KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI CZTEROLETNICH

Temat: „Mój kolega” - rysowanie kredkami świecowymi i flamastrami.

Cele:

Metody:

- metoda kierowania własną działalnością dzieci

- metoda zadań stawianych dzieciom

- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności

- polecenia

- objaśnienie

- zagadki słowne - opisywanie wyglądu zewnętrznego dzieci

Formy:

Środki dydaktyczne:

Magnetofon, płyta CD z nagraniem („W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz), kredki świecowe, flamastry, kartki.

Przebieg zajęć:

1. „Całe ciało tańczy” - zabawa ruchowa na powitanie.

Nauczycielka wydaje odpowiednie polecenie i włącza muzykę.

2. „Zgadnij o kim mówię” - odgadywanie po opisie wyglądu o kim mowa. Nauczycielka opisuje jedno z dzieci (kolor włosów, fryzura, szczegóły ubioru), a zadaniem dzieci jest odgadnięcie o kim mowa. Następnie dzieci opisują wygląd kolegi lub koleżanki, a pozostałe odgadują.

3. „Znajdź swoją parę” - zabawa orientacyjno - porządkowa.

Dzieci dobierają się w pary. Gdy gra muzyka dzieci rozłączają się i swobodnie poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce łączą się z powrotem w pary.

4. „Wskocz do koła” - zabawa dydaktyczna.

Dzieci ustawiają się w kole. Nauczycielka podaje określone zdania, a dzieci, których te stwierdzenia dotyczą wskakują do kręgu.

Wskocz do koła jeśli:

5. „Witamy się” - zabawa w parach.

Dzieci dobierają się w pary (tak, jak poprzednio). Gdy gra muzyka tańczą w parach, na przerwę w muzyce witają się określoną częścią ciała:

6. „Mój kolega” - rysowanie kredkami świecowymi lub flamastrami na kartkach.

Dzieci dobierają się w pary (tak, jak poprzednio) i siadają przy stolikach naprzeciw siebie. Ich zadaniem jest narysowanie siebie nawzajem przy użyciu kredek świecowych lub flamastrów.

7. Zakończenie zajęć - zabawa „Listonosz”.

Dzieci, chodząc naokoło stolików oglądają prace kolegów i koleżanek. Mówią, która z prac najbardziej im się podoba i dlaczego. Następnie siadają w kole. Jedno z dzieci wchodzi do środka koła i zostaje listonoszem. Zabawa przebiega następująco:

- Puk, puk!

- Kto tam?

- Listonosz.

- Co przynosisz?

- Przynoszę listy.

- Jaki kolor mają znaczki?

- …

- Szukaj go!

Dziecko ze środka koła wybiera dziecko, które ma na sobie część garderoby w wymienionym kolorze i zabawa toczy się dalej.