Konspekt nr. 15

Temat: Żonglerka piłką P i L nogą.

Cele główne:

  1. Umiejętności: uczeń umie opanować piłkę

  2. Motoryczność: uczeń jest w stanie podbić piłkę 10 razy kolanem.

  3. Wiadomości: uczeń zna przepis mówiący o grze głową do bramkarza.

  4. Akcenty wychowawcze (postawy): kontrola i ocena przez partnera.

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna. Czas: 45 `

Sprzęt (przybory): piłki nożne.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Dozowanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

  1. CZĘŚĆ WSTĘPNA

  1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

  1. Nastawienie uczniów do aktywnego udziału w lekcji.

  1. Zbiórka, powitanie.

  2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

  1. Podanie tematu zajęć.

5'

  1. Dwuszereg

  2. Strój sportowy, zdjąć zegarki, łańcuszki, itp.

  1. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka.

  1. Bieg od ściany do ściany.

  2. Bieg j.w. ze skłonami tułowia w przód co trzy kroki.

  3. Przekładanka.

  4. Krok odstawno - dostawny.

  5. Skipping A, C z krążeniem ramion w rzód.

  6. Siad rozkroczny - skłony w przód do prostych nóg.

  7. Przysiady z wyskokiem w górę.

  8. Rozkrok - skłony boczne tułowia.

  9. Leżenie tyłem: rowerek, nożyce poziome.

  10. Leżenie tyłem - nakrywanie się nogami do leżenia przewrotnego i powrót.

  11. Kołyska w leżeniu przodem

  12. Krążenie nadgarstkami

  13. Podskoki pajacyka.

  14. Zabawa „berek wąż”

10'

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Dozowanie

Uwagi organizacyjno - metodyczne

  1. CZĘŚĆ GŁÓWNA

  1. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności.

Pokaz przez nauczyciela żonglerki.

Jedna piłka na parę uczniów.

  1. Prowadzenie piłki nogą prawą i lewą w truchcie dookoła sali.

  2. Kozioł piłką i podbicie jej nogą.

  3. Podrzut piłki ręka i w czasie opadania podbicie jej nogą aby wróciła do ręki.

  4. Próby żonglowania piłką po odbiciu piłki z podłoża.

  5. Próby żonglowania piłką po opuszczeniu jej z rąk.

  6. Żonglowanie kolanem.

25'

Wszystkie ćwiczenia wykonywane są prawą i lewą nogą.

III. CZĘŚĆ

KOŃCOWA

  1. Uspokojenie organizmu.

  1. Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z końcem zajęć.

  1. Nastawienie do samodzielnej pracy.

  1. Stojąc w szeregu - wspięcie na palce - wdech, przysiad - wydech

  1. Sprzątanie przyborów.

  2. Podsumowanie lekcji.

  1. Zachęta do ćwiczeń w domu i na podwórku.

5'

Pochwała najlepiej żonglujących uczniów.

Klasa: VI ab chłopcy (28.09.2001) i V ab chłopcy (1.10.2001)