SCENARIUSZ ZAJec Z WYKORZYSTANIEM METODY DOBREGO STARTU, ◙◙◙◙◙ஜ۩۞۩ஜ◙◙◙◙◙ ☆Przedszkole☆, ☆Scenariusze zajęć ,konspekty


SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM METODY DOBREGO STARTU


Temat: „Jaka to litera?” - wprowadzenie litery y,Y w oparciu o metodę Z. Bogdanowicz. Ćwiczenia słuchowo- ruchowo-wzrokowe w trakcie sytuacji edukacyjnej „Ciekawi nas cały świat”.


CELE OGÓLNE:
-doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej;
-przygotowanie do pisania i czytania;
-uczenie się słuchania i rozumienia jasnych, zrozumiałych treści i poleceń przekazywanych przez nauczycielkę;
-uczenie się aktywnego słuchania poprzez ciekawe zabawy i ćwiczenia np. „Kto usłyszy więcej?”

CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
- wykonuje ćwiczenia słuchowo-wzrokowo-ruchowe,
- układa nową wielką i małą literę z tasiemek,
- kreśli po śladzie, pisze kredą na tablicy,
- czyta połączenia sylabowe z poznanych liter,
- odczytuje wprowadzone wyrazy
- dokładnie obserwuje otoczenie,
- dopasowuje napisy,
- dostrzega różnice w formach graficznych całych wyrazów (wyrazy długie i krótkie, litery wystające na górze i na dole),
- ilustruje ruchem treść piosenki,
- odczuwa radość z udziału w zabawie.

METODY:
-czynna;
-słowna;
-oglądowa;
-oraz wykorzystano elementy metody opracowane przez:
- Irenę Majchrzak „Wprowadzenie dziecka w świat pisania”,
- Martę Bogdanowicz, Małgorzatę Barańską i Ewę Jakacką „Metoda Dobrego Startu”, G. Domanna


MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Napisy do globalnego czytania, nagranie na kasecie magnetofonowej - „Od piosenki do literki”, magnetofon, taca z kasza manną, rekwizyty do piosenki, koperty z napisanymi imionami, ilustracje, kosz z napisami do globalnego czytania.

REALIZACJA ZABAWY.
-Czynności przygotowawcze:
1.Rano nauczycielka w sali przygotowuje rekwizyty kończące się literą „y”.
2.Przygotowuje tacę z kaszą manną, napisy oraz wszystkie niezbędne akcesoria do zabawy.
-Czynności organizacyjne:
1.Nauczycielka przedstawia gościa, który przybył w tym dniu do dzieci. Jest to pacynka o imieniu Beatka. Dzieci witają się z pacynką i przedstawiają się po kolei wymawiając swoje imię głoskując je.
-Czynności zasadnicze:
1.Słuchanie opowiadania pt. „Przygoda kotka i jego rodziny”
Pacynka Beatka po wysłuchaniu opowiadania zadaje pytania, na które dzieci odpowiadają przestrzegając zasady poprawnej całozdaniowej wypowiedzi.
Następnie Beatka podaje napisy do globalnego czytania - „kot, koty.
Zabawy przy akompaniamencie pianina do piosenki „Kotek mały”. Do zabawy używają rekwizytów.
2.Po inscenizacji piosenki dzieci siadają w kole na wcześniej wyznaczonych miejscach. Pacynka Beatka rozkłada po całej sali koperty z imionami dzieci (koperty rozłożone są przypadkowo). Na zaproszenie, dzieci odnajdują koperty ze swoim imieniem.
Po odnalezieniu koperty, dzieci wracają na swoje miejsca i przystępują do wykonania zadania.
W kopercie jest ilustracja pocięta na kilka elementów. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich w całość (dzieci które mają problemy korzystają z pomocy nauczycielki). Po wykonaniu zadania dzieci opisują ilustracje - domy, koty, ekrany, sklepy, psy, ryby, buty, lasy. Nauczycielka prezentuje napisy.
3.Nauczycielka wprowadza literę „y” i dokonuje omówienia jej znaku graficznego.
-Dzieci porównują ją z innymi literami. Opisując ją oraz mówią co im ona przypomina.
-Po prezentacji litery dzieci są zaproszone do wysłuchania piosenki pt. „Piosenka - zagadka” z kasety magnetofonowej.
-Słuchają piosenki bardzo uważnie, gdyż maja za zadanie odpowiedzieć na pytanie „O czym jest ta piosenka?”

4.Po odpowiedzi na pytanie dzieci mają za zadanie ułożenie litery „y” wykorzystując swoje ciało.

5.Po zabawie dzieci ponownie zajmują swoje miejsca. Pacynka Beatka z nauczycielką rozdaje każdemu dziecku tekst, w którym umieszczono zadanie do wykonania na jego podstawie.
Beatka tłumaczy zadanie do wykonania.
ZADANIE: Nauczycielka czyta głośno i wolno tekst z literą „y”. Zadaniem dzieci jest zapamiętać jak najwięcej wyrazów występujących w tekście, które zaczynają się na spółgłoskę „y” oraz te wyrazy w których samogłoska „” znajduje się w środku lub na końcu. Dzieci uważnie słuchają czytanego tekstu. Po wysłuchaniu, wymieniają wyrazy. Po wyliczeniu, wszystkich wyrazów siadają przy stolikach. Ich zadaniem jest zakreślenie wszystkich liter „y”. Do wykonania tego ćwiczenia używają czerwonej kredki, gdyż wiedzą, że litera „y” jest samogłoską.
Po zakreślenie liter, kolorują ilustrację.

6.Nazywanie świata - zadaniem dzieci jest wyszukiwanie przedmiotów, których nazwa kończy się na głoskę „y”, bądź takich, gdzie litera ta występuje w środku.
Dzieci przystępują do zabawy - po odnalezieniu przedmiotu w sali, przyporządkowują do niego odpowiedni napis. Jeżeli odczytanie go sprawia im kłopot to nauczycielka pomaga.

7. Na zakończenie siedząc przy stolikach śpiewamy piosenkę pt. „Piosenka - zagadka” i jednocześnie piszemy literkę „y” palcem na tackach z kaszą manną.

8.Powtórnie śpiewamy piosenkę bawiąc się w kole. W czasie śpiewania piosenki dzieci piszą palcem literę „y” - mogą to robić na plecach kolegi lub w powietrzu.


