SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4- 5 LETNICH

TEMAT

CO NAS SPOTKA W KRÓLESTWIE BAJEK

CEL GŁÓWNY

- stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela

- budzenie zainteresowania literaturą dziecięcą

- doskonalenie umiejętności porównywania, identyfikowania, analizy i syntezy wzrokowo słuchowo- ruchowej- czynności niezbędnych do nauki czytania pisania i liczenia

CELE OPERACYJNE

- zna bohaterów najbardziej popularnych bajek

- odgadnie tytuły bajek na podstawie usłyszanych fragmentów, rekwizytów , fragmentów ilustracji

- ułoży w odpowiedniej kolejności historyjkę obrazkową

- wykona działania matematyczne

- potrafi przeliczać, zna odpowiedniki graficzne cyfr

- zna , nazywa i wskazuje wymienione litery

- odczytuje globalnie wyrazy

- odszukuje swoją wizytówkę

- nazywa pierwsza głoskę, dzieli na sylaby

- kreśli koło bez odrywania ręki

METODY

- elementy metody I. Majchrzak

- elementy naturalnej nauki języka

- elementy MDS M. Bogdanowicz

- stawiania zadań i problemów otwartych

FORMY

- praca z całą grupą, w małych zespołach, zespołach podziałem na grupy wiekowe

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

- wizytówki, litery, cyfry, karty z działaniami matematycznymi, ilustracje bohaterów bajek, ilustracje bajkowych rekwizytów, kolorowa kostka, puzzle, rebusy obrazkowo- literowe, karty pracy, zagadki tekstowe, historyjka obrazkowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.ZABAWA INTEGRACYJNA

- powitanie zabawą integracyjną w kole , w parach, utrwalenie kierunku; lewo- prawo

2.AKT INICJACJI- WIZYTÓWKI

- dzieci siedzą w kole i kolejno stają na środku, dzielą swoje imię na sylaby ale podają wizytówkę wybranemu koledze

3.PREZENTACJA IMIENIA

- dzieci układają swoje imię z przydzielonych literek

a] 4- latki według wzoru

b] 5- latki z pamięci

4.MAGICZNA WALIZKA

- dzieci rozwiązują kolejne działania matematyczne aby ustalić kod do zaszyfrowanej walizki z hasłem i tematem zajęć [ BAJKA]

5.BAJKOWE SKOJARZENIA

- dzieci odgadują tytuły baje na podstawie wypowiedzenia haseł charakterystycznych dla danej bajki np. kot, kapelusz - Kot w butach , itd.

6.KOSTKA BARW

- dziecko rzuca kostką a wyrzucony kolor nazywa i odkrywa na planszy starając się jak najszybciej odgadnąć treść ilustracji i podać tytuł bajki

7. OBRAZKOWO - LITEROWA PLĄTANINA

- dzieci rozwiązują przydzielone im zadania przy stolikach

a] 4- latki układają puzzle

b] 5- latki układają hasło rozwiązując obrazkowo- literową plątaninę

- rozwiązana treść ilustracji oraz hasła to ,,BOLEK I LOLEK''

8. WESOŁA PODRÓŻ Z BOLKIEM I LOLKIEM

- wywoływane są kolejno dzieci do wesołego pociągu według podanej pierwszej głoski imienia

9. HISTORYJKA OBRAZKOWA

- dzieci opowiadają treść ilustracji, układają we właściwej kolejności podpisując kolejnymi cyframi

10. KARTY PRACY

- dzieci siadają przy stolikach według grup wiekowych i uzupełniają zadanie

a] 4- latki dorysowują odpowiednią ilość kwiatków tak, aby każdy motyl miał swój

b] 5- latki rysują w koszyczku produkty według niżej podanej liczby

11. ROZWIĄZYWANIE ZAGADEK

- dzieci rozwiązują zagadki czytane przez nauczyciela

12. EWALUACJA

- każdy, komu podobały się zabawy dotyka pudła , które krąży w kole .Ten kto dotknął otrzymuje niespodziankę- zakładkę do książki

OPRACOWAŁA

DANUTA SOSNOWSKA