4390, scenariusze zajęć z internetu


Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych
dla dzieci 4-5-letnich

Temat: Świat, w którym chcemy żyć.

Cele:

- dziecko zna i rozumie znaczenie pojęć: „ekologia”, „myślenie ekologiczne”, „działanie ekologiczne”,

- dziecko kształtuje emocjonalne więzi z przyrodą i rozwija wrażliwość na jej piękno,

- dziecko rozumie konieczność poszanowania przyrody

Środki dydaktyczne: sylwety (do układania obrazów na tablicy flanelowej), plansza krzyżówki, ruchomy alfabet, rebusy literowo-obrazkowe, widokówki przedstawiające różne krajobrazy, różnorodny materiał plastyczny (plastelina, szyszki, kasztany, żołędzie, korki, folie aluminiowe, kapsle, kamyki, gałązki, skrawki materiału, itp.).

Przebieg zajęcia:

I. „Świat piękny”, „Świat zniszczony” - dzieci układają na tablicy tematycznej dwa przeciwstawne obrazy - praca w grupach.

II. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat powstałych „obrazów”, określenie ich nastroju przymiotnikami (np.: smutny, ponury, radosny, wesoły, pogodny).

III. Próba odpowiedzi na pytanie: „W którym z przedstawionych miejsc chciałyby dzieci mieszkać i dlaczego?” - dzieci wybierają z koszyczka po jednym znaczku ( np. liściu) i próbują odpowiedzieć na pytanie poprzez przyklejenie znaczka na wybranej ilustracji.

IV. Improwizacja muzyczno-ruchowa „Życie na łące, w lesie - życie w wielkim mieście”.

V. „Ekologia” - wspólne rozwiązanie krzyżówki, odczytanie hasła „EKOLOGIA” (hasła pomocnicze w postaci rebusów literowo-obrazkowych).

VI. Zabawa skojarzeniowa „Gwiazda” - dzieci podają słowa, które kojarzą się z hasłem ekologia, nauczyciel zapisuje skojarzenia na kartonie.

VII. „Ekologia - mądre słowo…” - nauczycielka recytuje dzieciom wiersz i proponuje, aby dzieci zastanowiły się nad odpowiedzią na pytanie:
”Co to jest ekologia”. Następnie dzieci próbują wyjaśnić pojęcia: „myślenie ekologiczne”, „działanie ekologiczne”.

VIII. Na zakończenie dzieci porównują dwa obrazki i wyciągają wnioski, następnie kolorują ten, który przedstawia poszanowanie przyrody.

Propozycja pracy w grupie następnego dnia:

1. Wykonanie ze zgromadzonych przez dzieci widokówek albumów „Krajobrazy” (krajobraz: górski, nadmorski, miejski).

2. Wykonanie dużej makiety (na podłożu z plasteliny) „Świat, który nas otacza”; wykorzystanie różnorodnych materiałów plastycznych.

Opracowanie: Jadwiga Kulig


