Scenariusz lekcji Wychowania Fizycznego z piłki siatkowej
Prowadzący: Paweł Janoszka
Kierunek: Wychowanie fizyczne, rok II, semestr I
nie na temat
Temat: Doskonalenie zagrywki tenisowej.
Cele lekcji:
Umiejętności[U]: Doskonalenie zagrywki tenisowej
Sprawność fizyczna[S]: kształtowanie siły ramion, mięśni brzucha oraz grzbietu
Wiadomości[W]: zapoznanie uczniów z różnymi rodzajami zagrywki tenisowej
Postawy i motywacje[P]: samokontrola i samoocena przy wykonywaniu ćwiczeń
Środki dydaktyczne: piłki, szarfy, materace.
Liczba uczniów: 20
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Tok lekcji |
Treść |
Realizacja celow |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
---|---|---|---|
I Część wstępna 1 .Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć 2 .Poinformowanie Uczni ów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń 3Rozgrzewka a)ożywiająca b)bieżna c)kształtująca d)specjalistyczna II Część główna Kstałtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności IIICzęść główna Uspokojenie organizmu Czynności organizacyjno porządkowe Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1.Sprawdzenie obecności 2. Sprawdzenie gotowości do zajęć, kontrola stroju 3.Podanie tematu lekcji i krótki opis a) Zabawa ożywiająca- uczniowie wkładają za spodenki szarfę na sygnał próbują nawzajem sobie zabrać. Wygrywa osoba która zbierze najwięcej szarf. b) -wzdłuż boiska szybki bieg, wszerz marsz, -w zdłuż boiska krok dostawny, wszerz marsz -wzdłuż boiska krok skrzyżny, w szerz marsz -wzdłuż boiska bieg z wysokim unoszeniem kolan, wszerz marsz, -wzdłuż boiska bieg z z uderzeniem piętami o pośladki, w szerz marsz c) -krążenia ramion w przód i w tył -krążenia głowy, nadgarstków i kolan -krążenia bioder i tułowia -skłony w przód do prawej i do lewej nogi -skrętoskłony -przysiad podparty, prostowanie nóg bez odrywania rąk od podłoża d) Podrzut piłki, uderzenie piłki o ścianę i chwyt. (zwiększamy odległość) -Każdy uczeń ustawia się z piłką naprzeciwko ściany w odległośći 3-4m i odbijają ją razy o ścianę sposobem oburącz górnym i oburącz dolnym -Ćwiczący ustawiają się najpierw w odległości 3m od ściany póżniej 5 i następnie . Wykonują zagrywkę tenisową 15 razy po 5 z każdej odległości. -Ustawienie w parach w odległości 6m od siebie, każdy uczeń wykonuje przez siatkę zagrywkę tenisową do partnera. -Ustawienie bez zmian, odstęp 7m- 10 zagrywek; zwiększenie odległości do 9m i wykonanie ponownie 10 zagrywek -Podzał ćwiczących na dwa zespoły, które ustawiają się po obu stronach siatki w polu zagrywki, kładą w odległościm od siatki, po prostej materac z obu stron boiska. Uczniowie zagrywają kolejno, celując w materac, za trafienie przyznaje się pkt. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej pkt -Ćwiczenie takie samo jak poprzednie, z tą różnicą, że materac ułożony jest po przekątnej i zagrywkę uczniowie wykonują po przekątnej. Gdy jedna drużyna ćwiczy z drugiej uczniowie ustawiają się przy drabinkach i każdy wykonuje ,,brzuszków’’ -Gra szkolna zespoły sześcioosobowe. Ćwiczenia wyrównawcze i uspokajające organizm. -w marszu -wznos RR w górę- wdech -opust RR w dół- wdech -w marszu rozluźnienie mm NN -marsz wdech nosem wydech ustami. Zebranie piłek i sprzętu wykorzystanego na lekcji Zbiórka omówienie lekcji [wskazanie błędów, wyróżnienie najlepszych ćwiczących] Wskazanie ćwiczen do samodzielnego wykorzystania w domu |
Kształtowanie cech motorycznych(zwninnosci i szybkości) Cw. Ramion Uświadomienie iż piłkę należy uderzyć w najwyższym punkcie własnego zasięgu Uświadomienie konsekwencji błedu danego elementu technicznego zagrywki tenisowej Doskonalenie zagrywki tenisowej Doskonalenie zagrywki tenisowej samokontrola i samoocena przy wykonywaniu ćwiczeń Uświadomienie jak ważne jest uspokojenie organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym Cel wychowawczy |
Zbiórka w dwuszeregu naprzeciwko prowadzącego Sprawdzenie stroju obuwia i gotowości do zajęć Zabawa na połowie boiska do siatkówki Bieg dookoła Sali W miejscu Zwrócenie szczególnej uwagi uczniom na prawidłowe ustawienie i ruch ręki. Uczniowie muszą wykonać zagrywkę tenisową marsz marsz Wyznaczenie osoby zbierającej sprzęt Zbiórka w dwuszeregu Zachęcenie do aktywności pozaszkolnej. |