My z XX wieku

Konspekt lekcji języka polskiego – klasa II gimnazjum

Temat: Jaki jest naprawdę człowiek z drugiej połowy XX wieku?

Cel główny: Refleksja na temat funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie.

Cele lekcji:

Wykorzystane elementy metody: analizy wykonawczej, przekładu intersemiotycznego, dyskusji.

Środki dydaktyczne: podręcznik Słowa na czasie dla klasy 2, wiersz „My z drugiej połowy XXwieku”, zdjęcie rzeźby Konstantego Laszczki „Opuszczony”, interpretacja głosowa wiersza
w wykonaniu Teatru Kuźni Brackiej

Przebieg zajęć:

  1. Czynności organizacyjno – porządkowe.

  2. Prowadząca pokazuje uczniom zdjęcie rzeźby Konstantego Laszczki „Opuszczony”. Zadaniem uczniów jest opisanie dzieła sztuki, nazwanie emocji jakie wzbudza, podanie skojarzeń związanych z dziełem np. :

  1. Odsłuchanie nagrania wiersza „My z drugiej połowy XX wieku” w wykonaniu Teatru Kuźni Brackiej. Po wysłuchaniu nagrania uczniowie mogą swobodnie wypowiedzieć się
    o odczuciach jakie wzbudziła w nich liryczna interpretacja utworu.

  2. Uczniowie z pomocą prowadzącej charakteryzują wiersz:

  1. Wspólna analiza wiersza np. :

rozbijający atomy, zdobywcy księżyca – ogólnodostępna technologia, postęp cywilizacyjny, potęga ludzi i świata;

wstydzimy się … - uczucia są spychane na drugi plan, nie wypada ich pokazywać;

kiedy cierpimy.., kiedy przychodzi miłość.. – skrywane emocje, walka ze sobą;

dopiero późną nocą .. – w samotności, w ukryciu opada napięcie i ukazuje się prawdziwe oblicze człowieka, jego wnętrze.

  1. Prowadząca wspólnie z uczniami wyjaśnia pojęcia cynizm i ironia np. :

Cynizm - nieuznawanie obowiązujących ogólnie praw i obyczajów, lekceważenie wszelkich wartości i zasad.

Ironia – ukryte, komiczne znaczenie negatywne, różniące się od dosłownego; pogarda wyrażona przy pomocy pozornej aprobaty.

  1. Prowadząca podaje temat lekcji: Jaki jest naprawdę człowiek z drugiej połowy XX wieku?

  2. Prowadząca podejmuje dyskusje na temat pytania zawartego w temacie lekcji. Uczniowie
    w swobodnych wypowiedziach odnoszą się niego i formułują wnioski np. :

