SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z GOSPODARSTWA DOMOWEGO DLA UCZNIÓW SZKOŁY PRZYSPOSOBIENIA DO PRACY.
TEMAT: Przygotowanie gofrów z bitą śmietaną, dżemem lub cukrem pudrem.
STRUKTURA GRUPY: 6 osób-uczniowie kl. II Szkoły Przysposobienia do Pracy, upośledzeni umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, w tym jedna osoba z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 2x45 min.
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
zna zasady bezpiecznej obsługi urządzeń elektrycznych,
zachowuje zasady estetycznego przygotowania i podania posiłku,
potrafi odmierzać produkty przy pomocy łyżki i szklanki,
używa miksera do połączenia składników ciasta i przygotowania bitej śmietany,
potrafi używać gofrownicy samodzielnie lub z pomocą,
wykonuje czynności porządkowe po skończonej pracy w kuchni.
METODY PRACY:
słowna, pokazu, praktycznego działania,
metody komunikacji alternatywnej (komunikacja gestem, ilustracja kolejności wykonywanych czynności przy pomocy piktogramów).
FORMY PRACY:
indywidualna,
zbiorowa.
POMOCE: gofrownica, mikser, duży garnek, chochla, pędzelek do natłuszczania gofrownicy, talerz, pojemnik do ubijania śmietany, sitko.
SKŁADNIKI: 1 litr mleka, 2 jaja,ok.50 dag mąki, 3 łyżki stołowe wody, szczypta soli, łyżka oliwy, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, dodatki (dżem, cukier puder, bita śmietana).
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Przygotowanie stanowiska pracy. Czynności higieniczno-porządkowe.
Przyrządzenie gofrów:
(Rozbijamy wykonanie przepisu na pojedyncze czynności i przydzielamy je uczniom według ich chęci i możliwości)
umycie i wyparzenie jaj,
wlanie mleka, wody do garnka,
dodanie jaj,
dodanie mąki, soli, oleju, proszku do pieczenia,
miksowanie składników,
przygotowanie gofrownicy, posmarowanie jej pędzelkiem namoczonym w oleju,
włączenie gofrownicy do prądu,
nalanie porcji ciasta na otwartą gofrownicę,
zamykanie gofrownicy przez dociskanie,
przekładanie upieczonych gofrów na talerz,
ubicie bitej śmietany,
nakładanie dodatków.
Uprzątnięcie miejsca pracy.
Mycie naczyń i urządzeń.
Nakrycie do stołu i zaparzenie herbaty.
Spożycie przygotowanego posiłku.
Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów.
Joanna Bolimowska
OSW Skierniewice
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH DLA UCZNIÓW KL.II SZKOŁY PRZYSPOSOBIENIA DO PRACY.
DATA: 30.11.2005r.
TEMAT: Wykonanie ozdób na choinkę techniką makramy.
STRUKTURA GRUPY: 6 osób – uczniowie kl. II Szkoły Przysposabiającej do Pracy, upośledzeni umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym (w tym 1 osoba z niepełnosprawnościami sprzężonymi)
CZAS TRWANIA: 3x45
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
potrafi wykonać elementy ozdób choinkowych ze sznurka w dostępnym dla siebie zakresie,
ćwiczy sprawność manualną.
METODY PRACY:
słowna, pokazu, praktycznego działania,
metody komunikacji alternatywnej (komunikacja gestem, kolejność wykonywanych czynności ilustrowana przy pomocy piktogramów).
FORMY PRACY:
indywidualna pod kierunkiem nauczyciela,
grupowa z pomocą nauczyciela.
POMOCE:
sznurek sizalowy,
drążek do mocowania sznurka,
wykonane wcześniej elementy ozdób i ozdoby jako modele: dzwonek, listek, „oczko”, aniołek,
przybory: nożyczki, drut, pistolet z klejem,
tablica ilustrująca kolejność wykonywanych czynności dla ucznia niedosłyszącego.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Nawiązanie do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia: przegląd kartek świątecznych, nazywanie ozdób choinkowych widocznych na fotografiach.
Wyeksponowanie na stoliku ww. gotowych ozdób ze sznurka i elementów prac.
Omówienie sposobu wykonania.
