SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data: 16.04.2013 r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Prowadząca: mgr Alina Dymowska

Dominujące obszary edukacyjne

Edukacja językowa

(3) Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.

Edukacja artystyczna

(8) Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.

Edukacja przyrodnicza

(12)Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.

Temat zajęcia: Od nasionka do kwiatka.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

(dziecko)

Metody:

- oglądowe: obserwacja, pokaz

- słowne: opowiadanie, objaśnienia, rozmowa

- czynne: metoda zadań stawianych dziecku, metoda samodzielnych doświadczeń dziecka

- elementy muzykoterapii

Formy pracy:

- praca z całą grupą

- praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

ilustracje, historyjka obrazkowa dla każdego, doniczki, ziemia, nasiona kwiatów, łyżki plastikowe, konewka, nagrania muzyczne.

Przebieg zajęcia:

1.Zajęcia wprowadzające: krótkie przypomnienie wiadomości o wiośnie.

2. Zabawa z elementami muzykoterapii przy utworze pt.:” Opowieść ruchowa przy muzyce- wprowadzenie radosnego nastroju.

3.Słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie utworu pt.:”Ziarenko” Joanny Wasilewskiej, wzbogaconego ilustracjami.

4. Odpowiedzi dzieci na pytania: Czego bało się nasionko? Kto zaopiekował się nasionkiem? Co stało się z ziarenkiem w ziemi?

5. Układanie ilustracji przedstawiających etapy wzrostu rośliny, chronologiczne układanie obrazków, próby opowiadania faz wzrostu rośliny.

6. Zabawa ruchowa z elementami muzykoterapii utworze ”Poranek”-Edwarda Hagerupa Griega. Indywidualna interpretacja ruchowa.

7. Zapoznanie dzieci ze sposobem siania nasion- pokaz i instrukcja słowna, ustalenie warunków i sposobu dbania o rośliny. Dzieci wysiewają nasiona kwiatów - każde do swojej doniczki. Przez najbliższy okres, będą o nie dbać, a gdy nasionka skiełkują i wyrosną młode roślinki, mogą zabrać je do domu lub wysadzić na grządce koło przedszkola.

9. Ewaluacja - zakończenie zajęć. Każde dziecko otrzymuje słoneczka, jako nagrodę za pracę i udział w zajęciu.

8. Mycie rąk w łazience.