Scenariusz doświadczenia
Badanie właściwości papieru i materiałów papierniczych
Określanie kierunku ułożenia włókien w papierze
15 min
Cele doświadczenia:
Uczeń:
- podaje sposoby określania kierunku ułożenia włókien w papierze,
- przeprowadza badania zgodnie z instrukcją,
- formułuje wnioski wynikające z przeprowadzonego doświadczenia,
- z zaangażowaniem uczestniczy w pracy zespołowej,
- prezentuje swoje spostrzeżenia na forum klasy.
Forma pracy:
grupowa.
Środki dydaktyczne:
- 4 zestawy ponumerowanych próbek papieru: arkusz papieru do kserokopiarki, gładka kartka z zeszytu, kartka z bloku technicznego, kartka z bloku rysunkowego,
- 10 ml wody w szerokim naczyniu.
Przebieg doświadczenia:
1. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy, a następnie przedstawia cel doświadczenia: określenie kierunku ułożenia włókien w papierze. Rozdaje każdemu zespołowi instrukcje wykonania zadań, zamieszczone w Materiałach dla ucznia, oraz zestawy próbek papieru. Trzecia drużyna otrzymuje dodatkowo naczynie z wodą.
2. Zespół pierwszy określa kierunek ułożenia włókien w papierze za pomocą zginania, drugi - rozdzierania, trzeci - zwilżenia materiału wodą, a czwarty - rozciągania krawędzi.
3. Wszystkie grupy zapoznają się z instrukcjami. W razie potrzeby nauczyciel udziela szczegółowych wyjaśnień.
4. Po wykonaniu zadań ochotnicy z poszczególnych zespołów przedstawiają przebieg doświadczeń oraz wnioski. Nauczyciel komentuje wypowiedzi uczniów i ocenia ich pracę.
Materiały dla ucznia
Zadanie dla grupy I
Przeprowadźcie doświadczenie, w którego wyniku określicie kierunek ułożenia włókien
w papierze.
1. Przyjrzyjcie się uważnie rysunkowi.
2. Ułóżcie próbkę papieru na krawędzi stołu - dłuższym bokiem kartki wzdłuż linii ławki. Zwróćcie uwagę, w jaki sposób zgina się część papieru pozostająca poza blatem.
3. Obróćcie kartkę o 90°, tak aby jej krótszy bok leżał wzdłuż linii stołu. Zaobserwujcie,
co się dzieje z papierem.
4. W ten sam sposób sprawdźcie, jak zginają się pozostałe próbki papieru.
5. Na każdej próbce zaznaczcie ołówkiem kierunek ułożenia włókien.
Zadanie dla grupy II
Przeprowadźcie doświadczenie, w którego wyniku określicie kierunek ułożenia włókien
w papierze.
1. Przyjrzyjcie się uważnie rysunkom.
2. Złóżcie kartkę na pół wzdłuż dłuższej krawędzi. Rozprostujcie próbkę papieru i obejrzyjcie linię zgięcia.
3. Ponownie zegnijcie kartkę - tym razem wzdłuż krótszej krawędzi. Rozprostujcie próbkę papieru i obejrzyjcie linię zgięcia.
4. W ten sam sposób sprawdźcie, jak zginają się pozostałe próbki papieru.
5. Na każdej próbce zaznaczcie ołówkiem kierunek ułożenia włókien.
Zadanie dla grupy III
Przeprowadźcie doświadczenie, w którego wyniku określicie kierunek ułożenia włókien
w papierze.
1. Przyjrzyjcie się uważnie rysunkom.
2. Zwilżcie kartkę papieru kilkoma kroplami wody.
3. Wilgotną kartkę rozedrzyjcie wzdłuż dłuższej krawędzi. Obejrzyjcie linię rozdarcia.
4. Następnie zwilżcie nową kartkę i rozedrzyjcie wzdłuż krótszej krawędzi. Opiszcie efekty badania.
5. W ten sam sposób sprawdźcie, jak rozdzierają się pozostałe próbki papieru.
6. Na każdej próbce zaznaczcie ołówkiem kierunek ułożenia włókien.
Zadanie dla grupy IV
Przeprowadźcie doświadczenie, w którego wyniku określicie kierunek ułożenia włókien
w papierze.
1. Przyjrzyjcie się uważnie rysunkom.
2. Przeciągnijcie zaciśniętymi palcami - kciukiem i placem wskazującym - wzdłuż dłuższego brzegu papieru. Aby efekt był bardziej wyraźny, użyjcie również paznokci. Zaobserwujcie,
co się dzieje z papierem.
3. Ponownie rozciągnijcie krawędź kartki - tym razem wzdłuż krótszego brzegu. Obejrzyjcie efekt doświadczenia.
4. W ten sam sposób sprawdźcie, jak rozciągają się pozostałe próbki papieru.
5. Na każdej próbce zaznaczcie ołówkiem kierunek ułożenia włókien.