SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU

Data: 10.09.2014

Prowadzący:

Opiekun:
Grupa wiekowa: 4,5 latki

Liczba godzin: 6
Tematyka tygodnia: Jesienne drzewa

Temat dnia: W lesie

Cele ogólny:

- kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą,
- uwrażliwienie na piękno przyrody i konieczność jej poszanowania,
- rozwijanie swobodnej ekspresji ruchowej i inwencji twórczej dziecka.

Cel operacyjny:
Dziecko :

- słucha wiersza i wypowiada się na jego temat,
- wie jak należy zachowywać się w lesie,
- dopasowuje odpowiednie emblematy do ilustracji,
- swobodnie wyraża za pomocą ruchu treść opowiadania,
- wie jakie zwierzęta można spotkać w lesie,
- ćwiczy sprawność ruchową i manualną

Formy organizacyjne:

zbiorowe, indywidualne

Metody:

czynna, słowna, oglądowa, aktywizująca

Pomoce i środki dydaktyczne:

wiersz „ Zielone serce”, plakaty z rysunkami drzewa chorego i zdrowego, listki z buźkami do naklejania, utwór „Cztery pory roku” A. Vivaldiego, opowieść do zabawy ruchowej, obrazki ze zwierzętami, liście, farby, kolorowe kartki A4, obrazki ze zwierzętami, zasuszone liście.

Przebieg zajęć:

1) Przywitanie dzieci.

2) Pogadanka z dziećmi na temat spacerów do lasu i zasad zachowywania się w nim.

3) Recytacja wiersza „ Zielone serce” i wypowiedzi dzieci na jego temat.

4) Dzieci otrzymują listki - buźki uśmiechnięte i smutne i naklejają je na odpowiednie drzewo- zdrowe lub chore na plakacie.

5) Opowieść ruchowa przy utworze „ Cztery pory roku” A. Vivaldiego i swobodna ekspresja ruchowa dzieci odzwierciedlająca treść opowiadania.

6) Pogadanka z dziećmi na temat zwierząt jakie można spotkać w lesie oraz pokaz obrazków z gatunkami różnych zwierząt.
7) Wykonanie prac plastycznych poprzez nasienie kolorowych farb na powierzchnie liścia i odbicie go na kolorowej kartce.

8) Rozdanie dzieciom nagród.

....................................... .........................................

podpis opiekuna praktyk podpis praktykanta