Podstawy Konstrukcji Maszyn

Podstawy Konstrukcji Maszyn

Motoreduktor

Wykonanie: Prowadzący:

Wojciechowska Klaudia dr inż. Kurczewski

BMiZ, MiBM

M4

Poznań 26.10.2010r.

  1. DANE DO PROJEKTU

  1. OBLICZENIA

  1. Dobór silnika

Sprawność całkowita :

sprawność przekładni stożkowej;

sprawność przekładni walcowej

sprawność łożysk;

Moc obliczeniowa silnika:

Czas pracy:

Ilość lat – 10;

Ilość dni – 200;

Ilość godz. – 8;

Średni (roczny) czas pracy:

Moc minimalna:


Pg = 40%* Pmax = 0, 4 * 12, 75 = 5, 1 kW

Moc nominalna:

Moc w poszczególnych latach:

- spadek mocy:

Moc zastępcza:

Silnik nie może pracować pod przeciążeniem większym niż 20% :

80%  • Psil = 10, 84  ≥  Pzast

Z katalogu dobieram silnik :

Sg160M-4

Ps=11 kW

ns=1460 obr./min

Tmax/Tnom =3,1

J= 0,0610 kg*m2

M=105 kg

wielkość mechaniczna 160

rodzaj pracy S1

klasa izolacji F

klasa sprawności EFF2

stopień ochrony IP 55

system chłodzenia IC 411

parametry eksploatacyjne:

moc znamionowa [kW] 11.0

prędkość znamionowa [1/min] 1460

napięcie znamionowe 1 [V] 400

częstotliwość [Hz] 50

prąd przy napięciu znamionowym 1 [A] 20.9

liczba biegunów 4

prędkość synchroniczna [1/min] 1500

połączenie uzwojeń D

moc znamionowa [HP] 15.0

moment znamionowy [Nm] 71.95

sprawność znamionowa [%] 89.0

współczynnik mocy znamionowy 0.85

prąd rozruchowy przy napięciu znamionowym 1 [A] 147

prąd rozruch/prąd znamion. 7.0

moment rozruchowy [Nm] 165,5

moment rozruch./moment znamion. 2.3

poziom ciśnienia akustycznego [dB] 63,0

poziom mocy akustycznej [dB] 77,0

dane techniczne:

masa (IMB3) [kg] 105.0

moment bezwładności [kgm2] 0.0610

tarcze łożyskowe żeliwo/cast iron

kadłub żeliwo/cast iron

łapa żeliwo/cast iron

dławnica M 40 x 1.5

łożyska strony napędowej 6309 2Z

łożyska strony przeciwnaopędowej 6309 2Z

liczba zacisków 6

liczba wpustów kablowych 1

położenie skrzynki zaciskowej góra/top

mozliwość obracania skrzynki tak/yes

grzałki antykondensacyjne na życzenie/on request

termiczne zabezpieczenie uzwojeń na życzenie/on request

dosmarowywanie łożysk na życzenie/on request

wilgotność względna 95

wykonanie klimatyczne na życzenie/on request

Kryterium uwzględniające moment:


$$M_{s} = \frac{P_{s}}{\eta_{s}} \bullet 9550 = \frac{11}{1459} \bullet 9550 = 72$$


$$\frac{M_{\max}}{M_{s}} = 2,3$$


Mmax = 2, 3 • Ms = 165

$M_{1} = \frac{P_{1}}{\eta_{s}} \bullet 9550 =$80,96


M1 ≤ Mmax

Warunek spełniony

  1. Dobór przełożeń:

Przełożenie całkowite:

Przełożenia częściowe:

z wykresu:

i1 (stożkowa) = 2,5

i2 (walcowa)= 3,35

i3(walcowa)= 3,2


2, 5 * 3, 35 * 3, 2 = 26, 8

$\frac{i_{stozkowe}}{i_{\text{walcowe}}} = 0,75 \div 0,8$


$$\frac{2,5}{3,35} = 0,75$$

Warunek spełniony

Moce na poszczególnych wałach:

sprawność łożysk;

sprawność przekładni stożkowej;

sprawność przekładni walcowej;

sprawność przekładni walcowej; ;

Prędkości obrotowe:

$i = \frac{n_{1}}{n_{2}}$ n1 = ns = 1500

$n_{2} = \frac{n_{s}}{i_{\text{st}}}$ $n_{2} = \frac{1500}{2,5} = 600$ $n_{3} = \frac{600}{3,35} = 179,1$ $n_{4} = \frac{179,1}{3,2} = 55,97$

Momenty obrotowe:

$M_{1} = 9550\frac{P}{n_{1}} = 70,03$

$M_{2} = 9550\frac{P}{n_{2}} = 175,0833$

$M_{3} = 9550\frac{P}{n_{3}} = 586,5292$

$M_{4} = 9550\frac{P}{n_{4}} = 856,54$

  1. Obliczenia wstępne- przekładnia stożkowa:

Materiał : stal C45 do ulepszania cieplnego, 241 HV

fH =102 ( zęby proste)- Osiński wzór 5.172

u=2,5

σFlim = 290 MPa - Osiński wyk.5.34
σFP = 0, 6 * σFlim = 174 MPa

KHb= 1, 23 – Osiński wykres 5.52

σHlim = 630- wykres 5.32

σHP = 0, 8 • 630 = 504

$\text{\ T}_{1} = 9550 \bullet \frac{P}{n_{1}} = 70,03$ [Nm]

