Konspekt katechezy

Konspekt katechezy



Brygida Fudała


Lekcja katechezy szkoła podstawowa klasa III


Temat – Chrystus daje „wodę żywą”- życie wieczne

Treść z podstawy programowej – Wychowanie liturgiczne –Uświadomić owoce i zobowiązania wynikające z przyjęcia chrztu świętego.

Liczba godzin na realizację tematu – 45 min.

Cele zajęć:

  1. Ogólne - kształtujemy umiejętności związane z dziękowaniem Jezusowi za dar życia wiecznego. Wprowadzamy w religijną symbolikę wodę, która obmywa i daje życie –życie wieczne.

  2. Szczegółowe

Metody i techniki kształcenia –

Pogadanka, metoda aktywizująca „słoneczko”, „sieć relacji”, opowiadanie, praca w grupach, praca z tekstem.

Środki i pomoce dydaktyczne –

Tekst Pisma świętego, tekst zobowiązań z chrztu(Skarbiec modlitw i pieśni), tekst kapłana podczas Mszy świętej (Obrzędy Mszy Świętej), woda w słoikach, rurki do picia, katechizm, Mapa Palestyny, mapa krajobrazowa Afryki



Przebieg katechezy





TREŚĆ

METODY

1.

Przed nauką religii „Duchu Święty….

Modlitwa

2.

Jak brzmiał temat ostatniej katechezy?

Powtórzenie

3.

Rozmowa na temat wody, grupy dostały w słoikach wodę: słoną, kwaśną, słodką, mineralną, zwykłą,. Czy woda jest potrzebna?

W grupach rozróżniają rodzaje wody

4.

Czytanie Ewangelii ( J 4, 5 -15)

Podział na role

5.

Kto występuje, o czym rozmawiają?

Pogadanka

6.

Wypracowanie ogólnego celu katechezy. Powrót do rozmowy o wodzie i nawiązanie do „wody żywej”.

Pogadanka metoda aktywizująca „słoneczko”

7.

Przypomnienie zobowiązań chrzcielnych i zadań z tym związanych, ułożenie intencji modlitwy.

Praca w grupie

8.

Tekst kapłana podczas Mszy świętej(Obrzędy Mszy Świętej) ułożenie intencji modlitwy.

Praca w grupie

9.

Odszukanie na mapie Samarii i miasta gdzie przebywał Jezus i ułożenie intencji modlitwy.

Praca w grupie

9.

Utrwalenie poznanych wiadomości

Odpytywanie

10.

Temat katechezy, notatka, odczytanie treści Pisma Świętego ze kamieni studni, postanowienie

Zapis do zeszytu, ksero

11.

Uczniowie odczytują przygotowane w czasie lekcji intencje

Modlitwa

12.

Podsumowują swój udział w zajęciach.

Karty samooceny


NAJLEPSZA LEKCJA TO NIE TA, O KTÓREJ
TAK SĄDZI NAUCZYCIEL,
ANI TA, O KTÓREJ TAK MYŚLĄ UCZNIOWIE...

NAJLEPSZA LEKCJA TO TAKA,
O KTÓREJ ANI NAUCZYCIEL, ANI UCZEŃ
NIE MYŚLĄ, ŻE BYŁA TO LEKCJA!

(Klemens Stróżyński)


Karta samooceny ucznia (wpisz „+” w odpowiednie miejsce)



Tak

Nie

Trochę

Czy bardzo starałeś się być aktywny w dzisiejszych zajęciach?




Czy dokładnie słuchałeś poleceń nauczyciela?




Czy potrafiłeś zgodnie pracować w grupie?




Czy umiesz podziękować Bogu za dar, jakim jest woda, szczególnie za „wodę żywą” - życie wieczne?




Czy wiesz, że spotkanie z Chrystusem w Eucharystii umacnia w tobie życie Boże?








Jezus i Samarytanka

Na podstawie Ewangelii wg. Świętego Jana 4,5-15


Przybył, więc do miasteczka samarytańskiego, zwanego Sychar, w pobliżu pola, które [niegdyś] dał Jakub synowi swemu, Józefowi. Było tam źródło Jakuba. Jezus zmęczony drogą siedział sobie przy studni. Było to około szóstej godziny*. Nadeszła [tam] kobieta z Samarii, aby zaczerpnąć wody.

Jezus rzekł do niej: «Daj Mi pić!»

Jego uczniowie, bowiem udali się przedtem do miasta dla zakupienia żywności.

Na to rzekła do Niego Samarytanka:

«Jakżeż Ty będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, bym Ci dała się napić?» Żydzi, bowiem z Samarytanami unikają się nawzajem.

Jezus odpowiedział jej na to:

«O, gdybyś znała dar Boży i [wiedziała], kim jest Ten, kto ci mówi: "Daj Mi się napić" - prosiłabyś Go wówczas, a dałby ci wody żywej»*.

Powiedziała do Niego kobieta:

«Panie, nie masz czerpaka, a studnia jest głęboka. Skądże, więc weźmiesz wody żywej? Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Jakuba, który dał nam tę studnię, z której pił i on sam, i jego synowie i jego bydło?»

W odpowiedzi na to rzekł do niej Jezus:

«Każdy, kto pije tę wodę, znów będzie pragnął. Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskającej ku życiu wiecznemu».

Rzekła do Niego kobieta:

«Daj mi tej wody, abym już nie pragnęła i nie przychodziła tu czerpać».

----------------------------------------------------------------------------------------------4,6 Tzn. około południa.
4,10 Woda żywa - źródlana, tak upragniona na Wschodzie, symbolizująca życie dane przez Boga. Tutaj jest symbolem Ducha Świętego.



