Scenariusz zajęć plastycznych wyklejanie plastelinąsia

Scenariusz zajęć plastycznych przeprowadzonych
w grupie pięciolatków

Prowadzący: Barbara Klenka

Data zajęć: 27.11.2010 r.

Blok tematyczny: „Idą Święta”
Czas trwania zajęć: 30 min

Temat zajęć (wpis do dziennika): „Mikołaju Święty przynieś nam prezenty” – zajęcia plastyczne, wyklejanie obrazka Mikołaja plasteliną.

Cel ogólny:

Cele szczegółowe (operacyjne)-

uczeń:

Metody:

Metoda słowna – rozmowa z dziećmi

Metoda aktywizująca (czynna) – zajęcie plastyczne

Metoda oglądowa – oglądanie gotowych prac

Formy pracy:

Praca indywidualna i grupowa.

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

Czynności nauczyciela Czynności dzieci

Formy organizacyjne,

metody,

rodzaj edukacji

Spostrzeżenia,

uwagi

1. Zaproszenie dzieci na dywan.
Nauczycielka czyta dzieciom zagadki:

A. Przyjechała pani biała z kraju dalekiego. Piękna na niej suknia z puchu srebrzystego. Błyszcza białej pani gwiazdki na sukience. Niesie biała pani choinkę na ręce

B. Z nieba na ziemie pada, rośnie pierzynka biała. W mieście kłopot nie lada, na wsi radość niemała

C. Ktoś tu pisał na śniegu, zostawił dziwne znaki- jakieś strzałki, kreseczki. Zgadnijcie, kto to taki?

D. Mam igieł sto tysięcy, może nawet więcej. Gdy mnie stroić maja w pokoju

ustawiają

E. Teraz ręce a w nich miotła, tu oczy, nos usta, tam guziki, kapelusz na głowie. No i jest

co? Kto powie?

2. Wprowadzenie dzieci do tematu.

Nauczycielka pyta:
Z czym wam sie kojarzy Święty Mikołaj?

3. Słuchanie opowiadania o Święty Mikołaju.
Roześmiany, brodaty staruszek
w czerwonym stroju, niosący na plecach ogromny wór pełen prezentów, to postać znana
i uwielbiana przez wszystkie dzieci na świecie. Każdego roku, czekają one na jego wizytę i prezenty, które przyniesie. Legenda głosi, że Mikołaj zamieszkuje dalekie tereny mroźnego bieguna Północnego, Laponii razem ze swoimi pomocnikami w fabryce zabawek. Święty Mikołaj cały rok otrzymuje listy od dzieci z całego świata, a następnie sprawdza czy były grzeczne, bo tylko to jest warunkiem otrzymania świątecznego prezentu. Gdy nadchodzi czas 6 grudnia, Mikołaj wsiada do swoich, zaprzężonych w renifery sań, by rozwieźć prezenty po całym świecie. Zaprzęg Mikołaja zwykle ciągnięty jest przez osiem reniferów, wśród których znajduje się znanym wszystkim dzieciom czerwononosy Rudolf. Staruszek
z siwą brodą, jest najsprytniejszym włamywaczem na świecie, gdyż potrafi niepostrzeżenie przedostać się przez komin do każdego domu
i równie szybko zniknąć, zostawiając wcześniej prezenty dla wszystkich dzieci. W niektórych krajach, tradycją jest, że na stoliku zostawia się mleko i ciasteczka, by Mikołaj miał siłę na dalsze rozwożenie prezentów.

4. Rozmowa na temat opowiadania.

Nauczycielka zadaje pytania związane z tekstem, np.:

* skąd pochodzi Święty Mikołaj

*kiedy obchodzimy dzień Świętego Mikołaja?

* Jak wygląda Święty Mikołaj?

*Jak nazywa się znany renifer Mikołaja i co ma charakterystycznego?

*Komu Mikołaj daje prezenty?

*Co i dlaczego w niektórych krajach dzieci zostawiają dla Mikołaja?

5. Zaproszeni dzieci do stolików.

Zapoznanie z techniką wyklejania plasteliną. Wytłumaczenie dzieciom co będą teraz robiły.

6. Nauczyciel nadzoruje pracę dzieci.
Włącza płytę z nagraniami świątecznymi aby wprowadzić świąteczny nastrój.
Zwraca uwagę na wcześniej powiedziane zasady bezpieczeństwa, pomaga w razie potrzeby.

7. Po zakończeniu pracy.
Nauczyciel wraz z dziećmi sprząta miejsca pracy, aby zachować porządek, myją razem ręce.

8. Rozmowa o pracach,
Które podobają się dzieciom najbardziej i dlaczego.


9. Zakończenie zajęcia zaproszeniem dzieci do zabawy ruchowej.
,, Znajdź dzwoneczek”

Dzieci dobierają sie parami. Jedno ma zawiązane oczy chustka, drugie ustawia sie z dzwonkiem po drugiej stronie sali. Dziecko z zawiązanymi oczami ma trafić do osoby z

dzwoneczkiem.

10. Podziękowanie dzieciom za grzeczną i wspaniałą zabawy.

Dzieci siadają w kole na dywanie i odpowiadają na zagadki:

  1. (ZIMA)

  2. (ŚNIEG)

  3. (PTAKI)

  4. (CHOINKA)

  5. (BAŁWAN)

Dzieci opowiadają, z czym kojarzy się im Święty Mikołaj: staruszek, prezenty, broda, worek itp.

Dzieci w skupieniu słuchają opowiadania o Świętym Mikołaju.

  • Z Laponii

  • 6 grudnia

  • Ma czerwoną czapkę, ogromny wór na plechach z prezentami itp.

  • Rudolf czerwononosy

  • Grzecznym dzieciom

  • Mleko i ciasteczka, aby miał siłę rozwieźć prezenty

Dzieci siadają przy stolikach i słuchają nauczyciela.

Dzieci wykonują swoją pracę.

Sprzątanie miejsca pracy. Umycie rąk.

Dzieci wybierają pracę, która najbardziej im się podoba.

Dzieci bawią się zachowując zasady bezpieczeństwa.

Metoda słowna,
praca grupowa.

Metoda słowna: działanie na wyobraźnię poprzez bodźce słuchowe.

Metoda słowna: działanie na wyobraźnię poprzez bodźce słuchowe.

Metoda aktywizująca: „burza mózgów” wypowiedzi spontaniczne,

Metoda aktywizująca.

Metoda słuchowa.

Metoda oglądowa.

Zabawa ruchowa, koordynacja ruchowo-słuchowa.

Dzieci uważnie słuchają.

Na stolikach muszą być przygotowane środki dydaktyczne.

Płyta CD.

Informacja o zasadach bezpiecznej zabawy.

Zakończenie zabawy.

