Scenariusz zajęć

Czwartek 30. 11. 2006

Klasa III

Temat bloku: JESIEŃ DA SIĘ LUBIĆ

Temat zajęć: Różne oblicza jesieni.

Cele główne:

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- wyszukuje niezwykłych poetyckich zjawisk językowych,

- uzupełnia zdania czasownikiem w formie osobowej,

- określa cechy charakterystyczne jesieni w poszczególnych miesiącach,

- wyraziście czyta utwory poetyckie,

- swobodnie układa tekst,

- dodaje i odejmuje w zakresie tysiąca,

- rozwiązuje proste zadania tekstowe.

Metody:

- czynnościowe,

- słowne,

- percepcyjne.

Formy:

- praca z całą grupą, indywidualna, w zespołach.

Pomoce dydaktyczne: H. Dobrowolska, A. Konieczna, W. Dziabaszewski - Podręcznik do języka polskiego / WSiP /, J. Hanisz - Podręcznik do matematyki /WSiP/, karty pracy - „Wesoła Szkoła” / WSiP /, płyta CD audio.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie wraz ze śpiewaniem piosenki pt. „W deszczowym rytmie”.

  2. Słuchanie recytacji wiersza Doroty Gellner pt. „Jesień”.

  3. Próby udzielenia odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób poetka przedstawiła jesień?

  4. Uzupełnianie plastycznego obrazu jesieni w kartach pracy na podstawie utworu poetyckiego.

  5. Ciche czytanie ze zrozumieniem.

  6. Wyszukiwanie w wierszu poetyckich określeń i wpisywanie ich w odpowiednie miejsca w kartach pracy.

  7. Ilustrowanie rysunku muzyką z wykorzystaniem dowolnych przedmiotów znajdujących się na stole ucznia. Popisy solistów i zespołów.

  8. Zabawa w dyrygenta i orkiestrę z wykorzystaniem dowolnych instrumentów muzycznych.

  9. Głośne jednostkowe czytanie niezwykłych poetyckich wyrażeń.

  10. Wyszukiwanie w wierszu wyrazów i zwrotów podkreślających dynamiczność poetyckiej wypowiedzi np. pędzi, wozi, ...w lejcach wiatru pędzi drogą itd.

  11. Uzupełnianie zdań wybranymi czasownikami w formie osobowej - karty pracy.

  12. Porównanie języka poetyckiego z mową potoczną.

  13. Wyraziste czytanie wiersza przez chętnych uczniów.

  14. Śpiewanie piosenki pt. „W deszczowym rytmie” z podziałem na grupy i wykorzystaniem dowolnych instrumentów muzycznych.

  15. Wypowiedzi uczniów dotyczące cech charakterystycznych jesieni we wrześniu, październiku, listopadzie.

  16. Słuchanie recytacji wiersza Jadwigi Hockuby pt. „Jesień”.

  17. Przerwa śniadaniowa.

  18. Rozmowa na temat: w jaki sposób poetka przedstawiła jesień?

  19. Wyróżnienie obrazów w utworze poetyckim:

Głośne jednostkowe czytanie wybranych zwrotów.

  1. Uzupełnianie wypowiedzi Jesieni na podstawie wiersza - karty pracy.

  2. Wypowiedzi uczniów na temat wyglądu jesieni w poszczególnych miesiącach.

  3. Tworzenie czasowników od podanych rzeczowników - karty pracy.

  4. Głośne jednostkowe czytanie wiersza z odpowiednią intonacją.

  5. Drama: rozmowa trzecioklasisty z Jesienią we wrześniu, październiku, listopadzie.

  6. Zestawienie różnych obrazów jesieni w wierszach róznych poetek:

  1. Układanie swobodnego tekstu (wierszyki, zdania, krótkie opowiadania). Forma wypowiedzi dowolna.

  2. Rozwiązywanie zadań matematycznych.