Scenariusz zajęć

Temat: ”Tajemnice śniegowej gwiazdki”.

Cel: dziecko pozna pojęci symetrii,

policzy ramiona gwiazdki śniegowej.

Miejsce realizacji i wiek dzieci: sala przedszkolna, grupa łączona dzieci 4 - i 6 - letnich.

Prowadząca zajęcia: Jadwiga Wąsowska.

Pomoce dydaktyczne:

Literatura:

S.Elbanowska„Jak zadziwić przedszkolaka tym,co świeci, pływa,lata”,

I. Dudzińska „Sto pomysłów zabaw i zajęć z Domowego Przedszkola”

N. Ardley „Encyklopedia juniora”.


Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie:

„...Lecą leciutkie płatki,

aby otulić ziemię,

gdzie zioła śpią i kwiaty,

i przyszłe zboże drzemie...”

Edward Szymański

Omówienie utworu:

  1. „Gwiazdeczka” - medytacja, opowiadanie nauczycielki o samotnej gwiazdce śniegu, która znajduje wielu przyjaciół; dzieci leżą na poduszkach

  2. Obserwacja ukierunkowana gwiazdki śniegowej z użyciem lupy:

- z czego powstaje śnieg?

- czy śnieg jest czysty? - ustalenie odpowiedzi po rozpuszczeniu śniegu.

  1. „Wiatr i śnieżynki” - zabawy ruchowe:

  1. „Puszki okruszki” - ćwiczenia oddechowe:

  1. „Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki” - zabawa ruchowa:

w parach,

trojkach,

szóstkach.

  1. Rysujemy gwiazdki:

  1. „Moja gwiazdka” - symetryczna wycinanka ze złożonej odpowiednio serwetki.

  2. „Symetria wokół nas” - prezentacja przez nauczycielkę ilustracji z przedmiotami symetrycznymi, zachęcenie dzieci do poszukiwania symetrii na własnym ciele (załącznik).

  3. Symetryczne układanie przez dzieci dłoni, stóp, zabawy z lusterkiem.

  4. „Symetryczne rysowanki” - rysowanie symetryczne oburącz w powietrzu, na dywanie gwiazdek, Mikołaja, lalki, bałwanka.

  5. Podsumowanie zajęć - zebranie zdobytych informacji, podziękowanie za wspólną zabawę.

Załącznik.

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic