Scenariusz zajęcia 5-cio latki LUSTRA

~ 3 marca 2009 ~

Opracowała i prowadziła - Renata Włodarska - Samorządowe Przedszkole nr 178 Kraków

Temat dnia: - LUSTRA

Temat globalny: - Bawmy się światłem

Cele ogólne:

- zapoznanie dzieci z historią wynalazku - lustro

- zapoznanie dzieci ze zjawiskami optycznymi: przedmioty matowe i błyszczące

- rozwijanie u dzieci umiejętności współdziałania w zespole

- doskonalenie dodawania w zakresie 6-ciu

Cele operacyjne:

Dziecko

- wypowiada się na konkretny temat

- ogląda przedmioty i dokonuje segregacji

- tańczy dostosowując ruch do tempa i rytmu muzyki

- manipuluje lustrami i odkrywa różne efekty

- bawi się lustrami i paskami z kropkami - odkrywa efekt odbicia i przbywania kropek

Pomoce:

- różne przedmioty matowe i błyszczące

- łyżki dla każdego

- lusterka dla każdego i paski kartonowe z kropkami

- obrazki z bajek “Bazyliszek”, “Królowa Śniegu”, “Królewna Śnieżka”

- gazeta “Pętliczek 8/94″

Metody:

- podająca, problemowa

Formy pracy:

- zbiorowa, indywidualna, zespołowa

Przebieg:

1. Zagadka “Bywa w ramkach lub bez ramy,

często w nim się przeglądamy,

ono zawsze powie szczerze

czy wyglądasz jak należy” (LUSTRO)

2. Bajki. Dzieci oglądają 3 obrazki z bajek- “Bazyliszek”, “Królowa Śniegu”, Królewna Śnieżka”.

- zastanawiają się jaki przedmiot /taki sam/ występuje w tych bajkach i ma ważne znaczenie /lustro/

- jakie właściwości miało każde lustro

3. Historia lustra. Przedstawienie dzieciom krótkiej historii lustra wg “Pętliczek 8/94″

4. Ciekawe efekty. Praca w 4 zespołach - dzieci dostają pudła z zestawem przedmiotów (tace, miski metalowe, miski plastikowe, przedmioty drewniane)

- dzieci oglądają i szukają swojego odbicia

- segregują na 2 zestawy:

1) te które odbijają światło (są błyszczące)

2) te które nie odbijają światła (są matowe)

5. Ciekawe łyżki. Dzieci oglądają swoje odbicie w łyżkach

(strona wypukła - pomniejsza obraz) , (strona wklęsła - odwraca obraz)

6. Zabawa przy muzyce “Taniec z łyżką”

7. Zabawa z lustrami. Dzieci stoją w półkolu - eksperymentują jak ułożyć lustro, aby zobaczyć:

1) co widać z tyłu

2) co widać z boku

3) swoje nogi i pantofle

8. Gra matematyczna z lustrami - wg koncepcji E. Gruszczyk-Kolczynskiej.

Dzieci współpracują w parach.

Wykorzystanie pasków kartonowych z kropeczkami.

Dzieci dodają figury z paska i odbite w lustrze. Porównują ilość .

Napisane przez: R.Wlodarsk