ψ=0,3


$$d_{e1} = f_{H}\sqrt[3]{\frac{T_{1}K_{\text{Hb}}}{\left( 1 - p_{\text{sibe}} \right) \bullet p_{\text{sibe}} \bullet {\sigma_{\text{HP}}}^{2} \bullet u}} = 88,171$$

de2 = de1 • u = 202, 5

be1 = de1 • psibe = 26, 45

z1 = 19, 662

z2 = 50

Przyjmuję: z1= 19 z2=50 be1 = 25 de1 = 89

$m_{n} = 18\sqrt[3]{\frac{T_{1}K_{\text{Hb}}}{\frac{b}{d_{1}}z_{1}^{2}\sigma_{\text{FP}}}}$=2,859

Przyjmuję mn=3

de1 = m • z1 = 57

de2 = m • z2 = 150

  1. Obliczenia wstępne – przekładnia walcowa:

Średnica zębnika:

$d_{1} = f_{H} \bullet \sqrt[3]{\frac{T_{1}k_{H}}{\psi{\sigma_{\text{HP}}}^{2}}\frac{u + 1}{u}}$

Moment obrotowy:

$T_{2} = 9550 \bullet \frac{P}{n_{2}} = 175,0833$[Nm]

u=3,35

Współczynnik eksploatacyjny:

KA=1- Osiński tab.5.6 i 5.7

KHB=1,09 – Osiński wykres 5.31

KH = KA * KHB =1,09

fH =69 (dla zębów skośnych)- Osiński wzór 5.91

KF=1,0355

σHlim = 630- Osiński wykres 5.32

SHmin = 1, 4  (1,1÷1,6)

$\sigma_{\text{HP}} = \frac{630}{1,4} = 450$

σFlim = 290 MPa - Osiński wyk.5.34

σFP = 0, 6 * σFlim = 174 MPa

Szerokość wieńca: ( z tablic)

$\psi = \frac{b}{d}\ $=1,1

średnica zębnika:

$d_{1} = f_{H} \bullet \sqrt[3]{\frac{T_{1}k_{H}}{\psi{\sigma_{\text{HP}}}^{2}}\frac{u + 1}{u}} = 71,45$

d2 = d1 • u = 239, 51161

b1 = d1 • ψ = 47, 85  Przyjmuję b1 = 50

odległość między osiami:

$a = \frac{d_{1}\left( u + 1 \right)}{2} = 94,6125$

Liczba zębów:

na zębniku: Wz=22- Dziama tab. 3.1

$z_{1} = W_{z}\frac{u + 1}{u} =$28,567164

na kole zębatym:

z2 = z1 • u = 97, 15

Przyjmuję: z1=29 z2=98

Moduł normalny:

$m_{n} = 18\sqrt[3]{\frac{T_{1}K_{F}}{\frac{b}{d_{1}}z_{1}^{2}\sigma_{\text{FP}}}} = 1,0306$

Przyjmuję moduł mn = 1,5

Sprawdzamy czy zachodzi zależność:

d1 = m • z1 = 1, 5 • 18 = 43, 5

d2 = m • z2 = 1, 5 • 61 = 147

  1. Obliczenia wstępne – przekładnia walcowa 2 :

u=3,2

KA=1

KHB=1,09

KH=1,09

KF = 0, 93 • KH=1,0355

$\psi = \frac{b}{d}\ $=1,1

fH =69

 σHlim = 630

SHmin = 1, 4

$\sigma_{\text{HP}} = \frac{630}{1,4} = 450$

$T_{3} = 9550 \bullet \frac{P}{n_{3}} = 586,5292$[Nm]

$d_{1} = f_{H} \bullet \sqrt[3]{\frac{T_{1}k_{H}}{\psi{\sigma_{\text{HP}}}^{2}}\frac{u + 1}{u}} = 107,36144$

d2 = d1 • u = 343, 55661

b1 = d1 • ψ = 47, 85  Przyjmuję b1=50

$a = \frac{d_{1}\left( u + 1 \right)}{2} = 91,35$

$z_{1} = W_{z}\frac{u + 1}{u} =$28,875 Przyjmuję: z1=29

z2 = z1 • u=92,8 Przyjmuję z2=94

$m_{n} = 18\sqrt[3]{\frac{T_{1}K_{F}}{\frac{b}{d_{1}}z_{1}^{2}\sigma_{\text{FP}}}} =$1,54213 mn=1,5

d1 = m • z1 = 3 • 19 = 43, 5

d2 = m • z2 = 3 • 60 = 141

  1. Obliczenia geometryczne:

Przekładnia stożkowa (według PN-78/M-88503):

Moduł obwodowy zewnętrzny: =3 przyjęto 3

Liczba zębów koła płaskiego: =53,488316

Zewnętrzna długość tworzącej :

Szerokość uzębienia:

Przyjmuję b=30

Średnia długość tworzącej:

= 65,232475

Średni moduł obwodowy:

=2,43912

Średni moduł normalny obliczeniowy

β = 0- zęby proste

mnm = 2, 55

$\left( 1 - \frac{\psi_{\text{be}}}{2} \right)*\frac{d_{e2}}{z_{2}}*cos\frac{\text{βπ}}{180}$

Wewnętrzny moduł obwodowy:

=1,8782597

Średnia średnica podziałowa:

= 46,343467

=121,95649

Zewnętrzna średnica podziałowa:

