Konspekt lekcji biologii

Klasa I z

Temat lekcji : zasady i technika mikroskopowania

Cel ogólny: Zapoznanie się z zasadami i techniką mikroskopowania

Cele szczegółowe:

  1. Zapamiętane wiadomości-

Uczeń potrafi wymienić układy w budowie mikroskopu i poszczególne części z których się składa mikroskop.

  1. Rozumienie wiadomości.
    Uczeń podaje charakterystykę poszczególnych części mikroskopu

  2. Stosownie wiadomości w sytuacjach typowych.
    Uczeń umie posługiwać się mikroskopem.

  3. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych.
    Uczeń zna zasady mikroskopowania i celowość posługiwania się mikroskopem.

Forma pracy:

grupowa, zbiorowa.

Metoda pracy:

słowna (praca z podręcznikiem ), ćwiczeniowa

Środki dydaktyczne:

Środki dydaktyczne wykorzystane:

do ćwiczenia A:

mikroskop, oznakowane szkiełko przedmiotowe

Ćwiczenie B:

Tkanki roślinne (preparaty trwałe ): przekrój poprzeczny liścia ( w celu zwrócenia uwagi na kształty komórek miękiszowych ), skórka z górnej strony liścia mirtu lub pelargonii, skórka z liścia spichrzowego cebuli jadalnej.

Tkanki zwierzęce (preparaty trwałe): tkanka łączna, chrzęstna szklista, nabłonek płaski żaby, rozmaz krwi ssaka, tkanka nerwowa.

TOK LEKCJI

Faza wprowadzająca:

sprawdzenie obecności, stworzenie atmosfery pracy, przygotowanie mikroskopu .

(czas realizacji 4 minuty)

Faza realizacyjna:

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

  1. Zapisanie tematu lekcji

  2. Nauczyciel pokazuje mikroskop i omawia poszczególne części z jakich składa się mikroskop świetlny.

  3. Nauczyciel tworzy grypy uczniów i omawia zasady mikroskopowania
    ( dzieli uczniów na 5 grup po 4 osoby)

  4. Każda z grup ma do dyspozycji mikroskop świetlny.

(czas realizacji 15 minut)

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA , ĆWICZENIA

Dyżurni klasy rozdają pomoce dydaktyczne każdej grupie.

Ćwiczenie 1

ma na celu badanie ostrości obrazu mikroskopowego. Uczniowie badają głębię ostrości mikroskopu przy zastosowaniu szkiełka przedmiotowego, na którym po obu stronach umieszczono punkty dwoma kolorami od góry czerwony, a od dołu niebieski.

Ćwiczenie 2.

ma na celu przedstawić wiadomości różnorodności form komórek roślinnych i zwierzęcych.

(czas realizacji 20 minut)

Na podstawie gotowych preparatów tkanek roślinnych i zwierzęcych. Uczniowie zapoznają się z różnorodnością kształtów komórek.

Porównują wielkość komórek roślinnych i zwierzęcych.

Przeprowadzają obserwację pod mikroskopem, wykonują rysunki komórek z różnych tkanek roślinnych i zwierzęcych,

Podsumowanie wykonanych ćwiczeń

Kontrola rysunków przez nauczyciela, wymiana spostrzeżeń uczniów

Faza podsumowująca

Uczniowie wymieniają części poszczególnych elementów mikroskopu - zapis na tablicy.

(czas realizacji 5 minut)

Praca domowa

Narysuj w zeszycie schemat mikroskopu świetnego i opisz jego poszczególne elementy.

(czas realizacji 1minuta)

1