I. Dane osobowe:
Wiek- 21- 60
Jednostka chorobowa: schizofrenia paranoidalna, katatoniczna, depresja, zaburzenia lękowe, choroba alkoholowa
3. Stan psychofizyczny:
- psychiczny-. Podopieczni w dobrym samopoczuciu, chętni do współpracy, otwarci na pomysły, spowolnieni myślowo na skutek terapii lekowej
fizyczny- podopieczni nie skarżą się na zaburzenia somatyczne, nieco ociężali, poruszają się samodzielnie
.
II. Konspekt:
1. Prowadzący- Wioletta Stępień
2. Miejsce – świetlica w oddziale psychiatrycznym
3. Czas trwania- 30 minut
4. Temat: Baśniowy świat - relaksacja
Forma organizacyjna- czynna, grupowa
Rodzaj terapii- muzykoterapia bierna, relaksacja, elementy psychoterapii,
7. Metody pracy: oparta na słowie –instruktaż, oglądowa- pokaz, oparta na praktycznej działalności - ćwiczenia
8. Środki dydaktyczne- odtwarzacz płyt, płyta CD, tekst opowiadania, muzyka relaksacyjna
9. Cel ogólny: rozładowanie negatywnych napięć emocjonalnych
10. Cele szczegółowy:
Ćwiczenie koncentracji uwagi
Wytwarzanie za pośrednictwem muzyki równowagi, pomiędzy sferą przeżyć emocjonalnych, a procesami fizjologicznymi
Uwrażliwienie na muzykę i przyrodę
Kształcenie wyobrazni
Uspokojenie, rozluznienie
Zmiana nieprawidłowych zachowań psycho – fizycznych
Usprawnienie umiejętności rozluznienia psychicznego i fizycznego
Kształcenie umiejętności radzenia sobie ze stresem
Ćwiczenia koncentracji uwagi na czytanym tekście
Usprawnienie odbieranych bodzców słuchowych
Poprawa nastroju
Ćwiczenie pamięci trwałej
Ćwiczenie twórczego podejścia do rzeczywistości
Usprawnienie umiejętności komunikowania się w grupie
Ćwiczenie umiejętności wypowiadania się na forum grupy
III. Przebieg zajęć:
WSTĘP ( 5minut)
Powitanie uczestników zajęć, przedstawienie tematu zajęć, przygotowanie stanowiska pracy
ROZWINIĘCIE (20 minut)
prowadząca podaje instrukcję do zajęć
relaksacja – sluchanie muzyki uspakajającej
zadanie pytań o samopoczucie i odczucie podczas trwania sesji
odpowiedz pacjentów na zadane pytania
ZAKOŃCZENIE (5minut)
Zakończenie zajęć – podziękowanie za zajęcia, zaproszenie na następne oraz posprzątanie stanowiska pracy
Literatura
K. Milanowska TERAPIA ZAJĘCIOWA
Dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb podopiecznych: pacjenci nie wymagają dostosowania stanowiska pracy.
Przestrzeganie przepisów BHP: przed zajęciami przewietrzenie sali, , zapewnienie oświetlenia