=57

=150

Kąt stożka podziałowego:

Rzeczywiste przełożenie:

Współczynnik przesunięcia: (Przyjmuję zgodnie z tabelą 6.4- Dziama)

xt1 = 0,4

xt2 = - xt1 = -0,4

Współczynnik zmiany grubości zęba:

xs1 = 0,03+0,008(u-2,5)=0,03

xs2 = -xs1 = -0,03

Zewnętrzna wysokość głowy zęba: ha= 1 Dziama tab.6.1

=4,2

=1,8

Zewnętrzna wysokość stopy zęba: c=0,2mte=0,5

= 2,4

=4,8

Zewnętrzna wysokość zęba:

Zewnętrzna średnica wierzchołków zębów:

=53,07

=121,72

Odległość od wierzchołka do płaszczyzny zewnętrznego okręgu wierzchołków zębów:

=64,852182

=151,27878

Kąt stopy zęba:

=1,7133821o

=3,4237051o

Kąt głowy zęba:

= 3,4237051o

= 1,713382o

Kąt stożka wierzchołków:

=24,230496o

=70,906591o

Kąt stożka podstaw:

=19,093409o

=65,769504o

Zewnętrzna obwodowa grubość zęba: αn=20o

=5,6759175

=3,7488604

Połowa zewnętrznej kątowej grubości zęba:

=0,0930834 rad=5,333287o

=0,0088777 rad= 0,508657o

Zewnętrzna grubość pomiarowa zęba po cięciwie:

=5,6677246

=3,7488112

Zewnętrzna wysokość pomiarowa do cięciwy:

=4,3318928

=1,8083202

Rozkład sił w zazębieniu przekładni stożkowej:

Siła obwodowa:

Siła osiowa:

Fx = Ft * tgαn * sinδ1 = 390 [N]

Siła promieniowa:

Fr = Ft * tgαn * cosδ1 = 10282 [N]

Zamiana przekładni stożkowej na równoważną walcową:

Parametry walcowych kół zastępczych : Dziama str. 272

Wymiary kół zastępczych:

  1. kąt zarysu koła zastępczego jest równy kątowi zarysu normalnego

=20o

Kąt pochylenia linii zębów:

czołowy kąt zarysu:

kąt pochylenia zębów na średniej długości tworzącej stożków tocznych:

=0o

kąt pochylenia linii zęba na walcu zasadniczym koła zastępczego:

moduł normalny:

=mte=3

moduł czołowy:

średnice podziałowe:

= 49,576681

=343,32881

liczby zębów:

=20,32556

=140,75873

liczba zębów w przekroju normalnym:

=20,32556

=140,75873

przełożenie geometryczne:

wysokość głowy zęba wynosi:

$h_{am1} = h_{ae1} - \frac{b}{2}\text{tg}\theta_{a1} = 2,34134$

$h_{am2} = h_{ae2} - \frac{b}{2}\text{tg}\theta_{a2} = 1,49633$

średnice wierzchołków kół zębatych:

średnice zasadnicze kół walcowych:

=46,586841

=322,62355

Szerokość uzębienia przekładni walcowej:

bv = b=30 mm

odległość osi przekładni zastępczej:

=196,45275

Wskaźniki zazębienia:

  1. długość odcinka przyporu:

=13,848459 mm

czołowy wskaźnik zazębienia:

=1,8396092

czołowy wskaźnik zazębienia w przekroju normalnym:

=1,8396092

Poskokowy wskaźnik zazębienia uwzględniający efektywną szerokość uzębienia przyjmowaną w obliczeniach wytrzymałościowych przekładni stożkowych:

=0

= 25,5

całkowity wskaźnik zazębienia:

=1,8396092

  1. Obliczenia sprawdzające przekładni stożkowej dla walcowych kół zastępczych:

Zε = 1 rys.5.12 Dziama

tab.5.13

rys.5.11

KA=1 tab.5.7

K=1,09 rys.5.2

KKv=1,2

Zr=0,85 zęby nieszlifowane

YT=1,3 tab.5.15

YW=1 tab.5.16

YSA=2,09 rys.5.25, 5.26, 5.27

Yβ=0,92 rys.5.31

YFS=3,85 rys. 5.28, 5.29, 5.30

SFmin=1,4

σHlim = 630

Naprężenia stykowe nominalne:

Współczynnik obciążeń eksploatacyjnych:

Naprężenia stykowe zmęczeniowe:

Naprężenia zmęczeniowe stykowe dopuszczalne:

Warunek spełniony.

Dopuszczalne naprężenia stykowe statyczne:

- dla zębów hartowanych

dla zębów ze stali normalizowanej lub ulepszanej

Naprężenia stykowe statyczne:

Warunek spełniony.

Naprężenia zmęczeniowe gnące dopuszczalne:

Współczynnik obciążeń eksploatacyjnych:

Naprężenia gnące zmęczeniowe:

=-3

Warunek spełniony.

Dopuszczalne naprężenia gnące statyczne:

Naprężenia gnące statyczne:

Warunek spełniony

8. Wzory i obliczenia przekładni walcowych o zębach skośnych:

Zarys odniesienia: α=20o

ha=1,5 mm

c=0,375 mm

Kąt pochylania linii śrubowej : β=9o

Narzędzie do nacinania uzębienia: ha0=1,875 mm

pao=0,57

Wsp. przesunięcia zarysów: x1(0÷1) =0,65

x2(0÷1) =0,758267

Czołowy kąt zarysu:

Toczny kąt przyporu w przekroju czołowym:

invαt=0,015684

invαt=0,0237559

αtw=22,65o

Odległość osi:

=22,8333333

I przekładnia II przekładnia

aw1 = 95,651504 aw2 = 92,638858

Średnice toczne kół:

dw1=44,113742

dw2=141,16397

Średnice podziałowe kół:

dt1=44,042233

dt2=142,7578

Średnice zasadnicze kół:

db1=41,325572

db2=133,95185

Średnice podstaw:

ha0 = 1,25

df1=40,367233

df2=139,40738

Średnice wierzchołków przy założeniu pełnego luzu wierzchołkowego:

c = 0,25mn

da1=45,120332

da2=144,16048

Wysokość zęba:

h1=2,3765497

h2=2,3765497

Moduł czołowy:

mt1=1,5186977

Podziałka czołowa:

pt1=4,7711295

Podziałka zasadnicza:

pbt1=4,4768315

Kąt pochylenia linii zęba na walcu zasadniczym:

Kąt pochylenia linii zęba na walcu tocznym:

β1=8,9870287o β1=9,014373o

Kąt pochylenia linii zęba na walcu wierzchołków:

tgβ1=0,1622615

β1=9,2066342o

β1=9,216572o

tgβ1=0,1599409

β2=9,0804836o β2=9,0869757o

Kąt zarysu na kole wierzchołkowym w przekroju czołowym:

inv=0,025777 inv=0,025777

inv=0,019583 inv=0,019583

Grubość zęba na walcu wierzchołkowym w przekroju czołowym:

Sta1=2,7247401

Sta2=2,7359745

Grubość zęba na walcu wierzchołkowym w przekroju normalnym:

Sa1=2,6895636

Sa2=2,7359639

Grubość względna zęba na walcu wierzchołkowym:

;

- warunek spełniony;

- warunek spełniony

warunek spełniony

Wskaźnik zazębienia przekładni czołowy:

Wskaźnik zazębienia poskokowy:

Wskaźnik zazębienia przekładni całkowity:

Zastępcza liczba zębów:

Promienie krzywizny zarysów w charakterystycznych punktach zazębienia:

  1. punkt przyporu stopy zęba zębnika

  1. zębnik

  2. koło

-promień krzywizny zarysu na okręgu wierzchołków koła:

-promień krzywizny zarysu na okręgu wierzchołków zębnika:

  1. wewnętrzny punkt pojedynczego przyporu zębnika:

-zębnik:

-koło:

C) biegun zazębienia:

-zębnik:

-koło:

D)wewnętrzny punkt pojedynczego przyporu koła:

-zębnik:

-koło:

E)punkt przyporu stopy zęba koła:

-zębnik(promień krzywizny zarysu na okręgu wierzchołków zębnika):

-koło:

Długość pomiarowa wzdłuż wspólnej normalnej W, wymiar nominalny

Przyjmuję:

Minimalna szerokość uzębienia umożliwiająca dokonanie pomiaru długości W

Sprawdzenie poprawności geometrycznej uzębienia:

hk0=1

Warunek niepodcinania zębów:

- spełniony;

- spełniony;

Warunek niewystępowania interferencji:

Warunek spełniony.

9.Siły obwodowe przekładni walcowych:

PIERWSZA PARA KÓŁ

  1. Siła obwodowa:

DRUGA PARA KÓŁ

1. Siła obwodowa:

10.Obliczenia sprawdzające kół zębatych walcowych (pierwsza para):

Zε = 1 rys.5.12 Dziama

tab.5.13

rys.5.11

KA=1 tab.5.7

K=1,09 rys.5.2

KKv=1,2

Zr=0,85 zęby nieszlifowane

YT=1,3 tab.5.15

YW=1 tab.5.16

YSA=2,09 rys.5.25, 5.26, 5.27

Yβ=0,92 rys.5.31

YFS=3,85 rys. 5.28, 5.29, 5.30

SFmin=1,4

σHlim = 630

σFlim = σFlim * YW * YT = 377

Naprężenia stykowe nominalne:

Współczynnik obciążeń eksploatacyjnych:

Naprężenia stykowe zmęczeniowe:

Naprężenia zmęczeniowe stykowe dopuszczalne:

Warunek spełniony.

Dopuszczalne naprężenia stykowe statyczne:

- dla zębów hartowanych

dla zębów ze stali normalizowanej lub ulepszanej

Naprężenia stykowe statyczne:

Warunek spełniony.

Naprężenia zmęczeniowe gnące dopuszczalne:

Współczynnik obciążeń eksploatacyjnych:

Naprężenia gnące zmęczeniowe:

=-3

Warunek spełniony.

Dopuszczalne naprężenia gnące statyczne:

Naprężenia gnące statyczne:

Warunek spełniony.

11. Obliczenia sprawdzające kół zębatych walcowych (druga para):

Zε = 1 rys.5.12 Dziama

tab.5.13

rys.5.11

KA=1 tab.5.7

K=1,09 rys.5.2

KKv=1,2

Zr=0,85 zęby nieszlifowane

YT=1,3 tab.5.15

YW=1 tab.5.16

YSA=2,09 rys.5.25, 5.26, 5.27

Yβ=0,92 rys.5.31

YFS=3,85 rys. 5.28, 5.29, 5.30

SFmin=1,4

σHlim = 630

Naprężenia stykowe nominalne:

Współczynnik obciążeń eksploatacyjnych:

Naprężenia stykowe zmęczeniowe:

Naprężenia zmęczeniowe stykowe dopuszczalne:

Warunek spełniony.

