KONSPEKT

PPSiR IV rok grupa II

Temat: Socjoterapia jako środek wychowania w trzeźwości.

1.Cel poznawczy: socjoterapeutyczna rola grup wsparcia młodzieży nadużywającej alkoholu.

2.Cel wychowawczy: rozwijanie podstawowych umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.

3.Cel instrumentalny: kształtowanie postaw abstynenckich, nauka zachowań asertywnych

4. Środki wychowawcze: sala do zajęć socjoterapeutycznych, materace, płyty z muzyką , przybory plastyczne(bloki rysunkowe, flamastry, kredki)

5.Metody wychowawcze: pomoc w odreagowaniu emocji ,skupienie się na niepowodzeniach w środowisku szkolnym i społecznym, poznawania własnego ja, podłoża problemów.

Tok zajęć:

1.Wstęp

Zajęcia socjoterapeutyczne skierowane do młodzieży mającej problem z nadużywaniem alkoholu .Przedstawienie programu zajęć.

2.Rozwinięcie

Wychowankowie znajdują się w sali socjoterapeutycznej. Wszyscy siadają na materacach. W tle słychać muzykę relaksacyjną. Następuje tworzenie grupy, poznawanie członków grupy, ustalenie celów pomocy. Komunikacja werbalna i niewerbalna, aktywne słuchanie. Uczestnicy tworzą bezpieczną atmosferę, zaufania i empatii. Wyrażają swoje emocje poprzez rysunek.

3.Podsumowanie

Prowadzący omawia kolejno wszystkie etapy dalszej pracy z wychowankami. Omówienie wykonanych prac plastycznych.

Końcowe wnioski.

TOK ZAJĘĆ

L.p.

CZYNNOŚĆ

WYCHOWAWCY

CZYNNOŚĆ

WYCHOWANKA

CZAS

UWAGI

I

WSTĘP

Przedstawienie tematu, program zajęć

Zapoznanie się z tematem

15

II

ROZWINIĘCIE

Stworzenie przyjaznych warunków do przeprowadzenia zajęć

Zapoznanie się z innymi członkami zajęć, wyrażanie emocji przez rysunek

20

Zastosowanie środków wych.

III

PODSUMOWANIE

Wnioski końcowe, przedstawienie dalszego programu zajęć

Wnioski końcowe uczniów

10

Małgorzata Rasińska

Mariusz Soboniak