Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Prowadzący:Ania Kmiecik, Magdalena Mrozek

Temat: Zabawy i gry ruchowe wyrabiające umiejętność rzutu, chwytu piłki. Doskonalenie kozłowania piłką ze zmianą kierunku i tempa biegu. Mini-koszykówka.

Grupa: klasa

Cele ogólne:

-utrwalanie umiejętności technicznych i taktycznych

-utrwalenie sprawności motorycznej: szybkość, skoczność, zwinność, koordynacja, rzutów, podań

-współdziałanie w drużynie, samokontrola

Cele operacyjne:

-znać zasady prawidłowego wykonywania ćwiczeń technicznych: kozłowanie, podanie oburącz    sprzed klatki piersiowej, rzut jednorącz do kosza w biegu i po kozłowaniu

-znać podstawowe zasady dotyczące mini koszykówki

-poznać zasady „FAIR PLAY” w rywalizacji

-uczeń potrafi wykonać kozłowanie prawa i lewą ręką ze zmianą kierunku ruchu

-poznać ćwiczenia pozwalające na rozwijanie szybkości reagowania, koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej

- uczeń współpracuje w zespole

- przestrzegać zasady bezpieczeństwa podczas lekcji

Liczba ćwiczących:24

Miejsce: sala gimnastyczna

Czas:45 minut

Przebieg zajęć:

Część lekcji Ogniwa toku lekcyjnego Zadania szczegółowe Czas/ liczba powtórzeń Metoda Forma Przyrząd/ przybór Uwagi
I

1.Zorganizowanie grupy oraz sprawdzenie gotowości do zajęć

2.Motywacja do udziału w zajęciach

3.Rozgrzewka

Przywitanie– „dzień dobry”, sprawdzenie obecności i sprawdzenie gotowości do zajęć

przeliczenie uczniów – „kolejno odlicz”.

Podanie tematu lekcji „Mini-koszykówka”- rzuty do kosza i kozłowanie piłką. Zaciekawienie uczniów

Zabawa ożywiająca „Goniące koła”. Prowadzący wybiera dowolną grupę ćwiczących, tworząc z nich 2-3 koła o równej licznie uczniów (np. po 3 osoby). Dzieci w kołach trzymają się za ręce. Pozostałe biegają swobodnie po wyznaczonym terenie. Zadaniem dzieci tworzących koła jest złapanie jak największej liczby uciekających. Dotykać można rękoma, plecami, barkiem (nie można dotykać nogami). Każdy złapany dołącza do koła. Wygrywa to koło, które będzie najliczniejsze. W trakcie łapania koła nie mogą się rozrywać.

Ćwiczenia kształcące poszczególne partie ciała:

1)ćwiczenia mięśni szyi:-odchylenie głowy w przód i tył, w lewo i prawo z jednoczesnym dotknięciem barków (nie podnosząc ich)

2)ćwiczenia RR:krążenia PR i LR w przód i w tył, RR w bok – krążenia nadgarstków

3)ćwiczenia T w płaszczyźnie strzałkowej:PW rozkroczna, na 1-skłon w przód, 2/3- pogłębienie,4- wyprost

4) ćwiczenia NN:PW : NN na szerokość bioder, RR w przód, na 1- przysiad, 2- powrót do PW

5) ćwiczenia T w płaszczyźnie czołowej:PWrozklęk, PR na biodro z równoczesnym przenosem LR nad głową i skłonem w prawą stronę, ćwiczymy na przemian stronnie

6) Ćwiczenia RR i NN łączone:przysiad podparty, wyrzut NN w tył, skurcz NN

7)ćwiczenia T w płaszczyźnie strzałkowej w tył:PW leżąc przodem ramiona w górze 1- wznos równoczesny RR i NN w górę, 2-opust

8) ćwiczenia mięśni brzucha:

przemachy nóg w prawo i lewo w siadzie równoważnym (nożyce)

9)ćwiczeniaT w płaszczyźnie złożonej:PW,  opad tułowia w przód w postawie rozkrocznej; 1-skrętoskłon LR do NP.; 2-powórt do pozycji wyjściowej; 3-skrętoskłon PR do LN; 4- powrót do pozycji wyjściowej

10)ćwiczenia równoważne:waga przodem na LN, następnie PN

11) podskoki:dowolne skoki „duże piłeczki”, „małe piłeczki”

1 minuta

1 minuta

3 minut

30 sek./10 razy dla każdego ćwiczenia

Metoda zabawowo-klasyczna

Metoda bezpośredniej celowości ruchu

Naśladowcza - ścisła

Ruchowa ekspresja twórcza

Frontalna

Frontalna

Ustawienie w szeregu, zdjęcie biżuterii i zegarków. Kontrola: zmiennego stroju i obuwia zawiązanych sznurówek i włosów.

Rozgrzanie wybranych części ciała konieczne do realizacji zadań w czasie lekcji.

II 4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Zabawa „Wyścig szczurów”- podział grupy na dwa zespoły. Pierwszy zespół tworzy koło zewnętrzne, drugi zespół stoi w środku koła pierwszego zespołu, stojąc parami naprzeciw siebie. Na sygnał nauczyciela, dzieci w środku koła przechodzą pomiędzy nogami partnera i biegną w prawą stronę do momentu, aż zatoczą całe koło, następnie wracają do poprzedniego ustawienia. Wygrywa para, która najszybciej znajdzie się na swoich miejscach.

Zabawa z kozłowaniem.„Berek z kozłowaniem piłki”. Prowadzący wyznacza berka.Na sygnał prowadzącego wszyscy kozłują piłkę na ograniczonym terenie „berek”, kozłując swoja piłkę stara się wybić piłkę innym. Ten komu zostanie wybita piłka zostaje kolejnym berkiem. Ten komu uda się najdłużej utrzymać przy piłce, chroniąc ją przed wybiciem przez „berka”- wygrywa.

Ćwiczenia kształtujące z piłką.

1)w pozycji stojącej

- podrzut piłki w górę, chwyt jej oburącz

- podrzut piłki w górę i chwyt po kilkakrotnym klaśnięciu w dłonie

-przerzucanie piłki nad głową z LR do PR

2)mocne odbicie piłki o podłoże z jednoczesnym przebiegnięciem pod piłką i chwyt

3) w pozycji stojącej rozkrok- przekładanie piłki pod kolanem jednej, potem drugiej nogi

4)siad skrzyżny, skręt T, położenie piłki za sobą oburącz, skręt T w drugą stronę i zabranie ręki oburącz

5)w siadzie- podrzut piłki stopami, chwyt jej oburącz

6) leżenie tyłem- piłka między stopami, przeniesienie jej za głowę, powrót do leżenia

7) w pozycji stojącej – piłka między stopami, podskoki w przód i w tył

Stacje

ZESPÓŁ I- slalom między pachołkami, szybka zmiana kierunku

ZESPÓŁ II- rzuty o ścianę, ćwiczący są ustawieni w szeregu, jeden obok drugiego w odległości 2-3 m od ściany. Na sygnał pierwszy z szeregu rzuca piłkę o ścianę, tak aby złapał ją następny. Ćwiczący, który odda rzut, przebiega na koniec szeregu

ZESPÓŁ III – rzuty oburącz do kosza (zwrócenie uwagi na rzuty sprzed czoła)

ZESPOŁ IV – ćwiczący są ustawieni w szeregu. Rzuty piłką gumową do ustawionego pudełka z różnych odległości 4, 6, 8 kroków.

Gra szkolna

Podział dzieci na cztery drużyny po 6 osób- jedno dziecko w drużynie zostaje tzn. „matką”, która pełni rolę kosza ( trzyma hula-hop w rękach). Dwie drużyny zajmują miejsce na jednej połowie boiska. Gra polega na podawaniu piłki sprzed klatki piersiowej bez użycia kozłowania. Punkty zdobywamy rzucając do kosza swojej „matki”.

3 minuty

3 minuty

5 minut

10 minut/ każdy zespół musi być przynajmniej raz przy każdej stacji

18 minut

Zabawowa klasyczna

Zabawowa klasyczna

Naśladowcza ścisła

Metoda zadaniowa ścisła

Zabawowo klasyczna

Frontalna

stacyjna

Piłki

Piłki

Piłki,kosz/ pudełko, pachołki, piłka z gąbki

Piłka z gąbki

Nauczyciel tłumaczy zasady. Uczniowie zaznajamiają się w piłką koszykowa i uczą się panować nad nią w ruchu.

Uczniowie poprzez zabawę doskonalą kozłowanie piłką ze zmianą ruchu i tempa biegu.

Pobranie piłek gumowych. N-ciel demonstruje wykonanie każdego zadania. Zachowanie bezpiecznych odległości między ćwiczącymi

Podział ćwiczących na 4 zespoły oraz przygotowanie przyborów do realizacji zadania. Omówienie zadań dla poszczególnych zespołów. Po wykonaniu serii ćwiczeń zespoły zmieniają stacje.

III

5.Uspokojenie organizmu

6. Czynności organizacyjne związane z zakończeniem zajęć

7. Motywacja do samodzielnych działań w zakresie kultury fizycznej

Ćwiczenia uspokajające o charakterze korekcyjnym

Zabawa „Niebo- ziemia”. Marsz po obwodzie Sali. Na sygnał prowadzącego: „niebo” wszyscy wspinają się na placach stóp i wyciągają ramiona wraz z głową w gór. Na sygnał prowadzącego „ziemia”- dzieci siadają na ziemi w dowolnej pozycji.

Zbiórka, omówienie zajęć, pochwały, uwagi, porządkowanie Sali.

Uświadomienie uczniom, iż poznane umiejętności w zakresie mini-koszykówki mogą wykorzystać w swoim wolnym czasie na osiedlowych boiskach do gry w koszykówkę

1 minuty

1 minut

Zabawowo klasyczna

Uspokojenie pulsu

Uczniowie ustawiają się w szeregu. Nauczyciel wyróżnia osoby, które najlepiej ćwiczyły. Zbieranie przyrządów i układanie ich w magazynie