Dopuszczalne naprężenia stykowe statyczne:

- dla zębów hartowanych

dla zębów ze stali normalizowanej lub ulepszanej

Naprężenia stykowe statyczne:

Warunek spełniony.

Naprężenia zmęczeniowe gnące dopuszczalne:

Współczynnik obciążeń eksploatacyjnych:

Naprężenia gnące zmęczeniowe:

=-3

Warunek spełniony.

Dopuszczalne naprężenia gnące statyczne:

Naprężenia gnące statyczne:

Warunek spełniony.

12. Obliczenia przekładni pasowej:

  1. Przekrój pasa, wymiary podstawowe:

Dobieram na podstawie T1:

30÷140 -> przekrój pasa B

D1 min=125 mm

lp=14 szerokość skuteczna pasa

lo=17

ho=11

hp=4,2

  1. Minimalna średnica skuteczna koła napędzającego D1 min [mm]:

D1 min=125mm -> dobieram D1 =140 mm

  1. Obliczeniowa średnica skuteczna koła napędzającego:

D2’= D1 *u=136,22

D2’ ≤ D2 Dobieram rzeczywistą średnicę skuteczną koła napędzanego D2=160 mm

  1. Rzeczywiste przełożenie przekładni urz:

ε = (0,01÷0,02) = 0, 015 - wsp. poślizgu sprężystego

$u_{\text{rz}} = \frac{D_{2}}{\left\lbrack D_{1} - \left( 1 - \varepsilon \right) \right\rbrack} = 1,150954$

  1. Minimalna odległość osi a’min:

amin = 0, 55 * (D1+D2) + ho = 176 mm

amin < a dobieram a’=180 mm

  1. Obliczeniowa długość pasa L’pas:


$$L_{\text{pas}}^{'} = 2a^{'} + 0,5\pi\left( D_{1} + D_{2} \right) + \frac{0,25\left( D_{2} - D_{1} \right)^{2}}{a^{'}} = 831,79\ \lbrack mm\rbrack$$

Lpas ≥ Lpas dobieram rzeczywistą długość pasa : Lpas= 1000 mm

  1. Rzeczywista odległość osi:

a = a + 0, 5 (LpasLpas) = 264, 105 [mm]

  1. Kąt opasania koła :

$\varphi_{1}^{0} = 180 - 57\frac{D_{2} - D_{1}}{a} = 175,684$

 Kφ = f(φ1o)

Kφ = 0, 99 (φ1o = 174)

  1. Współczynnik KL uwzględniający liczbę okresów zmian obciążeń pasa w jednostce czasu, zależny od długości pasa klinowego; KL= f (Lpas, przekrój pasa):

KL= 0,84

  1. Współczynnik KT uwzględniający trwałość pasa klinowego wyrażoną w godzinach przy ustalonej liczbie godzin w czasie dnia oraz przeciążenia przekładni przy rozruchu i przy pracy ustalonej; KT= f(warunki pracy, liczba godzin pracy na dobę, charakterystyka silnika)

KT=1,1

  1. Prędkość pasa v :


$$V = \pi*D_{1}*\frac{n_{1}}{60*10^{3}} = 10,695\ \lbrack\frac{m}{s}\rbrack$$

  1. Siła obciążająca wał S :

ψ = (0,6÷0,7) = 0, 65

$F_{t} = 2*10^{3}\frac{T_{1}}{D_{1}} = 1000,43\ \lbrack N\rbrack$

$S_{o} = \frac{F_{t}}{2\psi} = 769,56\ \lbrack N\rbrack$

S$= 2*\ S_{o}\sin\left( \frac{\varphi_{1}^{o}}{2} \right) = 1538,03$ [N]

Koła przekładni pasowej:

  1. Podstawowe wymiary koła:

    1. Wymiary rowków :

lp=14

b=4,2

h=10,8

h1=8

e=19

f=12,5

α= 38o -> D=180÷ 1120 mm Przyjmuję D=200 mm -> bicie osiowe 0,12

I1=17,4

  1. Średnica zewnętrzna koła:

De=D+2b= 208,4 mm

  1. Szerokość wieńca:

B=(Z-1)e+2f=120 mm

  1. Konstrukcja koła= f(przekrój pasa, D)

Tarczowa

Bicie 0,04 mm dla V≤12 [m/s]

  1. Wymiary piasty:

    1. Średnica Dp i długość Lp piasty:


Dp ≈ (1,6÷1,8)dwal = 1, 7 * 42 = 71, 4 mm


Lp ≈ (1,6÷1,8)dwal = 1, 7 * 42 = 71, 4 mm

Lp B

  1. Chropowatość powierzchni piasty

- otwór piasty: Ra=1,6÷3,2

-boczne powierzchnie o klasę niżej niż chropowatość otworu

  1. Tolerancja osiowego bicia [mm] piasty koła

$\frac{L_{p}}{d_{wal}} = 1,7 > 1$ zwiększamy o 40-50 % czyli 0,12 *1,45=0,174

13. Obudowa:

aw= 93 mm

grubość ścianki s= 0,025*aw+3= 5,325 mm

s≥8 mm ( sztywność odlewu)

Przyjmuję s= 10 mm

Odległość od koła do ścianki 15 mm (1,5s)

Koła sąsiadujące na wale 10 mm (1s)

Odległość od szczytu koła do góry obudowy 15 mm (1,5s)

14. Obliczenia wałów:

Materiał: C 45

kgo=80 MPa

kSo=45 MPa

ksj=85 MPa

Wałek 1.

