Opracował mgr Artur Machaj
Nauczyciel informatyki
Zespołu Szkół w Krzepicach
KONSPEKT Z LEKCJI Z INFORMATYKI
Klasa II LO
Konspekt oparty jest na autorskim programie z informatyki
(2 godziny lekcyjne)
Temat lekcji: Archiwizacja danych.
Cel główny lekcji:
Poznanie możliwości archiwizacji programami WinZip, WinRAR oraz ARJ.
Cele szczegółowe lekcji:
zapamiętanie wiadomości
Uczeń po lekcji zna pojęcia: archiwizacja, kompresja, dekompresja danych
Zrozumienie wiadomości
Uczeń umie wyjaśnić celowość przeprowadzania procesu archiwizacji danych
Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi posługiwać się programami archiwizującymi dane
Uczeń umie współpracować w grupie.
Stosowanie wiadomości i umiejętności w sytuacjach nietypowych
Uczeń umie świadomie dokonać wyboru programu archiwizującego do określonego formatu plików
Metody pracy na lekcji:
Metoda słowna - przekaz informacji
Pogadanka i dyskusja
Metoda praktyczna - praca przy komputerze
Formy pracy na lekcji:
Grupy dwuosobowe
Środki dydaktyczne:
Komputery
Oprogramowanie WinZip, WinRAR, ARJ
Pliki do archiwizacji w formacie (DOC, TXT, JPG, GIF, BMP, WAV, XLS, MDB, EXE)
Zegarek ze stoperem
Zestaw kart pracy
Przebieg lekcji:
Sprawy organizacyjne (sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji)
Właściwy tok lekcji:
Dyskusja na temat archiwizacji danych
Co to jest archiwizacja danych?
Jaką funkcję spełnia archiwacja danych?
Które programy służą do archiwizacji danych?
Które pliki można archiwizować?
Które programy do archiwizacji są najlepsze i dlaczego?
Dlaczego niektóre programy archiwizują lepiej, szybciej? Od czego to zależy?
Obsługa programu WinZip, WinRAR, ARJ
tworzenie nowego archiwum ćwiczenie nr 1
wybór metody kompresji ćwiczenie nr 1
archiwizowanie z podfolderami ćwiczenie nr 2
tworzenie samorozpakowywujących się plików ćwiczenie nr 2
archiwizowanie z podziałem na woluminy ćwiczenie nr 3
dekompresja danych ćwiczenie nr 4
dodawanie danych do archiwum. ćwiczenie nr 5
Przeprowadzenie badań sprawdzających szybkość i jakość archiwizowania danych.
Wyjaśnienie celu przeprowadzenia badania - Celem przeprowadzenia badania jest:
Sprawdzenie jakości archiwizowania plików różnych formatów (Które pliki najbardziej opłaca się archiwizować?)
Sprawdzenie jakości archiwizowania różnymi archiwizerami
(Które programy archiwizujące najlepiej kompresują dane?)
Sprawdzenie szybkości archiwizowania plików różnych formatów
(Które pliki najszybciej są archiwizowane?)
Sprawdzenie szybkości archiwizowania różnymi archiwizerów
(Które programy archiwizujące najszybciej kompresują dane?)
Przebieg badań:
Podział uczniów na grupy dwuosobowe
Rozdanie kart pracy każdej grupie (załącznik nr 1)
Grupa nr 1 (pliki formatu DOC - MS Word)
Grupa nr 2 (pliki formatu TXT - format tekstowy)
Grupa nr 3 (pliki formatu JPG - pliki graficzne)
Grupa nr 4 (pliki formatu GIF - pliki graficzne)
Grupa nr 5 (pliki formatu BMP - pliki graficzne)
Grupa nr 6 (pliki formatu WAV - plik z muzyką)
Grupa nr 7 (pliki formatu XLS - arkusz MS Excel)
Grupa nr 8 (pliki formatu MDB - baza danych MS Access)
Grupa nr 9 (pliki formatu EXE - pliki aplikacji)
Wyjaśnienie sposobu uzupełniania kart pracy
Wykonanie badań
Opracowanie danych zbiorczych (załącznik nr 2 oraz załącznik nr 3)
Wyciągnięcie wniosków - próba odpowiedzi na pytania:
Które pliki najbardziej opłaca się archiwizować?
Które programy archiwizujące najlepiej kompresują dane?
Które pliki najszybciej są archiwizowane?
Które programy archiwizujące najszybciej kompresują dane?
Zadanie domowe:
Napisz pracę pt.: „Charakterystyka programów do archiwizacji danych: WinZip, WinRAR i ARJ.”. Praca ma zawierać:
Na stronie pierwszej - tytuł pracy, imię i nazwisko autora, nazwę klasy, krótką informacje o artykule
Rozwinięcie - ma stanowić zasadniczą część pracy, należy tutaj wykorzystać wyniki uzyskane podczas badań (karty pracy ucznia)
Zakończenie - podsumowanie treści pracy.
Załącznik nr 1
Karta pracy ucznia
Numer grupy Klasa
Imię i nazwisko ucznia
Lp. |
Nazwa programu archiwizującego |
Format plików |
Rozmiar plików przed archiwizacją |
Rozmiar pliku po archiwizacji |
Czas archiwizacji |
||
|
|
|
|
Pomiar 1 (najszybszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 2 (najwolniejszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 1 (najszybszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 2 (najwolniejszy sposób archiwizacji) |
1 |
WinZip |
|
|
|
|
|
|
2 |
WinRAR |
|
|
|
|
|
|
3 |
ARJ |
|
|
|
|
|
|
Załącznik nr 2
Karta pracy ucznia
Tabela przedstawia pojemności plików po archiwizacji dla pomiaru pierwszego (najszybszy sposób archiwizacji) i pomiaru drugiego (najwolniejszy sposób archiwizacji).
Lp. |
Format pliku |
POJEMNOŚCI PLIKÓW PO ARCHIWIZACJI |
Najlepszy archiwizator |
|||||
|
|
WinZip |
WinRAR |
ARJ |
|
|||
|
|
Pomiar 1 (najszybszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 2 (najwolniejszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 1 (najszybszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 2 (najwolniejszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 1 (najszybszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 2 (najwolniejszy sposób archiwizacji) |
|
1 |
DOC |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
TXT |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
JPG |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
GIF |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
BMP |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
WAV |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
XLS |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
MDB |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
EXE |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
wszystkie |
|
|
|
|
|
|
|
Załącznik nr 3
Karta pracy ucznia
Tabela przedstawia szybkości archiwizacji plików dla pomiaru pierwszego (najszybszy sposób archiwizacji) i pomiaru drugiego (najwolniejszy sposób archiwizacji).
Lp. |
Format pliku |
CZASY ARCHIWIZACJI PLIKÓW |
Najszybszy archiwizator |
|||||
|
|
WinZip |
WinRAR |
ARJ |
|
|||
|
|
Pomiar 1 (najszybszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 2 (najwolniejszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 1 (najszybszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 2 (najwolniejszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 1 (najszybszy sposób archiwizacji) |
Pomiar 2 (najwolniejszy sposób archiwizacji) |
|
1 |
DOC |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
TXT |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
JPG |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
GIF |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
BMP |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
WAV |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
XLS |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
MDB |
|
|
|
|
|
|
|
9 |
EXE |
|
|
|
|
|
|
|
10 |
wszystkie |
|
|
|
|
|
|
|
Archiwizacja danych - pomiar jakości kompresji danych
14
- 2 -
Konspekt lekcji z informatyki - opracował Artur Machaj