SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa: II
Opracowanie i prowadzenie: Maria Achmatowicz
Ośrodek tematyczny: Na straganie w dzień targowy…owoce.
Temat dnia aktywności: Lubię jeść owoce.
Data: 22.10.2013
OBSZAR 4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
OBSZAR 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
Cele:
- dziecko rozpoznaje i nazywa niektóre owoce,
- dziecko rozpoznaje kolory i kształty niektórych owoców (kształty za pomocą dotyku),
- dziecko rozwiązuje zagadki słowne, kojarząc odpowiedzi z konkretnym przedmiotem,
- próbuje nowych wartościowych potraw (z wyłączeniem tych, które wywołują u niego alergie albo szczególną niechęć),
- określa smak i zapach owoców,
- dziecko określa cechy przedmiotów,
- usprawnienia motorykę narządów mowy
- określa cechy przedmiotów,
- potrafi opisać przedmiot na podstawie jego wyglądu.
Formy pracy:
- zbiorowa
- zespołowa
Metody pracy:
- samodzielnych doświadczeń
- słowne (rozmowa, objaśnienie, zagadki)
- ekspresyjne
Środki dydaktyczne:
- naklejki z narysowanymi owocami, obrazki przedstawiające owoce w formacie A4, owoce w całości, pokrojone owoce, zagadki o owocach, bębenek
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Owoce z naszych sadów - dzieci siedzą w kręgu, każde z nich dostaje jeden owoc, każdy ogląda swój owoc, wącha go, określa jego kolor, kształt i nazwę
- zabawa ruchowa Owoce z naszych sadów – każde z dzieci dostaje naklejkę z obrazkiem określonego owocu (trzy rodzaje), podczas gdy nauczyciel cicho gra na bębenku – dzieci owoce poruszają się po sali, gdy nauczyciel przerywa grę ustawiają się w podany sposób (koło, pociąg) wokół odpowiednich obrazków położonych na podłodze
- Jemy pyszne owoce – Nauczyciel mówi, żeby dzieci sobie wyobraziły, że za chwilkę będą jadły swój ulubiony owoc, najpierw (dzieci naśladują jedzenie owoców zgodnie z tym, co poda nauczyciel):
wąchamy owoc – wciągają powietrze nosem, wydychają ustami
odgryzamy duży kawałek – szeroko otwierają usta
i jemy – ruszają dolną szczęką, przy zamkniętych ustach, wypychają językiem policzki
teraz się oblizujemy – szeroko otwierają buzię i dokładnie oblizują wargi – górną i dolną, wyciągają język na brodę
- zagadki słowne na temat owoców
- rozpoznawanie owoców po przekroju
- Owocowy poczęstunek – nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że skoro już wiedzą jak wyglądają owoce, jak się nazywają, jaki mają kolor, jak pachną pora poznać jak smakują