SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY 4

Temat: Ortografia w naszym codziennym życiu.

Cele:

Uczeń powinien:

Metody: ćwiczeń, elementy dramy i metody podającej

Pomoce: przedmioty przyniesione przez uczniów na lekcję, wizytówki przedmiotów, słowniczki ortograficzne, plansze z wybranymi wyrazami zawierającymi trudność ortograficzną (dla dyslektyków).

Tok lekcji:

  1. Omówienie celu lekcji, zapisanie tematu.

  1. Prezentacja przedmiotów zawierających trudność ortograficzną (ó, u, ch, h, rz, ż), z którymi uczniowie stykają się codziennie (kilka słów o rzeczy, podawanie reguł pisowni, tworzenie wystawy przedmiotów na wyznaczonym do tego celu miejscu w klasie - przy każdym przedmiocie uczniowie stawiają wizytówkę), zapisanie wyrazów na tablicy i do zeszytów. Każde dziecko prezentuje jedną rzecz, np. To moje ulubione pióro, dostałam je na gwiazdkę. Pióro pisze się zawsze przez ó, bo wymienia się na e w wyrazie pierze.

  1. Układanie zdań z wyrazami z tablicy - każdy uczeń buduje jedno zdanie (jest to ćwiczenie przygotowujące dzieci do redagowania kilkuzdaniowego tekstu).

  1. Redagowanie kilkuzdaniowego, spójnego tekstu z wyrazami zapisanymi

na tablicy - temat dowolny, praca samodzielna. (Jeśli dzieci zgromadzą rzeczowniki związane ze szkołą, np.: pióro, gumka, temperówka, mogą ułożyć tekst o piórniku. Taki temat można zasugerować uczniom słabszym, mającym trudności z pisaniem wypracowań.)

  1. Rozłożenie plansz z wyrazami zawierającymi trudność ortograficzną

w trzech kątach klasy, poproszenie uczniów z dysleksją o podejście

do każdej planszy i przeczytanie słów, a następnie zapisanie ich na tablicy. Pozostali uczniowie sprawdzają czy ich koledzy dobrze zapisują wyrazy. (Nauczyciel może udać, że losuje numery dzieci, może przydzielić zadanie uczniom z dysleksją i nie mającym trudności z ortografią, aby nie wyróżniać ani nie dyskryminować dyslektyków).

  1. Zadanie pracy domowej.

Jakie rzeczy w twoim pokoju mają w nazwie trudność ortograficzną? Wypisz je

w zeszycie.