Siła obwodowa: $F_{t} = \frac{2*T_{1}}{d_{m1}} = 31573,71\ N$

Siła osiowa: Fx = Ft * tgαnsinδ1 = 203, 4 N

Siła promieniowa: Fr = Ft * tg αn * cosδ1 = 535, 45 N

Moment skręcający: Ms = 70, 03Nm = 70030 Nmm

a=50 mm

b=60 mm

l=100 mm

Ms=70,03 Nm=70030 Nmm

de1=89 mm

δ1=20,8O

αn=20O

YOZ

$\sum_{}^{}{F_{y} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ R_{B} + R_{C} + \ F_{o} = 0}$

$\sum_{}^{}{M_{C} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ R_{B}*b + \ F_{o}(l - b) = 0}$

RBy=-524,57 N

Rcy=-1049,14 N

Punkt D: Mg=-94422,47 Nmm

Punkt B: Mg= 0 Nmm

Punkt C: Mg= -31474,16 Nmm

XOZ

$\sum_{}^{}{F_{y} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ R_{\text{Bx}} + R_{\text{Cx}} + \ F_{r} = 0}$

$\sum_{}^{}{M_{B} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ R_{C}*b + \ F_{r}*l + F_{w}\frac{d_{e1}}{2} = 0}$

RBx=507,87 N

Rcx=-1043,27 N

Punkt D1: Mg=9051,26Nmm

Punkt D2: Mg=18102,53 Nmm

Punkt B: Mg= 0 Nmm

Punkt C: Mg= 30469,35 Nmm

Punkt D: Mgw=94855,3Nmm

Punkt B: Mgw= 0 Nmm

Punkt C: Mgw= 43806,43 Nmm

Ms=70030 Nmm

Ms’=32955,29 Nmm

Punkt D1: Mzast=100417,03 Nmm

Punkt D2: Mzast=37599,905 Nmm

Punkt B: Mzast= 32955,29 Nmm

Punkt C: Mzast=54818,38 Nmm

Punkt A: Mzast=32955,29 Nmm

Średnice wałka:

da> 16,13 mm

dB> 16,3 mm

dc> 19,11 mm

dd1> 23,14 mm

dd2> 16,86 mm

Wałek 2.

Siła obwodowa: $F_{t1} = \frac{2*T_{2}}{d} = 1729,19\ N$ $F_{t2} = \frac{2*T_{2}}{d} = 4900,77N$

Siła osiowa: Fx1 = Ft1 * tgαnsinδ2 = 588, 35 Fx2 = Ft2 * tgβw1 = 774, 45

Siła promieniowa: Fr = Ft * tg αn * cosδ1 = 223, 49 Fr2 = Ft2 * tg αtw = 2045, 01

a=50 mm

b= 20 mm

c=30 mm

YOZ

$\sum_{}^{}{F_{y} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ R_{\text{Ay}} + R_{\text{by}} + F_{02} + \ F_{o1} = 0}$

$\sum_{}^{}{M_{A} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ F_{01}*a + \ F_{o2}\left( a + b \right) + R_{\text{by}}(a + b + c) = 0}$

RBy=-2334,82 N

RAy=-4295,13 N

Punkt D: Mgy=-128853,94 Nmm

Punkt B: Mgy= 0 Nmm

Punkt C: Mgy=-116741,18 Nmm

Punkt A: Mgy=0Nmm

XOZ

$\sum_{}^{}{F_{y} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ R_{\text{Ax}} + R_{\text{bx}} + F_{r2} + \ F_{r1} = 0}$

$\sum_{}^{}{M_{A} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ F_{r1}*a + \ F_{r2}\left( a + b \right) + R_{\text{by}}\left( a + b + c \right) + F_{w1}\frac{d_{e1}}{2} + F_{w2}\frac{d_{1}}{2} = 0}$

RBx=-2415,64N

RAx=147,13N

Punkt D1: Mgx=˗218538,51 Nmm

Punkt D2: Mgx=˗147834,74 Nmm

Punkt B: Mgx= 0 Nmm

Punkt C1: Mgx= 7356,47 Nmm

Punkt C2: Mgx= ˗52214,28 Nmm

Punkt A: Mgx=0 Nmm

Punkt D1: Mgw=253697,49Nmm

Punkt D2: Mgw=147834,74Nmm

Punkt B: Mgw= 0 Nmm

Punkt C1: Mgw= 116972,73 Nmm

Punkt C2: Mgw= 127886,02 Nmm

Punkt A: Mgw=0 Nmm

Ms=175080 Nmm

Ms’=82390,588 Nmm

Punkt D1: Mzast=˗266740,75 Nmm

Punkt D2: Mzast=˗169243,7 Nmm

Punkt B: Mzast= 82390,59 Nmm

Punkt C1: Mzast= 143076,3 Nmm

Punkt C2: Mzast= 152128,37 Nmm

Punkt A: Mzast=82390,59 Nmm

Średnice wałka:

dA> 21,89 mm

dB> 21,89 mm

dc1> 26,31 mm

dc2> 26,86 mm

dd1> 32,38 mm

dd2> 27,83 mm

Wałek 3.

