witamy w krainiejek

Scenariusz zajęcia otwartego "WITAMY W KRAINIE BAJEK"


Grupa wiekowa: 4-latki


Prowadząca: Halina Kloch


Temat: „Witamy w krainie bajek” – zgaduj zgadula


Cele:

DZIECKO PORAFI


* udzielić prawidłowych odpowiedzi podczas rozwiązywania zagadek

* wygłaszać krótkie wiersze Jana Brzechwy

* uczestniczyć w zabawach organizowanych w zespole

* wykorzystać zdobyte wiadomości i umiejętności w zabawie

* rozpoznawać znaną piosenkę na podstawie melodii oraz zaśpiewać a wykorzystaniem odpowiednio dostosowanych elementów ruchu

* porównywać liczebność zbioru; posługuje się liczebnikami głównymi


Metody: czynna, słowna, pedagogika zabawy KLANZA



PRZEBIEG:



Etapy zajęcia


Przebieg zajęcia


Umiejętności kluczowe


Uwagi



I.

Zaangażowanie


/stworzenie sytuacji problemowej/




1. Przywitanie:


Pięknie dzisiaj was witamy


do konkursu zapraszamy.


Kto go wygra? Któż to wie?


Jak skończymy – dowiesz się”



2. Nauczycielka zapoznaje dzieci i rodziców z regułami konkursu..









Dzieci rozumieją reguły konkursu.








Dzieci i rodzice zostają podzieleni na dwie grupy.



II.

Badanie


/otrzymanie zadań, zapoznanie się z nimi/



3. Aktywizowanie myślenia.


Nauczycielka zadaje zagadki:








Dzieci potrafią udzielić prawidłowych odpowiedzi



Dzieci potrafią wygłaszać krótkie wiersze Jana Brzechwy



Dzieci potrafią rozpoznać piosenkę na podstawie melodii i śpiewać ją z wykorzystaniem odpowiednio dostosowanych elementów ruchu



Dzieci znają wiersze Jana Brzechwy






Gdy rodzice mają problem z odpowiedzią, dzieci podpowiadają













Wykorzystanie nagrania z pedag. zabawy KLANZA „Samoloty”


Dzieci


Rodzice


-co to za dziwaczka, która mieszkała opodal krzaczka?


-proszę dokończyć wiersz „Piotruś nie był dzisiaj w szkole....”


-w kogo zamieniła się siostra Bronka w wierszu „Kłamczucha”?


-jaki to wiersz? /recytacja wiersza gwarą „Samochwała”/


-z jakiego wiersza pochodzą te ilustracje?


/dot. wiersza „Na wyspach Bergamutach”/


-z jakiego wiersza pochodzi ta melodia?


/ „Na wyspach Bergamutach”/




Następnie nauczycielka proponuje wspólny śpiew piosenki: „Na wyspach Bergamutach”



4. Nauczycielka zaprasza rodziców i dzieci w podróż samolotem na wyspy Bergamuty.




III.

Przekształcanie


/uporządkowanie wiedzy/



5. Powrót do przedszkola „pociągiem” do piosenki:


Pociag sapie, tchu nabiera


rusza z wolna, pędzi teraz.


Poprzez morza, góry, rzeki


pojedziemy w świat daleki”.



Pociąg zatrzymał się i wysiadają wszyscy ci, którzy potrafią wymienić zwierzęta z ZOO Jana Brzechwy.



Pociąg zatrzymał się i wysiadają wszyscy, którzy potrafią wymienić warzywa z wiersza „Na straganie”.








Dzieci potrafią wykorzystać w zabawie zdobyte wiadomości.



Dzieci lub rodzice, którzy wymienią zwierzęta lub warzywa wracają na krzesełka swoich drużyn. Wygrywają ci, których będzie więcej na krzesełkach.



IV.

Prezentacja




Nauczycielka wraz z dziećmi liczy zdobyte punkty, gratuluje zwycięzcom. Zwycięzcy otrzymują książeczki Jana Brzechwy; przegrani - lizaki.




Dzieci potrafią ocenić na oko „dużo – mało” oraz policzyć zdobyte punkty.




V.

Refleksja



Wspólna zabawa do piosenki Jana Brzechwy w oparciu o nagranie „Akademia pana Kleksa”



Dzieci potrafią wykorzystać znane teksty: ”Kaczka Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach” do wspólnego śpiewu.



Rodzice i dzieci wspólnie się bawią naśladując ruchem słowa piosenki.


