Warsztat informacyjny biblioteki szkolnej

( konspekt lekcji bibliotecznej dla kl.I )

Cele ogólne:

~zapoznanie uczniów z organizacją i działalnością biblioteki szkolnej

~kształtowanie umiejętności i nawyku systematycznego korzystania

z biblioteki szkolnej

~przygotowanie do samodzielnego poszukiwania potrzebnych źródeł

informacji

Cele operacyjne:

*na poziomie wiadomości uczeń po lekcji powinien:

-znać i rozumieć pojęcie „biblioteka”

-bezbłędnie nazywać i wskazywać zasadnicze części biblioteki

(wypożyczalnię i czytelnię)

-przypomnieć zasady zachowania się w bibliotece

-wyliczyć i wskazać elementy warsztatu informacyjnego

-wyjaśnić pojęcia: wypożyczalnia, czytelnia, karta czytelnika,

regulamin biblioteczny, katalog, kartoteka

-wymienić rodzaje katalogów:

alfabetyczny, rzeczowy, tytułowy, komputerowy

* na poziomie umiejętności uczeń powinien:

w sytuacjach typowych:

-wymienić rodzaje dokumentów (zbiorów) gromadzonych

przez bibliotekę

-korzystać z napisów informacyjnych w bibliotece

-zachować się zgodnie z regulaminem

-korzystać z katalogów i kartotek ( tradycyjnych

i komputerowych)

w sytuacjach problemowych:

-określić różnicę między katalogiem a kartoteką zagadnieniową

-przewidzieć gdzie znajdzie odpowiednią informację i posłużyć się

wybranym przez siebie źródłem ( odpowiedni katalog i kartoteka )

-odnaleźć książki dotyczące np.powstania styczniowego korzystając z warsztatu informacyjnego innej biblioteki.

Metody i formy pracy z uczniem:

*podające

*poszukujące

*zbiorowa

*praca w grupach

Środki i pomoce dydaktyczne:

*warsztat informacyjny biblioteki szkolnej

*Andrzejewska J.: Przysposobienie czytelnicze i informacyjne w szkołach ponadpodstwaowych-tablice poglądowe

*Andrzejewska J.:Bibliotekarstwo szkole: teoria i praktyka.Warszawa 1996

*Wójcicka E.: Na granicy wiedzy...katalogi biblioteczne „Biblioteka

w Szkole'1998 nr 4 s.26-28

Przebieg zajęć:

1.Powitanie młodzieży

2.Wprowadzenie do tematu:

-uczniowie przypominają, co wiedzą o bibliotece, o książce, katalogach, kartotekach i regulaminie,

3.Wprowadzenie pojęć ( lub uzupełnienie wypowiedzi uczniów)

-biblioteka: etymologia słowa; różnica między biblioteką a księgarnią

czytelnia, wypożyczalnia, zbiory, katalogi, kartoteki (prezentacja i omówienie)

4.Regulamin biblioteki szkolnej

-prowadzący zapoznaje uczniów z regulaminem ; podkreśla, że książki należy szanować, przypomina zasady prawidłowego obchodzenia się z książką; przypomina godziny otwarcia biblioteki

5.Rodzaj gromadzonych zbiorów i prowadzenie poszukiwań:

-uczniowie zapoznają się ze zbiorami biblioteki odwiedzając również magazyny, gdzie znajdują się książki i czasopisma

-określają układ książek na półkach, podejmują próby odszukania książek i czasopism na podstawie katalogów i kartotek, korzystają z danych zawartych w komputerze (program obsługi bibliotek szkolnych MOL)

6.Podsumowanie lekcji.

Ugruntowanie roli biblioteki w procesie samokształcenia ucznia, studenta.

oprac.Bożena Wójcik-Wasilewska