KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Na wiejskim podwórku – rozmowa na podstawie ilustracji.
Data: 02.04.2013r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: Agata Lewandowska
Cele ogólne:
nabywanie umiejętności formułowania swobodnych wypowiedzi i prowadzenia rozmowy,
wzbogacanie wiedzy o otaczającym świecie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta żyjące w wiejskiej zagrodzie, potrafi je wskazać na ilustracji i dopasować w pary matka – dziecko.
naśladuje zwierzęta w zabawie,
wie, jakie korzyści człowiek czerpie z hodowli zwierząt,
doskonali poruszanie się w szyku.
Metody:
słowna - rozmowa kierowana, opowiadania, objaśnienia i instrukcje,
oglądowa – przykładu.
Formy pracy:
zbiorowa
w parach
indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracja wiejskiego podwórka pocięta na sześć części, kostka do gry, sylwety zwierząt: cielątka, koźlątka, jagniątka, prosiątka, kurczątka, gąsiątka, kaczątka, tekst wiersza Stanisława Kraszewskiego, utwór Wyszła kura – Entilczek Pentliczek 2 – ścieżka 16
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Poranny masaż – dzieci siedzą w kole i ilustrują ruchem tekst:
Żeby było nam wesoło – masujemy swoje czoło.
Raz i dwa, raz i dwa – każdy ładne czoło ma.
Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.
Język w górę raz i dwa – ładny język każdy ma.
Tu jest głowa, a tu uszy – trzeba swoje uszy ruszyć.
Raz i dwa, raz i dwa – dwoje uszu każdy ma.
Powiedz: mama, tata, lala, i zaśpiewaj: la-la-la-la.
Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.
Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło.
Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz.
II Realizacja założonych celów
Na tablicy jest zakryty obrazek podzielony na sześć części. Każda część ma liczbę kropek w przedziale 1-6. Dziecko, które rzuca kostką liczy ilość oczek, a później odnajduje taką samą ilość oczek na obrazku.
Praca z obrazkiem:
Ilustracja przedstawia wiejskie podwórko. Czy potraficie nazwać zwierzęta, które się tam znajdują? Kto wskaże … krowę, kozę, owcę, winię, kurę, gęś, kaczkę? - chętne dzieci wskazują na tablicy zwierzęta.
Dlaczego ludzie hodują zwierzęta?
Nauczyciel odpina obrazek z tablicy i kładzie pośrodku koła i pokazuje sylwety: cielątka, koźlątka, jagniątka, prosiątka, kurczątka, gąsiątka, kaczątka. Nauczyciel kładzie sylwetę zwierzątka obok sylwety jego matki. Każde ze zwierząt przedstawionych na obrazku ma swoje dziecko. Posłuchajcie co się stało (Stanisław Kraszewski: Na wiejskim podwórku):
Na podwórko dumne matki prowadziły swoje dziatki:
Krowa- łaciate cielątko
Koza- rogate koźlątko
Owca- kudłate jagniątko
Świnka- różowe prosiątko
Kurka- pierzaste kurczątko
Gąska- puchate gąsiątko
Kaczka- płetwiaste kaczątko
Każda prowadzi swoje dzieciątko!
Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka.
Tak się bardzo przestraszyły, że aż dzieci pogubiły.
Nauczyciel kolejno zdejmuje ilustracje z plakatu i odkłada na środek koła. Nauczyciel powtórnie czyta: Krowa- łaciate cielątko…
Wtem gospodarz konna furką wjechał prosto na podwórko.
Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamknął Burka do komórki.
Lamentują biedne mamy: „Co my teraz zrobić mamy?”
Wtem z kryjówek wyszły dziatki, odnalazły swoje matki:Dzieci zgłaszając się dopasowują ponownie sylwetę dziecka do mamy. Nauczyciel powtórnie czyta: Krowa- łaciate cielątko…
Chodzimy gęsiego – zabawa ruchowa.
Nauczyciel zamienia dzieci w gąski, sam jest mamą – gąską. Na miarowe uderzenia bębenka gąski wybiegają na spacer w różnych kierunkach. Kiedy nauczyciel zmienia tempo na szybkie dzieci ustawiają się rzędem i powoli idą za mamą – gąską. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
Wyszła kura – zabawa ruchowa. Jedna osoba jest kurą, reszta dzieci to robaczki. Kiedy gra muzyka (Wyszła Kura) kura spaceruje razem z robaczkami, kiedy muzyka przestaje grać kura poluje na robaczki. Zadaniem robaczków jest ustać w obręczy – dziurce zanim kura je złapie.
Koniki – zabawa ruchowa.
Dzieci dobierają się parami, jedno staje za drugim i podają sobie ręce tworząc zaprzęg. Kiedy gra muzyka dzieci poruszają się swobodnie w Sali. Na sygnał dzieci zamieniają się – osoba która prowadziła, teraz jest prowadzona.
III Podsumowanie zajęć
Wraz z dziećmi utworzenie gazetki ściennej pt. Na wiejskim podwórku.