KONSPEKT LEKCJI
Program: To lubię!
Poziom: klasa V
Temat lekcji: Pisownia wyrazów wielką i małą literą.
Cele:
Poznawcze:
Zapoznanie ucznia z zasadami pisowni rzeczowników własnych:
∗ Imion i nazwisk
∗ Nazw geograficznych
∗ Nazw mieszkańców państw i kontynentów
2. Pisownia wielką literą:
∗ Tytułów książek, czasopism itp.
∗ Nazw urzędów i szkół
∗ Wyrazów znajdujących się na początku zdania
3. Zapoznanie ucznia z pisownią wyrazów:
− Ilse Kleberger, Wanda Chotomska, Julian Tuwim, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Puszek, Mruczek, Kasia, Hans, Zuza, Barbara, Brygida
− Polska, Włochy, Austria, Szwajcaria, Niemcy, Kraków, Tychy, Warszawa, Afryka, Francja, Odra, Tatry, Morze Śródziemne, Dunajec, Wisła, Warta, Odra, Bug, Rysy, Blachówka, Nowy Targ
− Polak, Chinka, Europejczyk
− “Podróże”, “Pinokio”, “Dzieci z Bullerbyn”, “Bitwa pod Grunwaldem”, “Stańczyk”, “Hołd pruski”, “Sprawa przed wójtem”, “Noc na Ukrainie”, “Kuropatwy”
− Urząd Miasta Tychy, Urząd Rady Ministrów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Sąd Okręgowy w Kaliszu, Pierwsza Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, Prawo i Sprawiedliwośc, Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach, Muzeum Narodowe w Warszawie
Kształcące:
Uczeń opanowuje umiejętność poprawnego zapisu podanych wyrazów.
Uczeń opanowuje umiejętność stosowania poznanych reguł ortograficznych.
Wychowawcze:
Rozwijanie w uczniu potrzeby poprawnego pisania.
Rozwijanie w uczniu potrzeby znajomości reguł ortograficznych.
Rozwijanie w uczniu krytycznej postawy wobec języka pisanego.
Metody (klasyfikacja wg Okonia):
1. Metoda asymilacji wiedzy: dyskusja.
2. Metody praktyczne: uzupełnianie zdań, tabelek.
Środki dydaktyczne:
Ilse Kleberger. Podróże. W: Słowa na start. Red. M. Derlukiewicz. Straszyn 2005, s. 249.
J. Wójcik. Nauka ortografii i interpunkcji. Warszawa 1899, s. 158.
.PRZEBIEG LEKCJI:
1. Przywitanie z klasą.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Pytania do klasy. Wybrany uczeń odpowiada i zapisuje odpowiedź na tablicy.
*Gdzie byliście na wakacjach? [Wakacje spędziłem w (nazwa miejscowości)]
*Którą książkę lubicie najbardziej? [Moją ulubioną książką jest (tytuł i autor)]
* Do której szkoły chodzicie? [Chodzę do (pełna nazwa szkoły]
* Która rzeka w Polsce jest najdłuższa? [ Wisła jest najdłuższą rzeką w Polsce.]
4. Podkreślenie wszystkich wyrazów zapisanych wielką literą. Dyskusja:
*Dlaczego podkreśliłam akurat te wyrazy?
*Co w nich jest wyjątkowego?
*Dlaczego zapisane są one wielką?
5. Podanie tematu lekcji (Pisownia wyrazów wielką i małą literą).
6. Rozdanie karteczek z zasadami pisowni wielką literą. W definicji (załącznik 1) należy uzupełnić brakujące słowa.
7. Sprawdzenie zadania i wklejenie definicji do zeszytu. Wytłumaczenie terminów: rzeczowniki własne i pospolite.
8. Rozdanie karteczek z nazwami szkół i urzędów (załącznik 2). Wspólne zastanowienie się nad tym, które elementy w tych nazwach piszemy wielką literą, a które małą.
9. Wklejenie karteczek do zeszytu i zapisanie wniosków.
UTRWALENIE:
10. Zadanie 1 (załącznik 3):
>>Po przeczytaniu tekstu należy uzupełnić tabelkę, wpisując w odpowiednie rubryki wyrazy zapisane wielką literą, zaczynające się od podanych liter.
11. Sprawdzenie, wklejenie zadania do zeszytu.
12. Zadanie 2 (załącznik 4):
>> Uzupełnić tekst wpisując odpowiednio wielką lub małą literę. (Zadanie wykonywane wspólnie, przy głośnym odczytaniu tekstu przez nauczyciela)
13. Sprawdzenie i wklejenie zadania do zeszytu.
14. Zadanie domowe:
Uzupełnij:
Mam na imię …………………….. Mieszkam w (miejscowość)………………………… Chodzę do (nazwa szkoły) ………………… Moją ulubioną lekturą jest (tytuł) …………………………. (autor)…………………………….. Ostatnie wakacje spędziłem\am (miejscowość lub region) ………………………
ANEKS
Załącznik 1.
Uzupełnij
……………. literą piszemy rzeczowniki własne, czyli:
……………. i …………… (Wanda Chotomska, Julian Tuwim, Puszek, Mruczek)
…………………………….. (Kraków, Tychy, Warszawa)
nazwy geograficzne, czyli nazwy ……………., ……………, ………, ……… i ……… (Afryka, Francja, Odra, Tatry, Morze Śródziemne)
nazwy …………… ……………….. i …………………. (Polak, Chinka, Europejczyk).
…………. litery używamy również na początku …………( Kasia pisze list.), w ………….. książek, czasopism itp. (“Pinokio”, “Dzieci z Bullerbyn”), oraz nazwach urzędów i szkół (Urząd Miasta Tychy, Szkoła Podstawowa nr 37).
Rzeczowniki pospolite piszemy…………. literą.
Załącznik 2.
Urząd Rady Ministrów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Sąd Okręgowy w Kaliszu, Pierwsza Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, Prawo i Sprawiedliwośc, Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach)
Załącznik 3.
Ilse Kleberger
Podróże
Następnego dnia zaczęła się szkoła. Nauczycielka kazała dzieciom opowiedziec o wakacjach. Zuza opowiadała o palmach nad lazurowym morzem Włoch, Hans o krowach z olbrzymimi dzwonkami na alpejskich pastwiskach w Austrii, a Barbara o górze w Szwajcarii, na której w środku lata leży śnieg.
- A gdzie ty byłaś w czasie wakacji, Brygido? - spytała nauczycielka.
- W Niemczech.
litera |
początek zdania |
imię
|
rzeka |
państwo |
tytuł |
nazwisko |
S N W P Z H K N A |
|
|
|
|
|
|
Załącznik 4.
Uzupełnij
….an ….atejko, malarz historyczny, jest autorem następujących obrazów: “ …. itwa …od …runwaldem”, “ …. tańczyk”, “ …. ołd ….ruski”.
W zbiorach …..uzeum …. arodowego w …. arszawie znajdują się między innymi …..brazy …..ózefa …..ełmońskiego: “ ….. prawa przed ….. ójtem”, “….. oc na …..krainie” i “….. uropatwy”.
….to nazwy kilku …..olskich ….ek: …..unajec, …..isła, ….. arta, …..dra, …..ug.
…..ajwyższy szczyt w …..olskich ……atrach to ….. ysy.
….ajwyżej położoną miejscowością w …..olsce jest ……lachówka niedaleko ….owego …..argu.
Ilse Kleberger. Podróże. W: Słowa na start. Red. M. Derlukiewicz. Straszyn 2005, s. 249.
J. Wójcik. Nauka ortografii i interpunkcji. Warszawa 1899, s. 158.