Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich

Data: 20.11.2009r.

Grupa: „Stokrotki” - pięciolatki

Prowadząca: Justyna Szymkiewicz - Waksmańska

Temat: „W królestwie Króla Maciusia” - Król Maciuś raduje się razem z nami

Cele ogólne:

- budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę;

- poznanie przez dzieci swoich praw;

- ukazanie zabawy jako źródła radości;

- nauka nowej zabawy „Król Maciuś zaprasza dzieci”.

Cele operacyjne:

- zna swoje prawa;

- wie, że zabawa może sprawiać radość;

- potrafi wyrażać uczucia swoje i innych;

- zna zabawę „Król Maciuś zaprasza dzieci” i chętnie w niej uczestniczy.

Metody pracy:

- słowna;

- problemowa.

Formy pracy: zespołowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne: tron, korona dla króla, treść opowiadania „Król Maciuś Pierwszy”, ilustracja przedstawiająca bawiące się dzieci za oknem.

Przebieg:

  1. Zapowiedź tematu - wyjaśnienie kim był „Król Maciuś” i dlaczego nas odwiedzi.

  2. Inscenizacja opowiadania. wybrane dziecko siada na tronie i przedstawia to co nauczycielka opowiada.

  3. Rozmowa z dziećmi - utrwalenie poznanych treści poprzez odpowiedzi na pytania:

  • „Król Maciuś Pierwszy zaprasza do zabawy” - zabawa ruchowa.

  • Wybrane dziecko - Król Maciuś - zaprasza przedszkolaków do zabawy ruchowej. Dzieci w określony sposób poruszają się po sali , np. jak zające, jak węże, jak ptaki itp.

    1. „Zabawa uspokajająco - wyciszająca”; ćwiczenia oddechowe.

    Dzieci wykonują ćwiczenia oddechowe : głęboki wdech nosem - wydech ustami wymawiając przy tym różne głoski (coraz głośniej, coraz ciszej).

    1. „Nazwij swoje uczucia” - dokończ zdania.

    Dzieci tworzą dalszą część rozpoczętego przez nauczycielkę zdania, np.

    - Jest mi wesoło, kiedy ......

    7. „Zabawa w komplementy”. Dzieci wypowiadają się nt. „Co lubię, co mi się podoba u swoich kolegów i koleżanek”.