Przydział prac dla poszczególnych uczniów w zależności od indywidualnych możliwości (wykorzystanie w razie potrzeby tablic ilustrujących kolejność czynności).
uczeń nr 1 i uczennica nr 2
Rozplatają sznurek potrzebny m.in. na główki aniołków.
uczeń nr 3
Rozplata sznurek na przygotowanych wcześniej ozdobach typu „oczko”.
uczennica nr 4
Wykonuje formę „dzwonka” stanowiącą podstawę aniołka (2 sztuki).
uczennica nr 5
Wykonuje „listki” – element aniołków.
uczeń nr 6
Tnie sznurek na kawałki według przygotowanych długości.
Praca grupowa z pomocą nauczyciela – łączenie elementów w całość(udział uczniów w zależności od indywidualnych możliwości).
połączenie elementów aniołka przy pomocy kleju na gorąco i sznurka:
„dzwoneczek” jako sukienka,
„listki” jako skrzydełka,
główka wymodelowana z rozplecionego sznurka,
wykonanie uchwytu,
dzwoneczek, jako samodzielna ozdoba: wykonanie uchwytu i środka, barwienie,
”oczko” – wyrównanie sznurka przy pomocy nożyczek, wykonanie uchwytu, użycie barwnika typu spray.
Ekspozycja prac na świerkowej gałęzi.
Uprzątnięcie miejsc pracy:
wytarcie stolików,
zebranie resztek materiałów,
zamiatanie podłogi.
Ewaluacja.
Scenariusz spotkania warsztatowego: zajęcia przygotowania do pracy w zakresie wytwarzania przedmiotów użytkowych.
DATA: 01.12.2005 rok
Nauczyciel prowadzący zajęcia: Renata Tarnowska
TEMAT: Wykonanie ozdób choinkowych z masy solnej.
LICZBA UCZNIÓW: 12
STRUKTURA GRUPY:
4 osoby – klasa II Przysposobienia do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym.
8 osób – klasa V Szkoły Podstawowej dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim.
MIEJSCE ZAJĘĆ: pracownia tkactwa i różnych technik
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 3 godziny
POMOCE: mąka, sól, barwniki, foremki do ciasta (motywy świąteczne), wałek do ciasta, miski, woda, nożyczki, blach do wypiekania , drucik, cęgi, gotowe wyroby z masy solnej
METODY PRACY:
podające (objaśnienie, opis),
oparte na obserwacji (pokaz, demonstracja),
praktycznego działania (wykonanie wyrobów),
interaktywna (wykorzystanie relacji zachodzących między członkami grupy),
aktywne metody pracy wychowawczej (zajęcia warsztatowe i integracyjne).
FORMY PRACY: zajęcia zespołowe w grupie 3-4 osób
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
zna surowce, materiały, przybory potrzebne do wykonania ozdób choinkowych z masy solnej.
dobiera prawidłowo proporcje surowców przy wykonaniu pracy.
uczestniczy aktywnie w zajęciach.
potrafi przy użyciu szablonów i wg instruktażu wykonać sam lub z niewielką pomocą prosty wyrób z masy solnej.
współdziała w zespole w wykonaniu prac (sprawniejszy pomaga mniej sprawnemu, mniej sprawny, na miarę swoich możliwości, uczestniczy w działaniu zespołowym).
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. WPROWADZENIE:
Przywitanie, założenie odzieży ochronnej, przybliżenie celu spotkania i tematyki zajęć).
Przygotowanie stanowiska pracy (podział na grupy, zajęcie miejsc, zgromadzenie potrzebnych narzędzi pracy).
Prezentacja przykładowych wyrobów z masy solnej (wykonanych z zastosowaniem formy oraz w sposób dowolny).
Omówienie sposobu wykonania wyrobów (wskazanie kolejnych czynności na poszczególnych etapach pracy).
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA: ZAJĘCIA WARSZTATOWE:
Przygotowanie masy solnej (dobór materiałów w odpowiednich proporcjach. odpowiednie wyrabianie masy, łączenie z barwnikami).
Rozwałkowywanie masy:
Wykrawanie wyrobów przy użyciu foremek oraz realizacja pomysłów własnych.
Wykonanie zaczepu z drucika - właściwe zamontowanie.
Przygotowanie wyrobów do wypieku.
III. PODSUMOWANIE:
Samodzielna ocena swojej pracy (porównanie własnych wyrobów z próbkami wzorcowymi).
Omówienie możliwości późniejszej ozdoby wyrobów oraz ich ewentualnego przeznaczenia.
Podziękowanie za pracę.
Porządkowanie swoich stanowisk pracy.
Ewaluacja.
Opracowała:
Renata Tarnowska