Zajęcia otwarte kształcenia zintegrowanego w klasie I b, Konspekty


Zajęcia otwarte kształcenia zintegrowanego w klasie I b

Temat : „ Dwa malutkie misie” - wzór graficzny dwie pionowe kreski

METODA DOBREGO STARTU - piosenki do rysowania

Data :

Prowadząca : Anna Janus

Czas trwania : 1 h lekcyjna

Uczestnicy : uczniowie klasy I b

CELE

  1. rozwijanie świadomości osoby

  2. usprawnianie orientacji w schemacie ciała

  3. usprawnianie orientacji w przestrzeni

  4. usprawnianie motoryki dużej i małej

  5. rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej

  6. poznanie piosenki „ Dwa malutkie misie”

  7. poznanie wzoru graficznego - dwie pionowe kreski

METODY

Poglądowa, słuchowa, odtwórcza

FORMY

Grupowa, indywidualna

POMOCE

Płyty CD - „Muzyczna pedagogika zabawy”, „Piosenki do rysowania”

Zabawki - pluszowe misie, samochody,

Ilustracja przedstawiająca tańczące misie

Duża karta z wzorem graficznym - dwie pionowe kreski

Karty do poznania polisensorycznego wzoru

Karty pracy - wzory graficzne

Flamastry, blok rysunkowy

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. zajęcia wprowadzające

- ćwiczenia usprawniające świadomość osoby

Piosenka na powitanie „Wszyscy są”

- ćwiczenia usprawniające orientację w schemacie ciała

Witają się nasze rączki - dotykamy rąk kolegów, nóżki- dotykamy się nogami, główki - dotykamy się głowami, plecki - dotykamy się plecami

- ćwiczenia kształtujące orientację w przestrzeni

Siadamy w kręgu, przed dziećmi są samochody, za dziećmi pluszowe misie

- Popatrzcie przed siebie i za siebie,

- Weźcie zabawkę, która jest przed wami

- Co to jest?

- Weźcie zabawkę, która jest za wami

- Co to jest?

Poznanie słuchowe piosenki „Dwa malutkie misie”

- o której zabawce usłyszeliśmy piosenkę

Obserwacja kierowana ilustracji przedstawiającej dwa tańczące misie

- Co widzicie na rysunku?

- Weź zabawkę, która jest na rysunku

- Jakie są misie małe czy duże, wesołe czy smutne

  1. zajęcia właściwe

- ćwiczenia ruchowe

Stoimy w kole, trzymając się za ręce, słuchamy piosenki i podskakujemy

Na słowa hopsa, hopsa - uderzamy się w uda, dana,dana - klaszczemy w dłonie

- ćwiczenia ruchowo - słuchowe

Słuchając lub śpiewając piosenkę rytmicznie wyklaskujemy rytm piosenki

- ćwiczenia ruchowo - słuchowo - wzrokowe

Przyglądamy się ilustracji , dzieci wskazują dwie linie, wyjaśnienie ,że są to linie pionowe

Nauczyciel pokazuje na dużej karcie ze wzorem jak rysujemy linie pionowe

Każde dziecko kolejno podchodzi do tablicy

Grupa śpiewa, dziecko z pomocą nauczyciela rytmicznie rysuje wzór

Poznanie polisensoryczne - karty z wzorem

Powtarzamy ćwiczenie śpiewając piosenkę

Rysujemy mazakiem po śladzie śpiewając piosenkę, zachowując rytm

  1. zajęcia końcowe

Dzieci dobierają się parami, siadają w siadzie skrzyżnym i opierają się plecami o plecy partnera. Zmęczone po zabawie misie tańczą do piosenki „Bujany walczyk”

Wszystkim pięknie dziękujemy

Za wspólną zabawę

Może znów się zobaczymy

Razem zatańczymy

Raz w prawo

Raz w lewo

I w przód i w tył

Byś długo pamiętał żeś z nami był


