Projekt edukacyjny ,,JESIENNE KOMPONOWANIE” - scenariusze
Data: 20.10. - 24.10.2014r.
Prowadzący:
Grupa: 6-latki ,,Wiewiórki”
Cele ogólne:
przygotowanie do pisania i czytania,
rozwijanie sprawności manualnej,
kształtowanie właściwego chwytu i prawidłowego kierunku pisania,
utrwalenie wiadomości związanych z jesienią,
integrowanie grupy, rozwijanie umiejętności pracy w zespole,
rozwijanie słuchu muzycznego i zainteresowań plastycznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
prawidłowo chwyta narzędzie pisarskie (kredkę, mazak, ołówek),
sprawnie posługuje się nożyczkami,
kreśli zgodnie z prawidłowym kierunkiem (od lewej do prawej, z góry na dół),
rytmicznie porusza się i kreśli linie pionowe, poziome, ukośne i faliste do muzyki,
czyta globalnie wyrazy związane z opisem domu,
współpracuje w grupie,
aktywnie uczestniczy w zajęciach,
jest kreatywne, otwarte i pomysłowe,
zna podstawowe barwy kojarzące się z jesienią oraz ,,dary jesieni”,
wymienia zwierzęta żyjące w lesie i w parku,
odróżnia podstawowe gatunki drzew iglastych i liściastych,
omawia wykonaną pracę plastyczną.
Metody aktywności:
słowne: pogadanka, opis;
oglądowe: pokaz ilustracji, wzorów prac plastycznych, obserwacja przyrody;
praktyczne: praca plastyczna, ,,burza mózgów”, zabawy muzyczno-ruchowe.
Formy pracy:
zbiorowa,
zespołowa,
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
nożyczki, kleje, pastele, kredki, gazety, szary papier, kolorowe arkusze papieru, CD z muzyką klasyczną, odtwarzacz CD, miski z wodą, niebieskie paski bibuły, tekst bajki relaksacyjnej ,,Jestem wodą”, arkusze z liniaturą, kolorowe koła.
PRZEBIEG:
DZIEŃ 1: ,,Jestem wodą”.
1. Stworzenie odpowiedniej atmosfery (zgaszenie światła, przyciemnienie Sali, włączenie muzyku relaksacyjne z odgłosami morza), zaproszenie do zajęć.
2. Przeczytanie bajki relaksacyjnej ,,Jestem wodą”, pogadanka na temat wyobrażeń dzieci.
3. Zabawa słowna ,,Dokończ zdanie”: Woda jest…., W wodzie można…., Woda jest potrzebna do…., Woda jest w…., Lubię wodę, bo…..
4. Ćwiczenie rozluźniające palców i nadgarstków w wodzie. Dzieci podzielone na małe zespoły wykonują określone ruchy palców i dłoni w misce z wodą - dotykanie dłonią wody, chlapanie, otrzepywanie, rysowanie wzorów palcem, dotykanie dłonią dna, pocieranie, przelewanie z kubka do kubka itp.
5. Swobodna improwizacja ruchowa z paskami bibuły ,,Pada deszcz”.
6. Rysowany wierszyk ,,Pada deszcz” metodą M. Bogdanowicz. Dzieci rytmicznie kreślą po wzorze (linie pionowe różnej wielkości) w rytm słów wierszyka.
7. Pisanie linii pionowych i ukośnych w dużej liniaturze w rytm muzyki, zwrócenie uwagi na prawidłowy kierunek kreślenia.
8. Praca plastyczno-techniczna ,,Parasolki w deszczu”. Dzieci na niebieskiej kartce papieru kreślą linie pionowe w rytm szybkiej muzyki - ,,deszcz”, następnie tworzą parasolki poprzez złożenie na pół wyciętego koła i dorysowania laseczki mazakiem. Wystawa prac.
DZIEŃ 2: ,,Jesienne barwy”
1. Pogadanka na temat jesieni.
2. Zaproszenie dzieci do stołów, na których leży szary papier przyklejony od spodu do stołu. Dzieci wybierają sobie jedną pastelę w kolorach jesieni i kreślą linie pionowe w rytm szybkiej muzyki. Na sygnał nauczyciela: zmieniają pozycję przesuwając się o jedno miejsce w prawo, podają sobie kredki w kole, wymieniają się kolorami, wykonują ćwiczenie rozluźniające palce, dłonie i ramiona (wachlowanie, machanie, klaskanie, pocieranie, otrzepywanie, ,,wkręcanie żarówek” itp.). W kolejnym etapach kreślą linie faliste oraz serpentyny, sprężynki. Przy każdym wzorze zmieniany jest utwór z repertuaru muzyki klasycznej.
