Konspekty zajęć zintegrowanych w klasie II szkoły podstawowej
Prowadząca:
Małgorzata Suckiel
Krąg
tematyczny:
Zima - biała pora roku.
Temat
dnia: Zimą
też dbamy o zdrowie.
Cele
operacyjne:
- uczeń umie
współpracować w grupie
-
uczeń zna pory roku
-
uczeń pamięta zasady
bezpiecznych zabaw w zimie
-
uczeń umie planować swój wolny czas
-
uczeń rozumie konieczność bezpiecznego i prawidłowego odżywiania
się
- uczeń zna
zasady codziennego stosowania higieny
-
uczeń rozpoznaje i buduje zdanie rozkazujące
-
uczeń zwraca uwagę na prawidłową pisownię wyrazów z
trudnościami ortograficznymi
-
uczeń wypowiada się pełnymi zdaniami i potrafi uzasadniać swoje
sądy
Metody
pracy: praca z
tekstem, praktycznego
działania (zabawy, tańce integracyjne), słowna (pogadanka, rozmowa
kierowana), inspirująca (drama).
Formy
pracy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna, zróżnicowana.
Zasady:
poglądowości, przystępności (stopniowania trudności), świadomego
i aktywnego udziału uczniów, systematyczności, trwałości wiedzy,
operatywności wiedzy, wiązania teorii z praktyką.
Pomoce
dydaktyczne: kasety z nagraniami ("Cztery pory roku" - Zima
- Vivaldi, piosenka "Myj zęby", melodia spokojna, taniec
integracyjny "Ciasto" - melodia amerykańska), części
ubrań i rekwizyty dotyczące pór roku, wiersz J. Brzechwy "Leń",
inscenizacja "Wojna z mikrobami", ilustracje
przedstawiające prawidłowo rozplanowany dzień, rekwizyty do dramy
pt. "Bezpieczne - niebezpieczne", ilustracja "piramida
pokarmowa", kolorowanki do podpisania, karty pracy, podręcznik
do j. polskiego s. 18, podręcznik do środowiska s. 26,27.
Przebieg
zajęć:
1.
Przywitanie. Zaproszenie na miejsce wyznaczone do zabawy
(wykładzina).
2.
a)
przypomnienie wiadomości o porach roku ze zwróceniem uwagi na zimę,
która ciągle trwa.
b)
podział dzieci na 4 grupy.
c)
dopasowanie rekwizytów i elementów strojów do odpowiedniej pory
roku.
d)
sprawdzenie poprawności wykonanego zadania.
e)
ułożenie hasła - zasady, której należy przestrzegać wychodząc
na dwór, np. Ubieraj się zależnie od pory roku i pogody. Zapisanie
hasła na tablicy przez chętne dziecko.
3.
a)
rozmowa na temat potrzeby wychodzenia na powietrze i wietrzenia
pomieszczeń.
b)
ułożenie i zapisanie na tablicy hasła na ten temat, np. Przebywaj
na świeżym powietrzu!
c)
przypomnienie zasad bezpiecznych zabaw w zimie.
d)
przy dźwiękach muzyki Vivaldiego dzieci naśladują zabawę na
świeżym powietrzu zimą (jazda na nartach, sankach, łyżwach,
rzucanie śnieżkami, toczenie kul śniegowych).
4.
a)
czytanie przez nauczyciela wiersza "Leń" - J. Brzechwy.
b)
rozmowa na temat prawidłowego rozplanowania dnia.
c)
oglądanie ilustracji na ten temat.
d)
wykonywanie zadania: Co o której godzinie wykonujemy, gdy nasz dzień
jest prawidłowo rozplanowany? - dopasowanie zegarów z godzinami do
odpowiedniej czynności.
e)
ułożenie i zapisanie hasła, np. Właściwie planuj dzień!
5.
a)
inscenizacja "Wojna z mikrobami"
b)
rozmowa na temat scenki, jej tematyki i higieny osobistej.
c)
zaśpiewanie i zatańczenie piosenki "Myj zęby".
d)
ułożenie i zapisanie hasła, np. Dbaj o higienę osobistą!
6.
a)
opowiadanie nauczyciela o Tomku, który chciał pomóc swojemu tacie
w porządkowaniu piwnicy. Zajęci pracą nie zauważyli, że mała
Kasia, siostra Tomka, sięgnęła po butelkę Coca-Coli, w której
tata przechowywał rozcieńczalnik. Przyłożyła usta do butelki,
przechyliła ją i... - dokończenie przez dzieci tej historii.
Wypowiedzi dzieci na temat lekkomyślnego postępowania Kasi, Tomka i
taty (ocena ich postępowania).
b)
Drama - "Bezpiecznie - niebezpiecznie":
dwa
pudełka z napisami, rekwizyty: jabłko, ciastko, bułka, woda
toaletowa, napój, mydło, tabletki itp.
Jedno
z dzieci podejmuje się odegrać rolę rodzica, pozostałe dzieci
podchodzą kolejno do rekwizytów z pytaniem: "Mamo, tato, czy
mogę to zjeść?" Po odpowiedzi "tak" lub "nie"
wkładają je do odpowiedniego pudełka. Wnioskiem tej zabawy jest
przekonanie, że musimy odżywiać się bezpiecznie konsultując to z
rodzicami.
c)
przeczytane przez wybranego ucznia początkowego fragmentu
opowiadania "To moja sprawa" s18 (przeczytanego w domu).