Siła obwodowa: $F_{t1} = \frac{2*T_{3}}{d_{2}} = 4897,87\ N\ \ $ $F_{t2} = \frac{2*T_{3}}{d_{1}} = 26966,44\ N$

Siła osiowa: Fx1 = Ft1 * tgβw1 = 767, 65 N Fx2 = Ft2 * tgβw2 = 4275, 89 N

Siła promieniowa: Fr = Ft1 * tg αtw = 2043, 8 N Fr2 = Ft2 * tg αtw = 11252, 66 N

a=50 mm

b=20 mm

c=70 mm

YOZ

$\sum_{}^{}{F_{y} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ R_{\text{Ay}} + R_{\text{by}} + F_{02} + \ F_{o1} = 0}$

$\sum_{}^{}{M_{A} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ F_{01}*a + \ F_{o2}\left( a + b \right) + R_{\text{by}}(a + b + c) = 0}$

RBy=˗15232,46 N

RAy=-16631,85 N

Punkt D: Mgy=-1066272,1 Nmm

Punkt B: Mgy= 0 Nmm

Punkt C: Mgy=-831592,47 Nmm

Punkt A: Mgy=0Nmm

XOZ

$\sum_{}^{}{F_{y} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ R_{\text{Ax}} + R_{\text{bx}} + F_{r2} + \ F_{r1} = 0}$

$\sum_{}^{}{M_{A} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ F_{r1}*a + \ F_{r2}\left( a + b \right) + R_{\text{by}}\left( a + b + c \right) + F_{w1}\frac{d_{e1}}{2} + F_{w2}\frac{d_{1}}{2} = 0}$

RBx=˗10132,93 N

RAx=-3163,53 N

Punkt D1: Mgx=˗˗1140049,8 Nmm

Punkt D2: Mgx=˗709305,33 Nmm

Punkt B: Mgx= 0 Nmm

Punkt C1: Mgx= ˗158176,73Nmm

Punkt C2: Mgx= ˗174873,03 Nmm

Punkt A: Mgx=0 Nmm

Punkt D1: Mgw=1560977,07 Nmm

Punkt D2: Mgw=1280644,38 Nmm

Punkt B: Mgw= 0 Nmm

Punkt C1: Mgw= 846502,17 Nmm

Punkt C2: Mgw= 849780,34 Nmm

Punkt A: Mgw=0 Nmm

Ms=586520 Nmm

Ms’=276009,41 Nmm

Punkt D1: Mzast=˗1585191,03 Nmm

Punkt D2: Mzast=˗1310050,084 Nmm

Punkt B: Mzast= 276009,41 Nmm

Punkt C1: Mzast= 890363,47 Nmm

Punkt C2: Mzast= 893480,73 Nmm

Punkt A: Mzast=276009,41 Nmm

Średnice wałka:

dA> 32,76 mm

dB> 32,76 mm

dc1> 48,4 mm

dc2> 48,45 mm

dd1> 58,66 mm

dd2> 55,05 mm

Wałek 4.

Siła obwodowa: $F_{t1} = \frac{2*T_{4}}{d_{2}} = 4986,26\ N\ \ \ $

Siła osiowa: Fx1 = Ft1 * tgβw2 = 790, 64 N

Siła promieniowa: Fr = Ft1 * tg αtw = 2080, 69 N

a=30 mm

l=100 mm

YOZ

$\sum_{}^{}{F_{y} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ R_{\text{By}} + R_{\text{Ay}} + \ F_{o} = 0}$

$\sum_{}^{}{M_{A} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ F_{0}*a + \ R_{b}*l = 0}$

RAy=-3490,38 N

RBy=-1495,88 N

Punkt A : Mgy= 0 Nmm

Punkt B: Mgy=0 Nmm

Punkt C: Mgy= -104711,49 Nmm

XOZ

$\sum_{}^{}{F_{y} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ R_{\text{Bx}} + R_{\text{Ax}} + \ F_{r} = 0}$

$\sum_{}^{}{M_{A} = 0\ :\ \ \ \ \ \ \ \ F_{r}*a + \ R_{b}*l-F_{w}\frac{d_{2}}{2} = 0}$

RAx=-2814,64 N

RBx=733,95 N

Punkt B: Mgx= 0 Nmm

Punkt C1: Mgx= ˗84439,19Nmm

Punkt C2: Mgx= 51376,66 Nmm

Punkt A: Mgx=0 Nmm

Punkt B: Mgw= 0 Nmm

Punkt C1: Mgw= 134515,7Nmm

Punkt C2: Mgw= 116636,43 Nmm

Punkt A: Mgw=0 Nmm

Ms=856540 Nmm

Ms’=403077,6Nmm

Punkt B: Mzast= 403077,65 Nmm

Punkt C1: Mzast= 424930,66 Nmm

Punkt C2: Mzast= 419613,69 Nmm

Punkt A: Mzast=403077,65 Nmm

Średnice wałka:

dA> 37,16 mm

dB> 37,16 mm

dc1> 37,82 mm

dc2> 37,66 mm


15. Łożyska:

Obliczamy ze względu na nośność:

(Osiński str. 214)

Obciążenie zastępcze:


$$P = \sqrt{{(R_{x1})}^{2} + {(R_{x2})}^{2}}$$

Nośność:


C0 = s0 * P

X=0,4

S0=2

Łożyska dla wału 1.

