6357


Wrocław, 15.12.2006

Projekt z Systemów transportowych 2

„Obliczenia podstawowych wielkości przenośników taśmowych”

Sprawdzający: Paweł Badecki

Dr A. Wajda Nr albumu 130402

Dane wyjściowe:

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

12

0x08 graphic

150 1050

0x08 graphic
0x08 graphic

Przyjmuję taśmę z linkami stalowymi wg Firmy Phoenix

Kąt niecki = 45°

Parametry nosiwa (nadkład)

Do obliczeń przyjmuję 1700 kg/m3

Dopuszczalny kąt wzniosu : 18°

Kąt usypu naturalnego:15°

Przyjmuję zestaw krążnikowy: górny trójkrążnikowy

dolny dwukrążnikowy

Przekrój nominalny Fn dla zestawu 3- krążnikowego, kąta niecki 45 i szerokości taśmy

B= 2,25m przyjęty z tabeli 4.3 str.98 książka M. Hardygóry „Przenośniki taśmowe w górnictwie”

Fn =0,6778 m2

Wydajność nominalna [m3/s]:

Qz = kn * Fn * V

Gdzie:

Qz - wydajność nominalna [m3/s]

kn - współczynnik korekcyjny=1, ponieważ nachylenie trasy przenośnika < 4˚

Fn - przekrój nominalny [m2]

V - prędkość taśmy=5,6 m/s

Qz = 1*0,6778*5,6

Qz = 3,7957 m3/s

Wydajność nominalna [m3/h]:

Qz - wydajność nominalna [m3/s]

Qzh = 3600 * Qz

Qzh = 3600 * 3,7957

Qzh = 13664,52 [m3/h]

Wydajność średnia objętościowa:

QV = kz * Qz [m3/s]

Gdzie:

kz - współczynnik nierównomierności podawania urobku na taśmę = 0,75;

Taśma załadowana nierównomiernie przez dwa przenośniki podające urobek.

QV = 0,75 * 3,7957

QV = 2,85 [m3/s]

QVh = kz * Qzh [m3/h]

QVh = 0,75 * 13664,52

QVh = 10248,39 [m3/h]

Wydajność średnia masowa:

ρ- gęstość nadkładu= 1700 kg/m3

Qm = ρ * QV [kg/s]

Qm = 1700 * 2,85

Qm =4845 [kg/s]

Qmh = (ρ * QVh) / 1000 [t/h]

Qmh = (1700 * 10248,39) / 1000

Qmh =17422263 [t/h]

Opory ruchu

LICZYMY JE METODĄ PODSTAWOWĄ

Założenia konstrukcyjne:

Masa obracających się części krążników górnych

mk = (ng * zg * mg) + (ne * ze * me) [kg]

ne, ng - liczba zestawów krążnikowych nośnych i nadawowych

ze ,zg - liczba krążników w zestawie nośnym i nadawowym

me ,mg - masa części obrotowych krążnika nośnego i nadawowego

0x08 graphic
Liczba zestawów górnych

0x08 graphic

ng = 1197

Masa obracających się części krążników (przyjęte z tabeli):

mg = 35,14 kg

me = 66,8 kg

md = 39,99 kg

mk = (1197*3*35,14) + (6*3*35,14)

mk = 126820,26 [kg]

Masa obracających się części krążników dolnych

mD = nd * zd * md [kg]

nd - liczba zestawów krążnikowych dolnych

zd - liczba krążników w zestawie dolnym

md- masa części obrotowych krążnika dolnego

Liczba zestawów dolnych

nd = L / ld

nd = 1200 / 5

nd = 240

mD = 240 * 2 * 39,99

mD = 19195,2 [kg]

Masa taśmy

mT = L * B * mt [kg]

mT = 1200 * 2,25* 20

mT = 54000 kg

0x08 graphic
Masa urobku leżącego na taśmie

Qm- wydajność średnia masowa [kg/s]

0x08 graphic

mn = 1038214,29 [ kg ]

Opór cięgien

Współczynnik oporów ruchu c = 1,09 dla L = 1200m (przyjęte z tabeli 7.4 str. 311 książka M. Hardygóry „Przenośniki taśmowe w górnictwie” )

Współczynnik oporów ruchu f = 0,019 [Tabela 7.5]. Został on przyjęty dla przenośników stacjonarnych (stałych) w kopalniach odkrywkowych, na zwałowiskach pośrednich.

Opór cięgna górnego (związany z przemieszczaniem taśmy obciążonej urobkiem)

Wg = c * f * g * ( mT + mn + mk ) [N]

mT- masa taśmy

mn- masa urobku na taśmie

mk- masa krążników górnych na 1m

g - przyspieszenie ziemskie

Wg = 1,09 *0,019 *9,81 * (54000+1038214,29+126820,26)

Wg = 247665,28[N]

Opór cięgna dolnego

Wd = c * f * g * ( mT + mD ) [N]

mD- masa krążników dolnych przypadająca na 1m

Wd = 1,09 *0,019 * 9,81 * (71381,25+19195,2)

Wd = 18401,97[N]

Opór całkowity

Wn = Wg + Wd

Wn = 247665,28+18401,9

Wn = 266067,18[N]

Dodatkowe opory ruchu wynikające z pochylenia przenośnika

Wh = Hp * mi * g [N]

mi = Qm/V

mi - masa jednostkowa urobku leżącego na taśmie

mi = 4845/5,6 [kg/m]

mi = 865,18 [kg/m]

Wh = 12*865,18 * 9,81

Wh = 101848,99 [N]

Siła obwodowa (Pu) niezbędna do utrzymania taśmy obciążonej w ruchu

Pu = Wg + Wd + Wh

Pu =247665,28+18401,97+101848,99

Pu = 367916,24[N]

0x08 graphic
Moc całkowita

Przyjęto

- sprawność napędu ηm = 0,9 dla mechanizmu napędowego ze sprzęgłem podatnym

- siłę obwodową Pu = 367916,24 [N]

Nc =0x01 graphic

Nc =2289,26 [kW]

Moc i typ silnika

Przyjmuję trzy silniki elektryczne typu SZUr-136t o mocy 800 kW.

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
06 Podstawy syntezy polimerówid 6357 ppt
6357
6357
6357
praca-magisterska-6357, Dokumenty(8)
6357
06 Podstawy syntezy polimerówid 6357 ppt

więcej podobnych podstron