Rozmowa na temat błędu popełnionego przez bohatera i konsekwencji
jego postępowania. Przypomnienie numeru Pogotowia Ratunkowego:
999.
7.
a)
zabawa integracyjna "sałatka owocowa".
Nauczyciel
wyznacza 4 grupy owoców i nazywa je" jabłka, kiwi, mandarynki
i banany. Dzieci siedzą w kręgu, w środku osoba, która wypowiada
hasło: "Robię sałatkę owocową. Potrzebuję do niej jabłek
i kiwi". Wywołane dzieci zamieniają się miejscami, osoba ze
środka również szuka miejsca. Dziecko, które nie znajdzie wolnego
miejsca, zajmuje je w środku i zabawa trwa dalej.
b)
Odwołanie się do wyobraźni dzieci, które leżą na wykładzinie z
zamkniętymi oczami i przy spokojnym podkładzie muzycznym wyobrażają
sobie spożywanie "Sałatki owocowej" - "Wędrówka po
wnętrzu ciała". Słuchają opowiadania nauczyciela: wyobraźmy
sobie, że zjadamy przyrządzoną przez was sałatkę owocową.
Otwieramy buzię, wkładamy do niej porcję sałatki i dokładnie ją
żujemy. Pokarm wraz ze śliną dochodzi do cienkiej rurki zwanej
przełykiem. Idzie dalej. Dochodzi do żołądka. Tu jest trawiony.
Dalej przedostaje się do najdłuższej części zwanej jelitem
cienkim. Stąd za pomocą krwi najwartościowsza część pokarmu
rozprowadzana jest do wszystkich części naszego organizmu - do
głowy, rąk, nóg. Dzięki temu rośniemy, goją się nasze rany,
zadrapania. Część pokarmu służy też do wytwarzania energii,
dzięki której możemy się poruszać, bawić, uczyć i pracować.
Jest to pewien rodzaj paliwa. Sprawdzę teraz, czy sałatka
dostarczyła wam paliwo - podnieście prawą rękę, lewą nogę,
otwórzcie oczy, usiądźcie.
c)
powrót do ławek - praca z podręcznikiem do środowiska (s.26, 27)
- rozmowa na temat zdrowego odżywiania się. Nazywanie produktów
spożywczych - wzbogacanie słownika czynnego (karta
pracy).
Omówienie
poszczególnych pięter piramidy pokarmowej.
Ułożenie
i zapisanie hasła, np. Odżywiaj się zdrowo!
d)
propozycja upieczenia smacznego ciasta z owocami - taniec
integracyjny "Ciasto".
8.
a)
powrót do ławek, głośne odczytywanie napisanych przez dzieci
haseł.
b)
rozpoznanie tych zdań jako zdań rozkazujących.
c)
zwrócenie uwagi na trudności ortograficzne, wytarcie ich.
d)
nadanie im tytułu(temat lekcji), np. "Dbamy o swoje
zdrowie".
e)
oglądanie otrzymanych kolorowanek, podpisanie poszczególnych
obrazków odpowiednimi hasłami.
Poziom
I - tworzy własne hasła lub korzysta z przykładów z
tablicy.
Poziom II
- kończy rozpoczęte zdania.
f)
kontrola wykonanych zadań - odczytanie kilku haseł. Sprawdzenie
poprawności ortograficznej - wpisanie brakujących liter.
g)
zapisanie w zeszytach tematu lekcji, wklejenie kolorowanek z
hasłami.
9.
Zadanie pracy domowej: pokolorować ilustracje wklejone do zeszytu,
ćw. 2 s20 (podręcznik).
10.
Podsumowanie zajęć, ocena pracy dzieci.
11.
Pożegnanie.
Ad. 5 "Wojna z
mikrobami"
Na
scenę wschodzą Mikroby marszowym krokiem, śpiewając:
mikroby chórem: |
My
jesteśmy mikroby, |
Wirus I: |
Gdzie Pani lubi mieszkać, Pani Bakterio? |
Bakteria I: |
Za
brudnym paznokciem, |
Wirus I: |
Na
brudnym obrusie, |
Bakteria II: |
Zwłaszcza, jeśli z mydłem! |
Wirus II: |
Ach,
mydło obrzydłe! |
Bakteria II: |
Nie
przesadzaj tak, mój drogi. |
Mikroby chórem: |
Do ataku! Marsz, bojowo! |
Maszerują i śpiewają: |
My
jesteśmy mikroby, |
Wchodzą dzieci. Mikroby rozbiegają się na boki. |
|
Dziecko I: |
Ja tu duszno! |
Dziecko II: |
Ile kurzu! |
Dziecko I: |
Wpuśćmy
tutaj trochę słonka, |
Dziecko II: |
Przynieś
prędko wiadro z wodą, |
Wszyscy: |
Do roboty! Ale już! |
W trakcie sprzątania dzieci śpiewają: |
|
|
Już
kończymy sprzątanie, |
Dzieci przepędzają mikroby i biegną za nimi opuszczając scenę. |