rosliny okrytonasienne, dydaktyka, przyroda, klasa V


Patryk Matys

III r. BiG

Konspekt lekcji przyrody

Klasa: V

Dział: Rośliny lądowe

Temat: Środowisko życia roślin okrytonasiennych.

Zakres treści:

-dominacja roślin okrytonasiennych,

-formy roslin kwiatowych,

-przystosowanie do życia na lądzie..

Cel ogólny: .

Cele szczegółowe:

A. Zapamiętywanie wiadomości:

-wymieni formy roslin kwiatowych,

-wymieni przystosowania roślin do życia na lądzie..

B. Zrozumienie wiadomości:

-opisze środowisko życia roślin kwiatowych,

-wyróżni część podziemną i nadziemną rośliny,

-określi znaczenie roślin okrytonasiennych w przyrodzie i gospodarce człowieka..

C. Stosuje wiadomości w sytuacjach typowych:

-uzasadni zależność między budową a dominacją roslin kwiatowych,

-rozpoznaje krajowe gatunki roślin kwiatowych, w tym chronione,

-wykona rysunek schematyczny drzewa, krzewu, rośliny zielnej.

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:

-.

Postawy:

-szanuje zieleń.

Metody pracy:

pogadanka, miniwykład, praca z podręcznikiem.

Formy pracy:

praca indywidualna, praca grupowa.

Środki dydaktyczne:

-podręcznik,

-tablice tematyczne.

Literatura dla nauczyciela:

- J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001.

-

Literatura dla ucznia:

-J.Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer „Przyroda dla klasy piątej”. Nowa Era. Warszawa, 2001..

-

Notatka:

  1. rysunki schematyczne drzewa, krzewu i rośliny zielnej

Ogniwa lekcyjne

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Sprawy organizacyjne

5min

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.

Odpytanie z lekcji poprzedniej.

Sprawdzenie pracy domowej.

Przywitanie nauczyciela.

Faza wprowadzająca

3min

Nauczyciel prosi o opisanie środowiska życia roślin kwiatowych.

Wskazany uczeń charakteryzuje środowisko życia.

Faza realizacyjna

25min

Nauczyciel prosi o podanie przystosowań roślin do życia na lądzie-pogadanka.

Prosi o wyminienie form roślin kwiatowych(podręcznik).

Zależność między budową roślin okrytonasiennych a ich dominacją nad roślinami nagonasiennymi-miniwykład.

Nauczyciel tłumaczy na podstawie tablicy tematycznej i rycin w podręczniku podział na część nadziemną i podziemną rośliny oraz omawia ich funkcje.

Nauczyciel pyta uczniów czy rozpoznają rośliny kwiatowe rosnące w okolicy szkoły i po czym je rozpoznają.

Prosi o podanie znaczenia roślin okrytonasiennych w przyrodzie i gospodarce człowieka.

Zaleca uczniom wykonanie w zeszycie przedmiotowym rysunku schematycznego drzewa, krzewu i rośliny zielnej.

Uczniowie zgłaszają się i udzielają odpowiedzi.

Uczniowie wymieniają formy roślin.

Uczniowie wymieniają nazwy roślin okrytonasiennych, które rozpoznają i mówią na jakiej podstawie je rozpoznają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie wykonują rysunki.

Faza podsumowująca

10min

Nauczyciel zadaje pytania:

-w jakim środowisku występują rośliny okrytonasienne?

-jakie znacie formy roślin kwiatowych?

-jakie przystosowania wykształciły rośliny do życia na lądzie?

-na jakiej podstawie roślina została podzielona na cześć nadziemną i cześć podziemną?

-jakie funkcję pełnią te części rośliny?

-dlaczego rośliny kwiatowe dominują nad roślinami nagonasiennymi?

-jakie jest znaczenie roślin okrytonasiennych w przyrodzie i gospodarce człowieka?

Uczniowie odpowiadają.

Praca domowa

2min

Dla wszystkich: opisz przystosowania roślin okrytonasiennych do życia na lądzie.

Dla chętnych: zaprojektuj doświadczenie, w którym sprawdzisz czy roślina jest w stanie funkcjonować po pozbawieniu jej korzenia.


