KONSPEKT

DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

Klasa : V

Temat : Stanisław Tarkowski, opiekuńczy i odważny mężczyzna? - H. Sienkiewicz

pt. „W pustyni i w puszczy”

Cele główne : zapoznanie się z fragmentami powieści

: uczeń samodzielnie tworzy charakterystykę bohatera

: uczeń uczy się wyciągać wnioski i oceniać daną postać literacką

Cele operacyjne : uczeń zna treść fragmentów lektury

: uczeń czyta tekst ze zrozumieniem

: uczeń umie odszukać we fragmentach odpowiednich cytatów dotyczących

charakterystyki

: uczeń potrafi analizować poszczególne fragmenty

Metody pracy : pogadanka, metoda otwarte ucho (uczniowie siadają w okręgu, odpowiadają

na pytanie nauczyciela CZY LUBIĄ OCENIAĆ INNYCH? Każdy uczeń

wypowiada swoje zdanie.

Formy pracy : z cała klasą

Środki dydaktyczne : książka

Literatura : „W pustyni i w puszczy”

Czas : 45 minut

Przebieg lekcji :

Faza wstępna:

1. Sprawdzenie listy obecności (czynności organizujące)

2. Napisanie tematu lekcji na tablicy

3. Pogadanka z uczniami na temat tego, czy należy oceniać innych i jak to robić

Faza właściwa:

1. Przypomnienie co to jest charakterystyka i jakie są jej podstawowe elementy

2. Głośne odczytanie fragmentów lektury (przyniesionych przez nauczyciela) przez czterech

uczniów po fragmencie

3. Krótka pogadanka na temat sytuacji przedstawionej w tekście

4. Zastosowanie metody otwarte ucho

5. Wspólne wyciąganie wniosków, krótka notatka do zeszytu (Stanisław to jeszcze na pewno

Staś)

Faza końcowa:

∗Dyskusja na temat przedstawionej postaci Stasia

∗Czy i dlaczego warto jest oceniać i być ocenianym?