Marek Biesiada 24. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie III B

Temat: Budowa socjalizmu w ZSRR

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jaki nastąpiły trudności gospodarcze w Europie po I wojnie światowej?

    • Jakie państwa zawarły układ w Rapallo?

    • Jakie były przyczyny układu w Rapallo?

    • Jakie ustalenia zawarli Niemcy i Rosjanie w Rapallo?

    • Przeciw jakiemu państwu był wymierzony układ w Rapallo?

    • Kiedy i gdzie zawarto układ w Locarno?

    • Jakie państwa zawarły układ w Locarno?

    • Jakie były postanowienia układu w Locarno?

    • Jak układ w Locarno wpłynął na sojusz polsko-francuski?

    • Co dał układ lokareński Niemcom?

    • Kiedy rozpoczęła działalność Liga Narodów?

    • Jakie było zadanie Ligi Narodów?

    • Gdzie była siedziba Ligi Narodów?

    • Jakie instytucje wchodziły w skład Ligi Narodów?

    • Dlaczego Liga Narodów była organizacją nieskuteczną?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Budowa socjalizmu w ZSRR

    1. Powstanie ZSRR. Konstytucja ZSRR

    • Jaka była sytuacja w Rosji po wojnie domowej?

    • Kiedy powstał Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich?

    • Kiedy uchwalono konstytucję ZSRR?

    • Jaki charakter miał ZSRR wg konstytucji?

    • Jakie były zapisy konstytucji ZSRR?

    • Jaka była rzeczywistość w ZSRR?

    2. Dyktatura Stalina

    • W jaki sposób Stalin zdobył władzę dyktatorską w ZSRR?

    3. Podstawy ustroju komunistycznego

    • Co jest podstawą ustroju komunistycznego?

    • Co to jest ideologia komunistyczna?

    • Co to jest totalitaryzm?

    • W jaki sposób w ZSRR wpajano ideologię komunistyczną?

    4. Przejawy terroru w państwie radzieckim

    • Co to jest policja polityczna?

    • Jak nazywała się policja polityczna w ZSRR?

    • Dlaczego Stalin likwidował swoich przeciwników politycznych?

    • Jak nazywa się okres w historii ZSRR, gdy miały miejsce masowe aresztowania i egzekucje?

    • Co to były łagry?

    5. Międzynarodówka Komunistyczna -Komintern

    • Co to był Komintern?

    6. Industrializacja i kolektywizacja wsi

    • Co to był NEP?

    • Jakie skutki było wprowadzenie NEP-u w ZSRR?

    • Dlaczego Stalin zerwał z NEP?

    • Co to jest Industrializacja?

    • Dlaczego rozpoczęto industrializację w ZSRR?

    • Jak nazywał się plan budowy przemysłu ciężkiego?

    • Co zakładał plan pięcioletni?

    • Jakie były skutki planu pięcioletniego?

    • Jaki był cel budowy przemysłu ciężkiego?

    • Co to była kolektywizacja?

    • Kiedy rozpoczęto kolektywizację wsi?

    • Jakie skutki miała kolektywizacja?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 57. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Powstanie ZSRR - 30 grudnia 1922 r.

    • Konstytucja ZSRR - 1924 r.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 57. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Dyktatura Stalina

    • Lew Trocki

    • Józef Stalin

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 58. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Podstawy ustroju komunistycznego

    a) Komunizm

    • Ideologia komunistyczna - stworzenie społeczeństwa bezklasowego, w którym nie będzie własności prywatnej, a tym samym wyzysku człowieka. W państwie o ustroju komunistycznym miał istnieć sprawiedliwy podział dóbr, a zlikwidowana miała być bieda i nierówność społeczna

    b) państwo totalitarne

    • jedyną legalną organizacją polityczną była partia komunistyczna, która narzucała swoją ideologię we wszystkich dziedzinach życia

    • indoktrynacja - wpajanie ideologii komunistycznej w celu ukształtowania „nowego człowieka” oddanemu komunizmowi

    • stworzenie organizacji dziecięcych (pionier) i młodzieżowych (Komsomoł) w celu wychowywania młodego pokolenia w duchu komunistycznym

    • kult wodza narodu (Józefa Stalina) jako osoby nieomylnej i wszechwiedzącej

    Uczniowie przerysowują schemat ze strony 58.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 58-59. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Przejawy terroru w państwie radzieckim

    • policja polityczna NKWD

    • wielka czystka - działania Stalina mające za cel likwidację przeciwników politycznych poprzez masowe aresztowania lub egzekucje

    • łagry - obozy pracy znajdujące się na Syberii, do których zsyłano ludzi uważanych za „wrogów ludu”

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 59-60. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Międzynarodówka Komunistyczna -Komintern

    • organizacja skupiająca partie komunistyczne ze wszystkich państw na świecie i realizujące polecenia oraz politykę Moskwy

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 60-61. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    6. Industrializacja i kolektywizacja wsi

    • Okres NEP (Nowa Polityka Gospodarcza) w gospodarce

    • Industrializacja - pięcioletni plan budowy przemysłu ciężkiego, który był narzucony przez władze centralne w Moskwie. Przemysł ciężki miał dostarczyć uzbrojenie dla armii

    • Kolektywizacja wsi (1930-1937) - przymusowe uspołecznienie ziemi i produkcji rolnej oraz likwidacja prywatnej własności ziemi poprzez zakładanie spółdzielni rolniczych tzw. kołchozów

    Co oznacza pojęcie: dyktator

    Co oznacza pojęcie: komunizm,

    Co oznacza pojęcie:

    indoktrynacja

    Co oznacza pojęcie: policja polityczna, wielka czystka, łagier, Gułag

    Co oznacza pojęcie:

    Komintern,

    Co oznacza pojęcie: Nowa Ekonomiczna Polityka,

    industrializacja, kolektywizacja, kołchoz

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaka była sytuacja w Rosji po wojnie domowej?

    • Kiedy powstał Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich?

    • Kiedy uchwalono konstytucję ZSRR?

    • Jaki charakter miał ZSRR wg konstytucji?

    • Jakie były zapisy konstytucji ZSRR?

    • Jaka była rzeczywistość w ZSRR?

    • W jaki sposób Stalin zdobył władzę dyktatorską w ZSRR?

    • Co jest podstawą ustroju komunistycznego?

    • Co to jest ideologia komunistyczna?

    • Co to jest totalitaryzm?

    • W jaki sposób w ZSRR wpajano ideologię komunistyczną?

    • Co to jest policja polityczna?

    • Jak nazywała się policja polityczna w ZSRR?

    • Dlaczego Stalin likwidował swoich przeciwników politycznych?

    • Jak nazywa się okres w historii ZSRR, gdy miały miejsce masowe aresztowania i egzekucje?

    • Co to były łagry?

    • Co to był Komintern?

    • Co to był NEP?

    • Jakie skutki było wprowadzenie NEP-u w ZSRR?

    • Dlaczego Stalin zerwał z NEP?

    • Co to jest Industrializacja?

    • Dlaczego rozpoczęto industrializację w ZSRR?

    • Jak nazywał się plan budowy przemysłu ciężkiego?

    • Co zakładał plan pięcioletni?

    • Jakie były skutki planu pięcioletniego?

    • Jaki był cel budowy przemysłu ciężkiego?

    • Co to była kolektywizacja?

    • Kiedy rozpoczęto kolektywizację wsi?

    • Jakie skutki miała kolektywizacja?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3/s. 37-38. Z Podręcznika wykonaj Zadanie 1,/s. 62.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    5