SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa wiekowa:4-latki
Temat: GAZETKOWO.
Cele:
-dostarczenie dzieciom okazji do spontanicznych działań,
-wyrażania radości,
-pobudzanie wyobraźni dziecięcej, inspirowanie do działań twórczych,
-poznanie właściwości rzeczy( gazeta), dobieranie określeń przymiotnikowych,
-wyrabianie wrażliwości słuchowej,
-nabywanie świadomości czytelniczych.
Część I
Przebieg:
Wprowadzenie: opowiadanie nauczycielki o mieście gazetkowie, gdzie każdy mieszkaniec ( poproszony przez nauczycielkę szeptem, ) wybiera sobie dom-gazetę ( gazety rozłożone na podłodze).
Ćwiczenia myślenia twórczego: tworzenie listy atrybutów gazety -instrukcja-weź do ręki gazetę , obejrzyj jaka ona jest, dotknij ją , zobacz jaką ma grubość, sprawdź , czy wydaje dźwięki, powąchaj ją , oceń ciężar. Określ jaka ona jest....
Kontakt emocjonalny; porównywanie gazety do przedmiotów codziennego użytku-prześcieradła, poduszki, kołdry, ubrań-swetra, czapki...
Wydobywanie odgłosów akustycznych, dzieci maszerują po sali i naśladują padający deszcz ( uderzenia w gazetę , :delikatne i mocniejsze), wiejący wiatr, ( wachlowanie gazetą ), marsz, ( pocieranie gazeta )w części drugiej zagadki akustyczne, nauczycielka odwrócona do dzieci, wydobywa z gazety różne odgłosy, dzieci odgadują co się dzieje z gazetą .
Zabawa w czytanie: dzieci ujmują gazetę obiema rękami i „ czytają „ artykułując dowolne sylaby( le, la, lo...)i zmieniając natężenie głosu, przyjmując różne pozycje czytania.
Zabawa kształcąca słuch i sprawność fizyczną , aktywizująca uwagę -„ Niewidzialni” ;przy dźwiękach tamburyna dzieci swobodnie biegają , na dźwięk dzwoneczka -zwijają się w kłębek, nakrywają się gazeta -peleryną.
Ćwiczenia twórczego myślenia: Co można zrobić z gazety-dzieci podają propozycje, na zakończenie formułują kule z gazety, podrzucają je, toczą i rzucają nimi do celu (kosza).
Część II
Ekspresja plastyczna.
Temat: Co można zrobić z gazety?
Pomoce: gazety rozłożone na stole, farby, spinacze, nożyczki, taśma klejąca, klej, gąbki, pędzle, nożyczki,
Forma: praca w zespołach według życzeń dziecka.
Instrukcja: Używając gazety i pozostałych pomocy zrób:
-coś co można założyć na rękę,
-coś co będzie latało,
-coś co możesz nosić jako ubranie,
-coś co możesz komuś podarować lub namaluj to co chcesz.
Podsumowanie:
1.Prezentacja prac, obdarowywanie siebie upominkami, 9 prace dzieci przypięte do tablicy).
2. Podziękowanie piosenka za zabawę.
3.wyznaczeni dyżurni sprzątają po zajęciu.