Szukanie lwa
scenariusz zajęć w kl. I
Cele: -ćwiczenie spostrzegawczości i koncentracji,
-relaksacja,
-kształcenie umiejętności pracy w grupie, uświadomienie ,że tylko zgodna współpraca
jest warunkiem sukcesu,
-rozbudzanie zainteresowań czytelniczych
Metody :-zabawa,
-pogadanka,
-oglądowa,
-praca z tekstem literackim
Formy: -zbiorowa,
-zespołowa,
-indywidualna
Pomoce: - lew-pluszowa maskotka,
-realistyczny posążek lwa,
-album „Zwierzęta świata”,
-tekst wiersza J. Brzechwy „Lew”,
-odbity na kolorowych kartkach tekst wiersza Józefa Ratajczaka „Szukanie lwa”,
-karteczki w 5 kolorach z odbitką lwa,
-zestaw zagadek,
-3 buźki (smilly)
Czas trwania: 45 minut
Przebieg zajęć:
1.Pogadanka:
-O którym zwierzęciu mówi się, że jest królem zwierząt?
-Dlaczego tak się mówi? Jakie cechy posiada to zwierzę? Z czego słynie?
Pokazanie posążka lwa i albumu przyrodniczego z fotografią lwa.
Odczytanie przez prowadzącego wiersza „Lew” z cyklu „Zoo” Jana Brzechwy:
Lew ma, wiadomo, pazur lwi,
Lew sobie z wszystkich wrogów drwi,
Bo jak lew ryknie,
To wróg natychmiast zniknie.
2.Zabawy relaksujące, uwalniające emocje:
a)Dzieci naśladują ryczenie lwa ( najpierw po kolei wyznaczone osoby, potem wszystkie
razem).
b)”Zimno-ciepło”. Jedno dziecko wychodzi za drzwi, pozostałe ukrywają maskotkę-
pluszowego lwa, po czym zapraszają osobę zza drzwi i słowami „zimno-ciepło-gorąco”
kierują ją w miejsce ukrycia lwa. Zabawę można powtórzyć 2-3 razy.
3. Każde dziecko otrzymuje kolorową karteczkę z odbitką lwa. ”Lwy” tego samego koloru
szukają się i siadają razem, w ten sposób tworzy się kilka zespołów.
4.Prowadzący czyta głośno wiersz J. Ratajczaka „Szukanie lwa”. Następnie podaje każdej
grupie kartkę z tekstem wiersza i poleca, by dzieci pomogły poecie i znalazły w wierszu 8
„lwów”. Grupa, która wykona zadanie najszybciej, zostaje nagrodzona brawami
pozostałych uczestników zajęć.
5.Nauczyciel prezentuje tomiki wierszy Józefa Ratajczaka, zachęca do odwiedzenia
biblioteki.
6. Zgaduj-zgadula tematycznie związaną z lwem.
Należy wytłumaczyć uczniom zasady: odpowiadać może ta osoba, która do końca wysłucha
zagadkę i pierwsza podniesie rękę. Żeby otrzymać nagrodę, należy udzielić prawidłowej
odpowiedzi.
Zestaw zagadek
1.Jak nazywa się lwie dziecko?
2.Krewnym którego zwierzęcia domowego jest lew?
3.Kto napisał wiersz dla dzieci pt. „ Lew”, który czytaliśmy na początku zajęć?
4.Jak nazywa się samica lwa?
5.Czy w Polsce w środowisku naturalnym ( w lasach, na łąkach) żyją lwy?
6.Czy lew jest zwierzęciem mięsożernym , czy roślinożernym?
7.Kto jest autorem wiersza poznanego na tych zajęciach” pt. „Szukanie lwa”?
8.O kim możemy powiedzieć, że ma lwią grzywę?
9.Co to znaczy „lwia część”?
10.Czy lwy żyją w stadach?
11.Czy człowiek może mieć na imię Lew?
12.Jakiego wieku dożywają lwy?
7. Ewaluacja:
W trzech miejscach sali przyczepione są buźki (smilly). Każde dziecko ustawia się
przy buźce, która odpowiada jego stopniowi zadowolenia z zajęć.