe.

  16. Podsumowanie dnia i samoocena.

  17. Pożegnanie.