Scenariusz zajęcia otwartego dla dzieci pięcioletnich.

Data: 19. 04. 2010r

Prowadząca: mgr Jolanta Nowaczyk

Temat: Dzień dobry wiosno.

Cel ogólny: Ćwiczenie aparatu mowy, pobudzanie aktywności werbalnej, wyzwalanie radości twórczego działania w czasie zabaw z wykorzystaniem Kinezjologii Edukacyjnej i Programu autorskiego Gimnastyka buzi i języka.

Cele pośrednie: utrwalenie nazw figur geometrycznych, umiejętność liczenia w zakresie sześciu, ćwiczenie aparatu mowy, pobudzanie aktywności werbalnej, wydłużanie fazy wdechu.

Cele operacyjne ( dziecko )

Metody:

Formy organizacyjne aktywność dziecka:

Środki dydaktyczne: ilustracje czterech pór roku, ilustracje związane z wiosną ( bocian, żaba, pszczoła, pisklę ), papierowe figury geometryczne w czterech kolorach do zasłonięcia ilustracji, duża kostka do gry, kaseta i płyty z wybranymi utworami, woda i kubeczki jednorazowe, kwiatki z papieru, słomki do napoi, karty pracy, motyle ( po dwa dla każdego dziecka )

Przebieg:

  1. Marsz po dywanie przy piosence „Ach jak przyjemnie maszerować”.

  2. Picie wody.

  3. Zabawa z kostką - rozpoznawanie i zdejmowanie figur geometrycznych.

  4. Zagadka słowna o wiośnie - wybieranie właściwego obrazka z czterech pór roku.

  5. Zabawa ruchowa - ruchy naprzemienne w rytmie wiersza:

Raz, dwa, trzy, cztery,

Zapraszamy na rowery,

Pięć, sześć, siedem, osiem,

Kto dogoni nas na szosie,

Dziewięć, no a potem dziesięć,

Chcemy pierwsi być na mecie.

  1. Odpoczynek w pozycji Dennisona. Chętni piją wodę.

  2. Zabawa z elementami dramy. Dzieci losują ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Gestem, mimiką, ruchem mają je tak przedstawić aby pozostałe osoby mogły je rozpoznać ( żaba, motyl, bocian, pszczoła, pisklę ).

  3. Ćwiczenia ortofoniczne - realizacja dźwięków: bzz, kum, kle, pi itp.

  4. Zabawa przy piosence „Przepis na leniwą ósemkę” - malowanie w przestrzeni, na dywanie, na ścianie „leniwej ósemki”.

  5. Odpoczynek - wykonywanie ćwiczeń: kapturek myśliciela, energetyczne ziewanie.

  6. „Na łące” - ćwiczenia oddechowe. Przenoszenie kwiatów za pomocą słomki do napojów.

  7. Zabawa z motylami - pokazywanie oburącz przy utworze Moment Musical wg B. Strauss.

  8. Praca przy stolikach z wykorzystaniem kart pracy.

  9. Podsumowanie.