3. Dzieci odrysowują czarną kredką swoją jedną złączoną dłoń. Nauczyciel odkleja szary papier, grupa siada w wybranym miejscu i wycina swoją dłoń. Pozostałe resztki papieru dzieci ucinają na małe paseczki i kwadraciki, po czym chowają do worka (materiał zostanie wykorzystany na kolejnych zajęciach).
4. W ostatnim etapie zajęć grupa tworzy koronę drzewa z wyciętych dłoni, dzieci dorysowują pień, zwierzęta leśne oraz inne wymyślone przez siebie elementy krajobrazu leśnego.
DZIEŃ 3: ,,Jesienny las”
1. Zabawa integracyjna w kole ćwicząca pamięć ,,Zwierzęta w lesie”. Pierwsze dziecko wymienia nazwę zwierzęcia, kolega obok powtarza to, co powiedział kolega i dodaje swoją nazwę zwierzęcia, kolejna osoba musi już powtórzyć nazwy dwóch zwierząt i podać swoje itd. Zabawa trwa do momentu aż ostatnia osoba w kole powtórzy wszystkie wymienione zwierzęta i doda swoją nazwę.
2. Nauczyciel wysypuje na środek sali skrawki szarego papieru z poprzednich zajęć. Dzieci z wybranej części wydzierają małe kawałki, po czym tworzą z nich koronę drzewa. Następnie dorysowują czarną kredką pień, a środek malują na biało, zgadują, jakie drzewo powstało (brzoza).
3. Nauczyciel demonstruje pokaz wykonania jeża i wiesza na tablicę wzór pracy. Dzieci odrysowują czarną lub brązową kredką swoją dłoń, kolorują wnętrze, dorysowują oko, nos i uśmiech. Doklejają kolce - wycięte z szarego papieru trójkąty.
4. Dzieci wycinają jeża i przyklejają obok zrobionej brzozy. Wystawa prac.
DZIEŃ 4: ,,Gazetowe inspiracje”.
1. Nauczyciel rozdaje dzieciom kartkę gazety, po czym kieruje rozmową: ,,Do czego służy gazeta?” ,,Czym może stać się gazeta?” ,,Jakie dźwięki wydaje gazety”. Dzieci demonstrują swoje pomysły, a grupa powtarza czynności.
2. Zabawa muzyczno-ruchowa ,,Marsz wokół gazet”, dzieci zgodnie z rytmem poruszają się między rozłożonymi na podłodze gazetami, na przerwę w muzyce stają na gazecie.
3. Zabawa kształtująca umiejętność reagowanie na zmianę wysokości dźwięków. Na dźwięki niskie dzieci czytają gazetę w siadzie płaskim, na wysokie - czytają gazetę na stojąco.
4. Zabawy ruchowe z gazetą ,,Mali cyrkowcy”: marsz z gazetą na głowie, chodzenie na czworakach z gazetą na plecach, zabawa w kelnerów, zgniatanie gazety - przekładanie nad głową, wokół talii, pod kolanami, podrzucanie, celowanie do kosza, skoki z gazetą pod kolanem itp.
5. Rytmiczne darcie gazety na paski do rymowanki ,,Siała baba mak”.
6. Zabawa muzyczno-ruchowa ,,Zabawy w parku” - dzieci podrzucają paski gazety - liście, obserwują ich spadanie, turlają się po podłodze, po czym na sygnał nauczyciela zgarniają paski gazety na jedną kupkę - ,,porządki w parku”.
7. Praca plastyczno-techniczna ,,Grzyb” metodą wydzieranki z wykorzystaniem podartych pasków gazety. Ozdabianie pracy wg własnego pomysłu.
DZIEŃ 5: ,,W moim domu”.
1. Swobodna rozmowa na temat miejsca zamieszkania dzieci, ich rodziny, ulubionych domowych czynności.
2. Zaproszenie do stołu, gdzie każde dziecko ma przygotowane dwie kartki białego papieru. Na sygnał nauczyciela dzieci zamalowują jedną kartkę liniami falistymi w rytm muzyki i składają wg instrukcji na kształt trapezu - dach domu. Drugą kartkę papieru dzieci składają na pół i jedną zewnętrzną częścią przyklejają do kolorowego arkuszu. Otwierają drugą nieprzyklejoną część i w środku rysują swoją rodzinę, na zewnątrz z kolei okna i drzwi, przyklejają dach, ozdabiają pracę wg własnego pomysłu - obok domu mogą narysować płot, zwierzęta, ogródek, słońce, chmury itp.
3. Nauczyciel zbiera prace dzieci i rozkłada ,,ich domy” na dywanie w formie makiety. Między rysunkami kładzie napisy do czytania globalnego: tu, jest, mieszka, tam, Tam, TU, to, dom. Dzieci siadają wokół powstałej makiety i układają zdania pokazując jednocześnie domy swoich kolegów i koleżanek.
4. Podsumowanie zajęć, podziękowanie za uczestnictwo, wręczenie pamiątkowych dyplomów.