konspekt Monarchia parlamentarna w anglii, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


 

Temat: Monarchia parlamentarna w Anglii XVII wieku. 

Dział programowy: Rzeczpospolita i Europa w XVII wieku.

Typ lekcji: poświęcona opracowaniu nowego materiału 
 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- przedstawia fakty związane z powstawaniem monarchii parlamentarnej w Anglii

- zna grupy społeczne dążące do ograniczenia władzy królewskiej

- określa różnice i podobieństwa między monarchią absolutną a parlamentarną

- dostrzega znaczenie zgody, jako drogi, która prowadzi do budowania ładu w państwie  

Metody nauczania:

Poszukująca:

- praca od kierunkiem

- rozmowa nauczająca(tzw. pogadanka)

Podająca:

- praca z tekstem autorskim i mapą 
 

Formy pracy:

- indywidualna jednolita i zróżnicowania

- praca w grupach (np. dwuosobowych) 

Środki dydaktyczne: karta pracy, krzyżówka, atlasy, podręcznik- materiał ilustracyjny, tekst źródłowy, encyklopedia, flaga  
 
 

TOK LEKCJI:

Fazy

Przebieg

Uwagi

Czynności n-la

Czynności uczniów

 
 
 
 
 
 
 
 
 
I. Przygotowawcza

  1. Czynności organizacyjno- porządkowe

 
 
 

  1. Ogniwo wiążące.

N-ciel: Na pewno zastanawia Was, dlaczego tak zostaliście podzieleni. Dzisiejsza lekcja to wyjaśni. Wstępem do niej będzie rozwiązanie krzyżówki, a otrzymane hasła pomogą w sprecyzowaniu tematu lekcji.

3. Odczytanie hasła krzyżówki . Wyjaśnienie pojęć. 
 

  1. Zapowiedź tematu.

Jak można byłoby połączyć te pojęcia, aby stworzyły jeden system władzy?

Taki system zaistniał w Anglii. Jak do tego doszło, wyjaśni dzisiejsza lekcja.

Otrzymują kart pracy w dwóch kolorach(podział na dwie grupy) Jest to „karta wstępu na lekcję”. 
 
 
 
 
 
 

Rozwiązują krzyżówki w grupach dwuosobowych. 
 
 

Podają hasła: monarchia, parlament. Próbują wyjaśnić ich znaczenie. 
 

Próbują sprecyzować temat, „Monarchia parlamentarna” 
 
 

Zapisują temat: Monarchia parlamentarna w Anglii w XVII wieku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ucz. Mogą posłużyć się przygotowanym Słownikiem terminów historycznych lub encyklopedią

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
II. Realizacyjna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Opracowanie nowego materiału.

  1. Określenie położenia Anglii (korzystanie z map w atlasie).

  2. Praca samodzielna - wyszukiwanie informacji zgodnie z zestawem pytań na kartach.

  3. Referowanie, wg zestawów

 

Nauczyciel zwraca uwagę, że uczniowie nie bez znaczenia siedzą w klasie w dwóch rzędach, co ma symbolizować podział parlamentu na dwie izby: gmin i lordów.

Nawiązuje do polskiego parlamentu wskazując na fakt, że nie zasiadało w nim mieszczaństwo.  

 
Określają położenie geograficzne. 
 

Zapoznają się z pytaniami (instrukcją) i przygotowują się do zreferowania korzystając z tekstu autorskiego. 
 

Grupa I:

-Jaka dynastia rządzi w Anglii w XVI wieku. Na czym opierają się jej rządy?

-Co zmienia się w Anglii w XVII wieku?

- Jak wyglądają rządy po śmierci Elżbiety II 

Uczniowie podają najistotniejsze fakty, którymi uzupełniają przygotowaną kartę pracy. 
 

Uczniowie, z pomocą n-la, wyciągają wniosek o tym, że brak porozumienia doprowadził do konfliktu i wpływał niekorzystnie na sytuację w państwie. Popierają te rozważania przysłowiem ”zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Wskazują na potrzebę kompromisów w celu utrzymania pokoju i stabilizacji w państwie. 

Grupa II:

- Jak doszło do upadku monarchii?

- Co wydarzyło się 19 maja 1649r.?

- Na czym polegał nowy rodzaj władzy po upadku monarchii? 
 

Grupa III:

- Z jakimi problemami borykała się republika?

- Co dzieje się po śmierci Cromwella?

- Jaki nowy rodzaj władzy ukształtuje się za panowania

Karola II, na czym będzie polegał? 
 
 
 
 
 
 
 

Efektem pracy grup będzie stworzenie notatki w postaci tabeli: 
 

wiek, dokładna data

dynastia, kto sprawuje rządy

rodzaj rządów

XVI  

Tudorowie 

Henryk XVIII

 
monarchia absolutna

XVI/XVII

Elżbieta I

monarchia absolutna( zaistniał dwuizbowy parlament)

XVII

Stuartowie

Karol I(syn Jakuba I)

monarchia absolutna

19 maja 1649r.

Olivier Cromwell

(dyktator)

republika;

(rozwiązanie parlamentu)

1660r.

Karol II

monarchia + parlament= monarchia parlamentarna

 
 
 
 

 
atlasy 

Przygotowane są trzy zestawy pytań, które uporządkują chronologicznie przebieg wydarzeń.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Realizacja celu wychowawczego. 
 
 
 
 
 
 
 

Konieczne wyjaśnienie pojęcia: republika 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uczniowie uzupełniają tabelę. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

III. Kontrolna

  1. Podsumowanie lekcji.

- Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że obecne  Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii to monarchia konstytucyjna. Na tronie zasiada Elżbieta z dynastii Windsorów

( monarcha dzieli władzę z organem przedstawicielskim na podstawie konstytucji).

- Pytania podsumowujące temat:

    • Czego o dziejach Anglii dowiedzieliście się na dzisiejszej lekcji?

    • Z jakimi nowymi pojęciami spotkaliście się? Co one oznaczają?

2. Ocena pracy uczniów.

Uczniowie dzielą się wiadomościami o współczesnej Anglii. 
 
 
 
 
 
 
 

Dzielą się wrażeniami z lekcji.

Zwracają uwagę, że tło kart pracy wiąże się z barwami flagi angielskiej. 
 
 
 

Uczniowie najaktywniejsi nagrodzeni zostają zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania.

Nawiązanie do współczesności.

 
 
 
 

Opracowała: Ewa Krysztofik