  1. $P_{0} = \sqrt{{(524,57)}^{2} + {(507,82)}^{2}} = 730,1$

C0= 2* 730,1 =1460,2

Średnica wału : 50 mm

Dobieram łożysko : 30210

  1. $P_{0} = \sqrt{{(1049,14)}^{2} + {(1043,27)}^{2}} = 1479,56$

C0=2959,13

Średnica wału :60 mm

Dobieram łożysko :30212

Łożyska dla wału 2.

  1. $P_{0} = \sqrt{{(2334,82)}^{2} + {(147,13)}^{2}} = 2339,45$

C0 = 4678, 9

Średnica wału :40mm

Dobieram łożysko :30208

  1. $P_{0} = \sqrt{{(4295,13)}^{2} + {(2415,64)}^{2}} = 4927,82$

C0 = 9855, 65

Średnica wału :30mm

Dobieram łożysko :32206

Łożyska dla wału 3.

  1. $P_{0} = \sqrt{{(16631,85)}^{2} + {(3163,53)}^{2}} = 16930$

C0 = 33860

Średnica wału :30mm

Dobieram łożysko :30206

  1. $P_{0} = \sqrt{{(15232,46)}^{2} + {(10132,93)}^{2}} = 18294,9$

C0 = 36589, 8

Średnica wału :50mm

Dobieram łożysko :32210

Łożyska dla wału 4.

  1. P0 = (3490, 38)2 + (2814, 64)2 = 3566, 71

C0 = 7133, 43

Średnica wału :50mm

Dobieram łożysko :30210

$2)\ P_{0} = \sqrt{{(1495,88)}^{2} + {(733,95)}^{2}} = 1666,24$

C0 = 3332, 45

Średnica wału :70 mm

Dobieram łożysko :32313

16. Wpusty:

Mt- moment na wale

d- Średnica wału

F0=2*(Mt/d)

h- głębokość rowka [mm]

pdop=80 MPa

i-liczba wpustów =1 szt.


$$l \geq \frac{2 \bullet M_{t}}{p_{\text{dop}} \bullet i \bullet h}\ \ \lbrack mm\rbrack$$

Wał 1 :

Mt= 70030 Nmm

d=30 mm

F0=4668,67 Nmm

h=7 bxh -> 8x7

i=1 szt.


l ≥ 16, 67

Wał 2 :

Mt=175083

d=50

F0=7003,32

h=9 14x9

i=1 szt.


l ≥ 19, 45

Wał 3 :

Mt=586529

d=50

F0=23461,16

h=9 14x9

i=1 szt.


l ≥ 65, 17

Wał 4 :

Mt=856540

d=60

F0=28551,3

h=11 18x11

i=1 szt.


l ≥ 64, 89

17. Smarowanie przekładni:

(Dziama str.141)

Głębokość zanurzenia dużego koła :

H=(1÷6) m H=4*1,5=6

m- moduł uzębienia

Graniczna prędkość obwodowa:


$$V_{\max} = 0,7\frac{\text{mν}}{h^{2}} = 4,2\ m/s$$

m- moduł uzębienia (1,5)

h- suma nierówności chropowatości (12,5 μm)

v- lepkość oleju (50 mm2/s)

Olej po przejściu przez strefę zazębienia zostaje częściowo wyciśnięty i odrzucony i pozostaje jako warstewka o grubości:


hp = 0, 5 * h0 = 0, 5 * (R1max+R2max)   [μm]

hp = 0, 5 * 5 = 2, 5 

Trzeba go uzupełnić w ilości :


$$V_{0} = \nu h_{p}br_{u}{*10}^{- 5}\ \ \ \lbrack\frac{\text{dm}^{3}}{s}\rbrack$$


$$V_{0} = 4,2*2,5*5*2{*10}^{- 5}\ = 0,00105\frac{\text{dm}^{3}}{s} = 0,0663\ \frac{\text{dm}^{3}}{\text{min.}}$$


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
krawiec,podstawy konstrucji maszyn II,zarys ewolwentowy i cykloidalny
Projekt z podstaw konstrukcji maszyn
Podstawy konstrukcji maszyn Mazanek cz 2
podstawy konstrukcji maszyn I ETI
belka, Podstawy konstrukcji maszyn(1)
buum, PWr, PKM, Podstawy konstrukcji maszyn, Pytania
osie i wały, Podstawy konstrukcji maszyn zadania, PKM
Badanie efektywnosci pracy hamulca tasmowego1, Mechanika IV semestr, Podstawy Konstrukcji Maszyn UT
,PODSTAWY KONSTRUKCJI MASZYN, POŁĄCZENIA SPAWANE
krawiec,podstawy konstrucji maszyn II,WAŁY
krawiec,podstawy konstrukcji maszyn I,wytrzymałość zmęczeniowa
,PODSTAWY KONSTRUKCJI MASZYN, SPRZĘGŁA
krawiec,podstawy konstrukcji maszyn I,Pytania do egzaminu
krawiec,podstawy konstrucji maszyn II,łożyska
magda pkm zaliczenie leciejewski, Podstawy konstrukcji maszyn zadania, PKM
PKM - opracowania roznych pytan na egzamin 6, Automatyka i Robotyka, Semestr 4, Podstawy konstrukcji
projekt dla rudego, Automatyka i Robotyka, Semestr 4, Podstawy konstrukcji maszyn, Projekt
Zadanie 02 2008 05 20, MEiL, [NW 125] Podstawy konstrukcji maszyn II, Kolokwia

więcej podobnych podstron