Szkolny ogródek ekologiczny
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II-III
Temat bloku: Nasze środowisko.
Temat zajęć: Zakładamy ogródek szkolny.
Cele ogólne
Zwiększenie świadomości i wiedzy uczniów na temat znaczenie terenów zielonych dla zdrowia człowieka.
Cele operacyjne(uczeń)
Posługuje się terminem „ogródek szkolny”
Wykonuje proste prace pielęgnacyjne w ogródku
Rozróżnia rośliny zielone, krzewy, drzewa, nasiona kwiatów i warzyw
Planuje wygląd ogródka kwiatowo-warzywnego
Wie, jakie znaczenie dla środowiska ma zasianie roślin nawozami naturalnymi
Dba o rośliny
Wymienia warunki niezbędne roślinom do życia
Metody pracy
Słowna: pogadanka, instrukcja
Oglądowa: pokaz
Praktycznego działania
Formy pracy
Indywidualna
Zbiorowa
Materiały i środki dydaktyczne
Narzędzia ogrodnicze: łopaty, grabie, motyki, konewka, szpikulec do sadzonek, sekator
Rękawice ochronne
Nasiona
Sadzonki, cebulki kwiatów
Ilustracje różnych ogródków
Blok techniczny, brystol format A3, kredki, taśma, klej, nożyczki
Przebieg zajęć
Powitanie. Sprawdzenie obecności.
Wprowadzenie do tematu zajęć. Wypowiedzi uczniów na temat ekologicznego ogródka.
Co to jest ogórek ekologiczny? – używa się w nim tylko środków naturalnych, a nie chemicznych.
Jakich narzędzi będziemy używać i do czego one są nam potrzebne? – prezentacja narzędzi: łopaty, grabie, motyki, konewka, szpikulec do sadzonek, sekator.
Co sadzimy? – pokazanie nasion, cebulek kwiatów, sadzonek, krzewów, drzewek. Podzielenie ich na jadalne i ozdobne.
Przypomnienie czego rośliny potrzebują do życia – powietrza, wody, światła, odpowiedniej temperatury, podłoża.
Pokazanie dzieciom ilustracji z przykładami ogródków. Fotografie mają pomóc im w zaprojektowaniu swojego. Poznanie zasad sadzenia roślin, krzewów i drzew oraz sposobów ich pielęgnacji.
Podział klasy na 5 grup. Podział zadań dla każdej z nich.
Grupa 1 – nasiona kwiatów
Grupa 2 – nasiona warzyw
Grupa 3 – nasiona ziół
Grupa 3 – nasiona krzewów
Grupa 4 – nasiona drzewek
Po przydzieleniu zadań każda grupa otrzymuje blok techniczny, kredki, patyczki, z których wykona tabliczki z nazwami odpowiednio: nasion, sadzonek..
Nauczyciel pisze na tablicy wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Omówienie zasad pisowni tych wyrazów i wykonanie tabliczek.
Odzwierciedlenie pracy w terenie. Projekt ogródka szkolnego.
Zaprezentowanie projektów
Podsumowanie ustne – wrażania z wykonanych projektów pracy w ogródku.
Podsumowanie pisemne – uczniowie siadają w takich grupach, w jakich pracowali przy projekcie. Ich zadaniem jest napisanie kilku zdań na temat ,,W jaki sposób można wykorzystać zasiane lub sadzone rośliny i warzywa?”, np.:
Kwiaty są ozdobą szkoły, można włożyć je do wazonu
Wszystkie rośliny dostarczają tlen, są płucami miasta
Warzywa są zdrowe, maja dużo witamin
Rzeżuchę i pietruszkę można dodać do kanapek i sałatek
Jabłka i agrest mają witaminy, można je dodać do sałatek owocowych, zrobić kompot, dżemy, soki
Ocena aktywności uczniów i pracy jaką wykonali.