SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE DRUGIEJ

DO PODRĘCZNIKA ZROZUMIEĆ SŁOWO A. GIS, WYDAWNICTWO ARKA

Autor: Sylwia Huebner

Temat: Uczucia ojca po stracie dziecka w „Trenie VII” Jana Kochanowskiego

(ćw. słownikowe)

1 jednostka lekcyjna

Cele:

Uczeń:

Pomoce dydaktyczne:

Metody:

Formy pracy: praca w grupach, zespołowa i indywidualna.

Przebieg lekcji:

  1. Wysłuchanie muzyki żałobnej (stworzenie odpowiedniego nastroju) - około trzech minut.

  1. Uczniowie nazywają uczucia, które kojarzą się z nastrojem słuchanej muzyki.

(np. smutek, melancholia, rozpacz, załamanie, bunt)

  1. Praca w 4-osobowych grupach. Uczniowie otrzymują kartkę z zapisanym słowem cierpienie. Dopisują słowa kojarzące się z tym wyrazem.

np. ROZPACZ

ŚMIERĆ

BOLEŚĆ

STRATA

PŁACZ

NIESZCZĘŚCIE

LAMENT

BUNT

NIEPOKÓJ

NIEMOC

  1. Odczytanie prac i krótkie uzasadnienie przez młodzież swoich propozycji.

  1. Nauczyciel wprowadza w nastrój. Przedstawia sytuację:

Jest wieś Czarnolas. Jesień... W ogrodach kwitną astry, chryzantemy. Wieje silny wiatr. Po krótkiej chorobie zmarła Urszulka, ukochana córka Jana Kochanowskiego. Co dzieje się w domu poety po śmierci córki?

  1. Uczniowie udzielają krótkich odpowiedzi na zadane pytanie.

  1. Nauczyciel informuje o trenach (19 utworów).

  1. Czytanie przez uczniów „Trenu VII” - ciche i głośne. Zapoznanie się z archaizmami.

  1. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela analizują i interpretują wiersz:

Tu nauczyciel podaje temat lekcji: Uczucia ojca po stracie dziecka w „Trenie VII” Jana

Kochanowskiego (ćw. słownikowe).

ojciec - zbolały, cierpiący, smutny, rozpaczający, niepocieszony, przygnębiony, znękany, itd.

Uczniowie korzystają ze słownika wyrazów bliskoznacznych, dobierając właściwe

synonimy.

  1. Wnioski. Uczniowie dostrzegają problematykę „Trenu VII”. Zauważają, że pogrzeb Urszulki jest porównany do ceremonii ślubnej. Uświadamiają sobie daremność ludzkich planów.

  1. Podsumowanie. Skorzystanie z kontekstów interpretacyjnych. Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie fragmentu „Mitologii” J. Parandowskiego.

„Tanatos, syn Nocy, bliźni brat boga snu, zlatuje na czarnych skrzydłach, wchodzi niepostrzeżony

do pokoju i złotym nożem odcina konającemu pukiel włosów. W ten sposób, niby kapłan umarłych, poświęca człowieka na ofiarę bóstwom podziemnym i na zawsze odrywa od ziemi(...). Zrazu wyobrażany jako piękny, silny mężczyzna, zmienił się następnie w chłopca podobnego do Erosa.

Ma skrzydła u ramion i pochodnię w ręce; stoi cichutki i smutny z pochyloną głową, jakby opłakiwał nieboszczyka, nad którym mu czuwać kazano.”

• Nauczyciel zadaje pytanie: Jak starożytni Grecy i Rzymianie wyobrażali sobie śmierć?

• Uczniowie udzielają odpowiedzi.

Praca domowa:

a) dla wszystkich: W imieniu Jana Kochanowskiego napiszę list, w którym wyrażę uczucia po śmierci ukochanej Urszulki.

b) dla chętnych: Co łączy podmiot liryczny „Trenów” z podanymi niżej bohaterami

mitów greckich i z twórcami literatury greckiej?

Niobe, Heraklit., Orfeusz, Persefona, złotowłosa Erato, Symonides

Wybierz 3 postacie i sporządź w zeszycie krótką notatkę.