7 kwiecień Gdy Wielkanoc świętujemy, kolorowe pisanki malujemy

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Grupa: II

Opracowanie i prowadzenie: Maria Achmatowicz

Ośrodek tematyczny: Gdy Wielkanoc świętujemy, kolorowe pisanki malujemy.

Temat dnia aktywności: Wielkanocne zwyczaje.

Data: 15. 04. 2014r.

OBSZAR 4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.

OBSZAR 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.

OBSZAR 15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.

Cele:

- rozpoznaje niektóre symbole związane z tradycjami świątecznymi, oraz zna niektóre tradycje świąteczne,

- dziecko bezpiecznie porusza się w przestrzeni sali, ćwiczy spostrzegawczość,

- dzieli wyrazy na sylaby,

- stara się w skupieniu uczestniczyć w zajęciach,

- reaguje na polecenia nauczyciela,

- klasyfikuje przedmioty.

Formy pracy:

- zbiorowa,

- indywidualna.

Metody pracy:

- zadań stawianych do wykonania,

- słowna (rozmowa, instrukcja słowna, zagadki).

Środki dydaktyczne:

Obrazek A4 pisanki, naklejki z obrazkiem pisanki i kartki A4 z obrazkami koszyczków z pisankami o tych samych wzorach co na naklejkach, tamburyn, obrazki związane z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, zielone i żółte szarfy, oznaczone sznurki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ

- ćwiczenie klasyfikacyjne – nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki związane z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, oraz oznaczone dwa sznurki objaśnia, że jeden ze sznurków jest Wielkanocny, a drugi Bożonarodzeniowy, następnie instruuje dzieci, żeby każde z nich wybrało po jednym obrazku. Dzieci nazywają swój obrazek i wkładają go do odpowiedniej obręczy ze sznurka.

Nauczyciel pyta dzieci jakie święta się zbliżają, a jakie były, po prawidłowej odpowiedzi dzieci, usuwa obrazki związane z Bożym Narodzeniem. Omawia po kolei z dziećmi obrazki związane z Wielkanocą.

- zabawa ruchowa „Znajdź swoją parę” – nauczyciel mówi, że dzieci już wiedzą bardzo dużo na temat zwyczajów wielkanocnych, więc pora na zabawę i dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna grupa to baranki
- przewieszają zieloną szarfę (od trawy na której baranki spędzają dużo czasu), druga grupa to kurczaczki – przewieszają żółtą szarfę (od koloru kurczaczków).

Gdy nauczyciel gra na tamburynie kurczaczki i baranki spacerują po łące. Po chwili milknie instrument, kurczak z barankiem dobierają się w pary. Za każdym razem inna para baranka z kurczakiem.

- nauczyciel przedstawia dzieciom zagadki:

„Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce, jarzyny. Podwieczorek też weźmie czasem, a i grzyby przyniesie z lasu.”

„.Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą. Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą.”

„W ten świąteczny dzień
każdy z nas się śmieje.
A woda nie z nieba,
lecz z wiader się leje.”

„W wielkanocnym koszyczku
leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę,
ślicznie je ozdobię.”

- zabawa ruchowa „Pisanki w koszyku” – nauczyciel przykleja dzieciom obrazki pisanek w czterech wzorach, w sali rozmieszcza obrazki czterech koszyczków z daną ilustracją pisanki. Dzieci poruszają się po sali w rytm dźwięków tamburynu, na przerwę każdy odnajduje koszyczek oznaczony tak samo jak jego naklejka i staje przy nim. Następnie nauczyciel zmienia miejsca koszyczków i zabawa się powtarza

- powrót do obrazków Wielkanocnych i po kolei nazywanie ich z podziałem na sylaby i wyklaskiwaniem.

